Oznakowanie pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA i PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 13 czerwca 1960 r.
w sprawie oznakowania pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.

Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Komunikacji, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 24 maja 1947 r. o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1947 r. Nr 45, poz. 233 i z 1948 r. Nr 13, poz. 103) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowane obowiązane są oznaczać trwale posiadane: autobusy, ciężarowe pojazdy samochodowe zwykłe i specjalizowane (wywrotki, cementosamochody itp.), samochody specjalne (dźwigi itp.) oraz przyczepy i naczepy.
§  2.
1.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, instytuty, przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego, przedsiębiorstwa obrotu towarowego podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 1, stanowiących załącznik do zarządzenia.
2.
Przedsiębiorstwa kluczowego budownictwa miejskiego oraz przedsiębiorstwa podległe radom narodowym, a nadzorowane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 2, stanowiących załącznik do zarządzenia.
3.
Przedsiębiorstwa transportowe budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych oraz inne przedsiębiorstwa nie wymienione w ust. 1 i 2, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 1 lub według wzorów oznakowania nr 2 w zależności od charakteru większości wykonywanych lub obsługiwanych robót budownictwa przemysłowego lub miejskiego. Decyzję o wyborze rodzaju oznakowania podejmie w każdym przypadku właściwy dyrektor zarządu budownictwa lub zjednoczenia przemysłu.
§  3.
1.
Znaki według wzorów oznakowania podanych w załączniku pod nr 1 lit. "A" i nr 2 lit. "A" należy umieścić na drzwiach kabiny kierowcy po obu stronach pojazdu. Na pojazdach nie posiadających kabiny (np. ciągniki, dumpery itp.) znaki te należy umieścić na masce silnika lub na bokach pojazdu z obu stron. Na przyczepach i naczepach znaki określone wyżej należy umieścić na obu bokach skrzyni ładunkowej. Pod znakiem należy umieścić nazwę przedsiębiorstwa w pełnym brzmieniu.
2.
Znaki według wzorów wskazanych w załączniku pod nr 1 lit. "B" i nr 2 lit. "B" należy umieścić na górnej prawej części przedniej szyby kabiny kierowcy, tak aby nie ograniczały pola widzenia kierowcy, oraz na lewej tylnej części skrzyni ładunkowej.
§  4.
Pojazdy samochodowe określone w § 1, z wyjątkiem autobusów, samochodów specjalnych, przyczep i naczep, powinny być zaopatrzone w znak rejestracyjny o tej samej treści, jak znak na tablicach rejestracyjnych, namalowany na bokach i na tyle nadwozia białą farbą na tle nadwozia. Litery i liczba znaku powinny być wykonane pismem drukowanym i posiadać wymiary wskazane w załączniku nr 2 do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325).
§  5.
Oznakowanie pojazdów należy zakończyć do dnia 30 września 1960 r.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 września 1959 r. w sprawie oznakowania ciężarowych pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych poległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 81, poz. 431).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEDSIĘBIORSTWO....

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.56.269

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Oznakowanie pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.
Data aktu: 13/06/1960
Data ogłoszenia: 20/07/1960
Data wejścia w życie: 20/07/1960