Określenie granic Wolińskiego Parku Narodowego i ograniczeń obowiązujących na jego terenie oraz zarządzanie Parkiem.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 19 marca 1960 r.
w sprawie określenia granic Wolińskiego Parku Narodowego i ograniczeń obowiązujących na jego terenie oraz w sprawie zarządzania Parkiem.

Na podstawie § 2 ust. 2 , § 4 ust. 2, § 5, § 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie utworzenia Wolińskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 14, poz. 79) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W skład Wolińskiego Parku Narodowego, zwanego dalej "Parkiem", wchodzi obszar położony na wyspie Wolin, obejmujący:
1)
tereny należące do państwowego gospodarstwa leśnego, wchodzące w skład Nadleśnictwa Państwowego Warnowo, a mianowicie:
a)
oddziały lasu 14 b, 16, 19-25, 27-33, 66 k, 1, 68, 69, 70, 71 b, c, d, obrębu Warnowo o łącznej powierzchni około 431, 41 ha,
b)
oddziały lasu 1-57, 58 a, b, d, e, f (część), 59-75, 79-97, 100, 101, 102 a, b, c, d, f, g, 103 (z wyłączeniem cmentarza), 104-116, 117 a, b, 118-166, 169-183 obrębu Międzyzdroje o łącznej powierzchni około 3807,81 ha,
c)
oddziały lasu 58 f (część), 76, 77, 78, 98 obrębu Międzyzdroje o powierzchni około 67,90 ha, pozostające w terenowym wykorzystaniu wojska,
d)
uroczysko o powierzchni około 66,40 ha, położone między oddziałami 12, 13, 29, 30, 53, 54 a wybrzeżem morskim, z wyłączeniem zabudowań ośrodka pozostającego w zarządzie Urzędu Rady Ministrów,
e)
grunty rolne o powierzchni około 46 ha, położone między oddziałami 37, 38, 40-44, 67, 68 obrębu Międzyzdroje, tworzące enklawę śródleśną;
2)
tereny pozostające w zarządzie Szczecińskiego Urzędu Morskiego, a mianowicie:
a)
położone w obchodzie Międzywodzie między 396,75 a 400,00 km wybrzeża morskiego o powierzchni około 24,38 ha,
b)
położone w obchodzie Wisełka między 400,00 a 408,00 km wybrzeża morskiego o powierzchni około 31,40 ha,
c)
położone w obchodzie Międzyzdroje między 408,00 a 411,70 km wybrzeża morskiego o powierzchni około 47,50 ha;
3)
tereny pozostające w zarządzie jednostek podległych Ministrowi Rolnictwa, wchodząc w skład Zespołu Rybackiego Morzyczyn, a mianowicie:
a)
jezioro Warnowo o powierzchni około 34,25 ha,
b)
Domysłowskie Jezioro o powierzchni około 45,98 ha,
c)
Czajcze Jezioro o powierzchni około 73,00 ha.
2.
Oprócz obszarów wymienionych w ust. 1 włącza się do Parku dla celów administracyjnych następujące obszary należące do państwowego gospodarstwa leśnego:
1)
osadę służbową we wsi Warnowo nr 98, w gromadzie Ładzin, o powierzchni około 0,60 ha;
2)
osadę służbową we wsi Warnowo nr 51, w gromadzie Ładzin, o powierzchni około 0,04 ha;
3)
osadę służbową we wsi Warnowo nr 56, w gromadzie Ładzin, o powierzchni około 0,06 ha;
4)
osadę służbową we wsi Warnowo nr 52, w gromadzie Ładzin, o powierzchni około 0,20 ha;
5)
osadę służbową we wsi Wicko nr 32, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 2,07 ha;
6)
osadę służbową we wsi Wicko nr 33, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 1,05 ha;
7)
osadę służbową we wsi Wicko nr 34, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 1,01 ha;
8)
osadę służbową we wsi Wicko nr 45, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 1,77 ha;
9)
osadę służbową we wsi Wapnica nr 48, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 1,95 ha;
10)
osadę służbową we wsi Wapnica nr 82, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 2,51 ha;
11)
osadę służbową we wsi Wapnica nr 3, w gromadzie Dargobądz, o powierzchni około 2,28 ha;
12)
osadę służbową w Międzyzdrojach przy ul. Kolejowej 37, o powierzchni około 0,20 ha;
13)
nieruchomość położoną w Międzyzdrojach przy ul. Niepodległości 36, o powierzchni około 1,47 ha.
