Zakres i sposób koordynacji działalności usługowej.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lutego 1961 r.
w sprawie zakresu i sposobu koordynacji działalności usługowej.

Na podstawie § 7 uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961–1965 (Monitor Polski Nr 55, poz. 262) zarządza się, co następuje:

I.

Zakres i sposób koordynacji na szczeblu terenowym.

§  1.
1.
W celu zapewnienia koordynacji działalności jednostek gospodarczych i uzyskania pełnego rozpoznania potrzeb ludności w dziedzinie usług prezydia rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego powinny powołać – zgodnie z przepisami § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie uzgadniania działalności organów państwowych, instytucji i jednostek gospodarczych nie podporządkowanych radom narodowym z działalnością rad narodowych (Dz. U. Nr 59, poz. 296) – zespoły koordynujące do spraw usług bądź – w ramach istniejących zespołów koordynujących drobnej wytwórczości – komisje do spraw usług.
2.
W skład zespołów (komisji) obok przedstawicieli zainteresowanych wydziałów prezydiów rad narodowych i jednostek gospodarczych świadczących usługi należy powoływać przedstawicieli organizacji spółdzielczych i organizacji rzemieślniczych, kółek rolniczych oraz organizacji społecznych zainteresowanych sprawą rozwoju usług.
3.
Przedmiotem prac zespołów (komisji) powinny być w szczególności:
1)
ocena potrzeb w dziedzinie usług i inicjowanie badań w tym zakresie,
2)
uzgadnianie kierunków i założeń rozwoju usług przez poszczególne piony organizacyjne,
3)
określanie warunków niezbędnych do rozwoju usług oraz podejmowanie inicjatywy w kierunku ich realizacji,
4)
ocena działalności zakładów usługowych i rozpatrywanie sprawozdań w tym zakresie,
5)
inicjowanie kontroli społecznej działalności zakładów usługowych.
§  2.
1.
Funkcje bieżącej koordynacji działalności jednostek gospodarczych (niezależnie od ich podporządkowania resortowego) w dziedzinie usług wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961–1965 (Monitor Polski Nr 55, poz. 262), zwanej dalej "uchwałą", sprawują:
1)
w zakresie usług wymienionych w pkt 1–96 i 104 – wydziały przemysłu prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych;
2)
w zakresie usług wymienionych w pkt 97–103 – wydziały gospodarki komunalnej prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
2.
Do zakresu działania wydziałów wymienionych w ust. 1 w szczególności należy:
1)
opracowywanie i przedstawianie właściwym organom wniosków w zakresie rozwijania usług przez przedsiębiorstwa podległe radom narodowym oraz przez jednostki spółdzielcze, których działalność obejmowana jest planami terenowymi,
2)
uzgadnianie projektów planów oraz wnioskowanie zadań w zakresie rozwoju usług realizowanych bądź wymagających realizacji przez przedsiębiorstwa i jednostki nie podporządkowane radzie narodowej,
3)
ustalanie wytycznych i zaleceń w sprawach dotyczących świadczenia usług dla ludności przez organizacje społeczne oraz rzemiosło indywidualne i inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej,
4)
opiniowanie i wnioskowanie nakładów inwestycyjnych w zakresie usług,
5)
wnioskowanie budowy i rozdziału lokali użytkowych na cele usługowe,
6)
czuwanie nad zapewnieniem należytego zaopatrzenia materiałowo-technicznego dla działalności usługowej,
7)
kontrola realizacji planów usług,
8)
wnioskowanie nowych form świadczenia usług,
9)
przygotowywanie materiałów i wniosków niezbędnych do pracy zespołów określonych w § 1,
10)
czuwanie nad skutecznością załatwiania skarg i wniosków ludności dotyczących działalności usługowej,
11)
zbieranie informacji, zwoływanie narad i konferencji, zwracanie się do właściwych organów i instytucji oraz podejmowanie innych niezbędnych czynności w sprawach dotyczących świadczenia usług dla ludności na ich terenie działania,
12)
inne sprawy związane z rozwojem usług dla ludności, a w szczególności opiniowanie – na wniosek organów finansowych – zagadnień związanych z opodatkowaniem zakładów usługowych oraz opiniowanie zagadnień dotyczących ustalania cen na usługi, szkolenie kadr dla działalności usługowej itp.
§  3.
1.
Wydziały przemysłu i gospodarki komunalnej stopnia wojewódzkiego koordynują działalność usługową w skali województwa oraz udzielają pomocy i instruktażu w tym względzie nadzorowanym przez nie wydziałom stopnia powiatowego.
2.
Wojewódzkie organizacje nadrzędne jednostek gospodarczych świadczących usługi przesyłać będą odpowiednio wydziałom przemysłu lub wydziałom gospodarki komunalnej odpisy wytycznych w zakresie rozwoju usług oraz sprawozdania zbiorcze z wykonania zadań planowych w dziedzinie usług. Dotyczy to również jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw planowanych centralnie w zakresie działalności rozwijanej na terenie danego województwa.

II.

Zakres i sposób koordynacji na szczeblu centralnym.

§  4.
Naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) nadzorujące jednostki prowadzące działalność usługową wyszczególnioną w załączniku nr 1 do uchwały zobowiązane są do działania w sprawach dotyczących rozwoju usług dla ludności w porozumieniu: z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości – w odniesieniu do usług wymienionych w pkt 1–96 i 104 załącznika nr 1 do uchwały oraz z Ministrem Gospodarki Komunalnej – w odniesieniu do usług wymienionych w pkt 97–103 załącznika nr 1 do uchwały. Dotyczy to w szczególności:
1)
planowania usług;
2)
ustalania wysokości i rozdziału nakładów inwestycyjnych na rozwój działalności usługowej;
3)
budowy obiektów specjalistycznych na potrzeby działalności usługowej;
4)
ustalania cenników i opłat za usługi.
§  5.
1.
Treść aktów normatywnych wydawanych przez naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) w przedmiocie działalności usługowej powinna być – stosownie do właściwości ustalonej w § 7 ust. 1 uchwały – uzgadniana z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości lub z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
2.
Naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) przesyłają odpisy aktów normatywnych, o których mowa w ust. 1, odpisy decyzji i wytycznych w sprawach określonych w § 4 oraz odpisy sprawozdań w zakresie działalności usługowej Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości lub Ministrowi Gospodarki Komunalnej, stosownie do właściwości określonej w § 7 ust. 1 uchwały.
3.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości obowiązany jest uzgadniać z właściwymi ministrami treść zarządzeń i wytycznych w przedmiocie działalności usługowej, jeżeli te akty odnoszą się również do jednostek podległych tym ministrom.
4.
Obowiązek określony w ust. 3 odnosi się odpowiednio do Ministra Gospodarki Komunalnej, który obowiązany jest nadto uzgadniać treść wymienionych w ust. 3 aktów z właściwymi centralami spółdzielni.
§  6.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości i Minister Gospodarki Komunalnej zwracają się do właściwych ministrów i innych organów o wydanie stosownych poleceń lub decyzji w przypadku, gdy jest to uzasadnione potrzebą koordynacji rozwoju usług dla ludności.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.22.105

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i sposób koordynacji działalności usługowej.
Data aktu: 23/02/1961
Data ogłoszenia: 10/03/1961
Data wejścia w życie: 10/03/1961