Zatrudnianie młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasad i trybu przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) - w porozumieniu z Ministrem Oświaty - zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonywanie następujących zawodów wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu w zakładach pracy:
1)
wszystkie zawody zaszeregowane do 7 i wyższej kategorii płac oraz wymienione w ust. 2 i 3, bez względu na kategorię zaszeregowania;
2)
zawody wspólne dla wszystkich zakładów pracy:
a)
grupa budowlana - betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, hydraulik, malarz, murarz, sztukator, zdun,
b)
grupa chemiczna - aparatowy przemysłu chemicznego, farbiarz,
c)
grupa drzewna - stolarz, bednarz, galanteria drzewna, stolarz-kołodziej, koszykarz, lutnik, rzeźbiarz, snycerz, tapicer,
d)
grupa elektroenergetyczna - elektromonter, elektromechanik, elektroenergetyk,
e)
grupa mechaniczna - blacharz, frezer, galwanizer, grawer, kowal, mechanik rolniczy, ślusarz, spawacz, tokarz, mechanik samochodowo-ciągnikowy,
f)
grupa odlewnicza - formierz-odlewnik, modelarz,
g)
grupa poligraficzna - chemigraf, kopista, fotograf reprodukcyjny, maszynista typograficzny, maszynista offsetowy, retuszer, introligator,
h)
grupa spożywcza - masarz, przetwórstwo owoców i warzyw,
i)
grupa skórzana - rymarz,
k)
grupa ekonomiczna i gospodarcza - sprzedawca sklepowy, kucharz,
l)
inne grupy - maszynista parowozowy, metalizator, palacz przy kotłach wysokoprężnych, sternik-mechanik łodzi motorowej, toromistrz, wulkanizator;
3)
pozostałe zawody nie wymienione w ust. 1 i 2, a wymagające nauki zawodu według wykazu określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 21 stycznia 1959 r. w sprawie czasu trwania nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych (Dz. U. Nr 9, poz. 48).
§  2.
1.
Młodociani, którzy odbyli naukę zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), składają egzamin z odbytej nauki zawodu.
2.
Egzamin po ukończeniu nauki zawodu przeprowadza w zakładzie produkcyjnym komisja kwalifikacyjna, powołana do określania kwalifikacji i kategorii zaszeregowania osobistego robotników z zakresu objętego programem nauki zawodu.
3.
Tryb przeprowadzania egzaminu jest uzależniony od specjalności i programu nauki zawodu. W zasadzie powinien to być egzamin przy warsztacie pracy, sprawdzający wiadomości zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Jeżeli program wymaga znajomości wykonywania pewnych prac pisemnych, np. obliczania zarobków, odczytywania rysunków, umiejętności sporządzania szkiców rysunkowych itd., to komisja egzaminująca młodocianego może zażądać odpowiedzi na piśmie.
4.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym młodociany otrzymuje zaświadczenie, że naukę zawodu ukończył z wynikiem pomyślnym.
5.
Jeżeli wynik egzaminu młodocianego jest negatywny, młodociany powinien uzupełnić naukę zawodu. Komisja kwalifikacyjna przeprowadzająca egzamin powinna w tym przypadku ustalić kierunek, w jakim młodociany ma uzupełnić wiadomości, biorąc równocześnie pod uwagę, że okres uzupełniający nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
6.
Jeżeli po okresie wyznaczonym przez komisję kwalifikacyjną wynik powtórnego egzaminu młodocianego będzie również negatywny, komisja kwalifikacyjna orzeka, czy okres nauki zawodu można uznać za ukończony okres przyuczania do określonej pracy, czy też młodocianego tego należy w dalszym ciągu zaliczyć do pracowników nie posiadających kwalifikacji.
7.
Jeżeli młodociany rozpoczął, lecz nie ukończył nauki zawodu, to obowiązuje decyzja komisji kwalifikacyjnej podobnie jak w ust. 6.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.69.362

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatrudnianie młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 08/08/1959
Data wejścia w życie: 08/08/1959