§  2.
1.
Ochronie ścisłej podlegają następujące obszary lasów państwowego gospodarstwa leśnego wymienione w § 1 ust. 1:
1)
część oddziału 21 d oraz oddział 21 f obrębu Warnowo w Nadleśnictwie Państwowym Warnowo o powierzchni około 15,00 ha;
2)
oddziały 1 b, 2 b, c, d, 54 n, 55 a, b, 150 c, 157 a, b, c, d, f, g, h, 165 a obrębu Międzyzdroje w Nadleśnictwie Państwowym Warnowo o łącznej powierzchni około 122,39 ha.
2.
Pozostałe obszary wymienione w § 1 ust. 1, z wyjątkiem terenów zabudowanych lub pozostających pod uprawą rolną, łąkową i pastwiskową, podlegają ochronie częściowej.
3.
Ochrona ścisła zmierza do zachowania w stanie nienaruszonym całości przyrody, a w szczególności do utrzymania naturalnego składu lasu, jego podszycia i runa oraz wszelkich elementów przyrody żywej należących do świata roślinnego i zwierzęcego, a także elementów przyrody nieożywionej.
4.
Ochrona częściowa zmierza do przywrócenia przyrodzie stanu naturalnego przez stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjno-hodowlanych i ochronnych oraz przez usuwanie elementów obcych pierwotnemu składowi zespołów roślinnych i siedlisku bądź też do zachowania w określonym stanie niektórych elementów przyrody.
5.
Dyrektor Parku na podstawie opinii Rady Parku i za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej oznaczy bliżej w terenie granice obszarów poddanych ochronie ścisłej.
6.
Granice terenów zabudowanych ośrodków wczasowych i turystycznych wyznaczy dyrektor Parku na wniosek administracji tych ośrodków po zasięgnięciu opinii Rady Parku.
§  3.
1.
Zagospodarowanie wód na obszarze określonym w § 1 ust. 1 powinno być oparte na zasadach zapewniających ochronę występujących na tym obszarze naturalnych zbiorowisk roślinnych i zwierzęcych.
2.
Wytyczne gospodarki rybackiej na wodach wchodzących w skład Parku podlegają uzgodnieniu z dyrektorem Parku.
§  4.
1.
Na terenach państwowych wchodzących w skład Parku położonych na obszarach określonych w § 1 ust. 1, powinno być prowadzone gospodarstwo rezerwatowe. W zależności od stanu tych terenów poszczególne obszary podlegają ochronie ścisłej bądź ochronie częściowej.
2.
Zasady i tryb sporządzania planów gospodarstwa rezerwatowego dla terenów wymienionych w § 1 ust. 1 określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w osobnym zarządzeniu.
3.
Przepis ust. 1 w stosunku do terenów będących pod zarządem Szczecińskiego Urzędu Morskiego może być zastosowany tylko w zakresie, w jakim nie jest to sprzeczne z zasadami ochrony wybrzeża.
4.
Zagospodarowanie terenów wymienionych w ust. 3 powinno być realizowane na zasadach uzgodnionych z dyrektorem Parku w oparciu o opinię Rady Parku.
5.
Na obszarze Parku mogą być wykonywane, po uprzednim porozumieniu z Ministerstwem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Radą Parku, prace związane z potrzebami obronności kraju.
§  5.
W miarę postępowania procesu unaturalniania zespołów wchodzących w skład rezerwatów częściowych oraz stosownie do innych potrzeb ochrony przyrody mogą być z tych zespołów tworzone przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na wniosek Państwowej Rady Ochrony Przyrody uzgodniony z prezydium wojewódzkiej rady narodowej dalsze rezerwaty ścisłe.
§  6.
Obszary wymienione w § 1 ust. 1 podlegają ochronie krajobrazu, która zmierza do zabezpieczenia i zachowania wartości estetycznych i swoistych cech krajobrazu.
§  7.
1.
W razie naruszenia równowagi biologicznej przez klęskę żywiołową lub w razie niebezpieczeństwa pojawienia się szkodnika zagrażającego zespołom przyrodniczym na terenach pozostających pod ochroną ścisłą powinny być zastosowane niezbędne zabiegi ochronne. Decyzję o rodzaju i rozmiarze tych zabiegów podejmuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na podstawie opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
2.
Na obszarach pozostających pod ochroną ścisłą mogą być również wykonywane czynności uznane przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na podstawie opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody za niezbędne w związku z udostępnieniem do zwiedzania niektórych części tych obszarów.
