Oznakowanie pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA i PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 13 czerwca 1960 r.
w sprawie oznakowania pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.

Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Komunikacji, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 24 maja 1947 r. o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1947 r. Nr 45, poz. 233 i z 1948 r. Nr 13, poz. 103) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowane obowiązane są oznaczać trwale posiadane: autobusy, ciężarowe pojazdy samochodowe zwykłe i specjalizowane (wywrotki, cementosamochody itp.), samochody specjalne (dźwigi itp.) oraz przyczepy i naczepy.
§  2.
1.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, instytuty, przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego, przedsiębiorstwa obrotu towarowego podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 1, stanowiących załącznik do zarządzenia.
2.
Przedsiębiorstwa kluczowego budownictwa miejskiego oraz przedsiębiorstwa podległe radom narodowym, a nadzorowane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 2, stanowiących załącznik do zarządzenia.
3.
Przedsiębiorstwa transportowe budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych oraz inne przedsiębiorstwa nie wymienione w ust. 1 i 2, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 1 lub według wzorów oznakowania nr 2 w zależności od charakteru większości wykonywanych lub obsługiwanych robót budownictwa przemysłowego lub miejskiego. Decyzję o wyborze rodzaju oznakowania podejmie w każdym przypadku właściwy dyrektor zarządu budownictwa lub zjednoczenia przemysłu.
§  3.
1.
Znaki według wzorów oznakowania podanych w załączniku pod nr 1 lit. "A" i nr 2 lit. "A" należy umieścić na drzwiach kabiny kierowcy po obu stronach pojazdu. Na pojazdach nie posiadających kabiny (np. ciągniki, dumpery itp.) znaki te należy umieścić na masce silnika lub na bokach pojazdu z obu stron. Na przyczepach i naczepach znaki określone wyżej należy umieścić na obu bokach skrzyni ładunkowej. Pod znakiem należy umieścić nazwę przedsiębiorstwa w pełnym brzmieniu.
2.
Znaki według wzorów wskazanych w załączniku pod nr 1 lit. "B" i nr 2 lit. "B" należy umieścić na górnej prawej części przedniej szyby kabiny kierowcy, tak aby nie ograniczały pola widzenia kierowcy, oraz na lewej tylnej części skrzyni ładunkowej.
§  4.
Pojazdy samochodowe określone w § 1, z wyjątkiem autobusów, samochodów specjalnych, przyczep i naczep, powinny być zaopatrzone w znak rejestracyjny o tej samej treści, jak znak na tablicach rejestracyjnych, namalowany na bokach i na tyle nadwozia białą farbą na tle nadwozia. Litery i liczba znaku powinny być wykonane pismem drukowanym i posiadać wymiary wskazane w załączniku nr 2 do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325).
§  5.
Oznakowanie pojazdów należy zakończyć do dnia 30 września 1960 r.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 września 1959 r. w sprawie oznakowania ciężarowych pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych poległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 81, poz. 431).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEDSIĘBIORSTWO....

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.56.269

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Oznakowanie pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.
Data aktu: 13/06/1960
Data ogłoszenia: 20/07/1960
Data wejścia w życie: 20/07/1960