§  8.
1.
Na obszarach pozostających pod ochroną częściową nie mogą być wykonywane następujące czynności:
1)
usuwanie drzew, z wyjątkiem przypadków, kiedy podyktowane to jest potrzebami gospodarstwa rezerwatowego;
2)
zbiór owoców roślin runa poza miejscami wyznaczonymi przez dyrektora Parku po zasięgnięciu opinii Rady Parku i za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium powiatowej rady narodowej;
3)
zbiór owoców i nasion drzew oraz krzewów, z wyjątkiem przypadków, kiedy potrzebne to jest dla celów gospodarstwa rezerwatowego;
4)
zbiór roślin oraz ziół leczniczych;
5)
zbiór ściółki leśnej oraz zbieranie mchu;
6)
pozyskiwanie żywicy.
2.
W przypadkach uzasadnionych wyjątkowymi okolicznościami dyrektor Parku może na podstawie opinii Rady Parku i za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej zezwolić na dokonywanie czynności wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5 i 6.
§  9.
1.
Na obszarze Parku określonym w § 1 ust. 1 zakazane jest:
1)
zanieczyszczanie terenu;
2)
polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt;
3)
niszczenie i uszkadzanie drzew oraz niszczenie innych roślin;
4)
zanieczyszczanie wód;
5)
dokonywanie zmiany biegu wody, z wyjątkiem ujęcia wody dla celów zaopatrzenia w nią ludności, wznoszenie zastawek i zapór;
6)
niszczenie gleby, uszkadzanie i wydobywanie skał i minerałów;
7)
zakłócanie ciszy oraz wzniecanie ognia, poza przypadkiem, kiedy jest to w związku z akcją ratowniczą lub kiedy wymaga tego bezpieczeństwo życia ludzkiego;
8)
pasanie zwierząt gospodarskich;
9)
wznoszenie bez uzgodnienia z właściwą służbą architektoniczno-budowlaną i z dyrektorem Parku wszelkich budowli wchodzących zarówno w zakres budownictwa indywidualnego, jak i budownictwa dla celów społecznych; w razie negatywnego stanowiska dyrektora Parku co do wznoszenia budynku mającego być własnością indywidualną zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego; w razie niezgodności stanowisk dyrektora Parku i organów służby architektoniczno-budowlanej prezydium właściwej rady narodowej co do wznoszenia budynków dla celów społecznych rozstrzyga Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury;
10)
dokonywanie bez zgody dyrektora Parku, udzielonej na podstawie opinii Rady Parku, oraz za zgodą organów planowania i służby architektoniczno-budowlanej rozbudowy, przebudowy i przenoszenia istniejących budynków służących do celów wczasowych i turystycznych oraz wszelkich urządzeń z nimi związanych;
11)
budowanie nowych urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych oraz urządzeń leczniczych, których istnienie mogłoby być sprzeczne z celami Parku;
12)
wznoszenie i prowadzenie zakładów przemysłowych;
13)
obozowanie poza miejscami wyznaczonymi przez dyrektora Parku;
14)
prowadzenie bez zgody dyrektora Parku zakładów handlowychlub handlu okrężnego;
15)
używanie pojazdów mechanicznych i konnych poza drogami wyznaczonymi przez dyrektora Parku za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium powiatowej rady narodowej; zakaz ten nie dotyczy ruchu kołowego związanego z potrzebami ratownictwa brzegowego i ochrony brzegów;
16)
umieszczanie bez zezwolenia dyrektora Parku tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków, z wyjątkiem znaków i sygnałów drogowych na drogach publicznych;
17)
wszelkie działania mogące zniszczyć lub zmienić w istotny sposób naturalny krajobraz lub poszczególne jego elementy, jak jeziora, potoki, wodospady, źródła, wywierzyska, formy skalne itp.
2.
Ograniczenia wymienione w ust. 1 pkt 1, 3, 5-8 stosuje się z uwzględnieniem przepisu § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie utworzenia Wolińskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 14, poz 79).
3.
Przepis ust. 1 pkt 9 nie zwalnia od obowiązku uzgadniania lokalizacji inwestycji oraz uzyskania zatwierdzenia projektów budowli.
4.
Decyzje, o których mowa w ust. 1 pkt 13-15, dyrektor Parku wydaje po zasięgnięciu opinii Rady Parku. Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 pkt 5 i 9 dyrektor Parku wydaje zgodnie z opinią Rady Parku.
5.
Przepis ust. 1 pkt 14 nie zwalnia osób prawnych i fizycznych od obowiązku uzyskania zezwolenia na wykonywanie czynności handlowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  10.
Plany zagospodarownia przestrzennego bądź założenia do planów zagospodarowania przestrzennego terenów określonych w § 1 powinny być uzgodnione z Radą Parku.
§  11.
1.
Ruch turystyczny na obszarze Parku określonym w § 1 ust. 1 może odbywać się tylko na drogach i ścieżkach oraz wodach wyznaczonych do tego ruchu według zasad ustalonych przez dyrektora Parku, po rozpatrzeniu wniosków organizacji turystycznych, na podstawie opinii Rady Parku i za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Wszelkie czynności związane z obsługą ruchu turystycznego mogą wykonywać tylko osoby upoważnione do tego przez dyrektora Parku lub stowarzyszenia, które działalność swoją w zakresie turystyki na tym obszarze uzgodniły z dyrektorem Parku.
3.
Dyrektor Parku na podstawie opinii Rady Parku i za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej wyda szczegółowe przepisy dla zwiedzających. Przepisy te mogą wprowadzić czasowe wyłączenie niektórych terenów z wykorzystania dla celów turystycznych ze względu na odnowienie, pielęgnację lub ochronę lasu.
§  12.
1.
Dyrektor Parku może udzielać zezwoleń na dokonywanie na obszarze Parku określonym w § 1 ust. 1:
1)
drobnego zbioru wynoszenia z terenów Parku owoców, nasion drzew i krzewów, zbioru roślin, ziół leczniczych i innych okazów przyrodniczych wyłącznie dla celów naukowych;
2)
łowienia i zabijania pojedynczych okazów zwierząt i wynoszenia takich okazów z terenu Parku dla celów naukowych lub w razie konieczności zmniejszenia stanu liczebnego gatunku zwierząt ze względu na realizację innych celów ochrony przyrody;
3)
robót geologiczno-poszukiwawczych, geologiczno-rozpoznawczych i hydrogeologicznych, wydobywania drobnej ilości skał i minerałów oraz dokonywania innych czynności niezbędnych w związku z prowadzeniem prac naukowo-badawczych.
2.
Udzielanie zezwoleń, o których mowa w ust. 1, dotyczących badań naukowych nie powinno być sprzeczne z planem badań naukowych ustalonym przez Polską Akademię Nauk, a ponadto w odniesieniu do robót geologiczno-poszukiwawczych, geologiczno-rozpoznawczych i hydrogeologicznych powinno być również zgodne z planem ustalonym przez Centralny Urząd Geologii w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Gospodarki Wodnej. Do czasu ustalenia tych planów zezwolenia te mogą być udzielane na podstawie opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
3.
Udzielanie zezwoleń na dokonywanie czynności wymienionych w ust. 1 dla celów doświadczalnych i ochrony przyrody może odbywać się na podstawie opinii Rady Parku.
4.
W razie konieczności pozyskania większej ilości okazów lub materiałów dla celów, o których mowa w ust. 1, zezwolenie wydaje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  13.
1.
Do zakresu działania dyrektora Parku na obszarze należy w szególności:
1)
kierowanie całokształtem działalności administracji Parku;
2)
zarządzanie majątkiem państwowym wchodzącym w skład Parku;
3)
ustalanie planów pracy i projektów preliminarzy budżetowych;
4)
przedstawianie władzy przełożonej sprawozdań z działalności administracji Parku.
2.
Dyrektor Parku ponosi odpowiedzialność za całokształt działalności administracji Parku oraz za majątek państwowy wchodzący w skład Parku.
§  14.
Administracja Parku obowiązana jest rozwijać społeczną akcję ochrony przyrody za pośrednictwem młodzieży, turystów itp.
§  15.
Dyrektor Parku upoważniony jest do wydawania na podstawie opinii Rady Parku i za zgodą właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej szczegółowych zarządzeń w sprawach przeprowadzania na terenie Parku określonym w § 1 ust. 1 ochrony ustanowionej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie utworzenia Wolińskiego Parku Narodowego oraz niniejszym zarządzeniem.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.28.132

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie granic Wolińskiego Parku Narodowego i ograniczeń obowiązujących na jego terenie oraz zarządzanie Parkiem.
Data aktu: 19/03/1960
Data ogłoszenia: 29/03/1960
Data wejścia w życie: 29/03/1960