Zasady rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1959 r.
w sprawie zasad rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.

Na podstawie § 3 uchwały nr 464 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1957 r. w sprawie dodatkowych bodźców do skracania drogi obrotu towarowego, zniesienia Funduszu Wyrównawczego Ministerstwa Handlu Wewnętrznego oraz zmiany uchwały nr 44 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie różnic budżetowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki podległe Centralnemu Zarządowi Obrotu Produktami Naftowymi "CPN", Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego "Chemia", Centralnemu Zarządowi Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego "Arged" i Zakładom Usług Radiotechnicznych rozliczają z budżetem Państwa jako ujemne różnice budżetowe należne im marże hurtowe przy dokonywaniu sprzedaży na rzecz hurtowni Centrali Rolniczej Spółdzielni (CRS) "Samopomoc Chłopska".
2. 1
Nie rozliczają ujemnych różnic budżetowych, o których mowa w ust. 1, jednostki podległe Centralnemu Zarządowi Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego "Arged" przy sprzedaży artykułów perfumeryjno-kosmetycznych i metalowych proszków do prania i zamaczania, mydła i pozostałych środków piorących oraz przyborów toaletowych.
§  2.
Jednostki podległe Zjednoczeniu "Centrala Rybna" rozliczają z budżetem Państwa jako ujemne różnice budżetowe udzielone hurtowniom CRS "Samopomoc Chłopska" marże hurtowe w wysokości 6% od cen detalicznych.
§  3.
1.
Dostawca artykułów należących do grup towarowych wymienionych w załączniku do niniejszego zarządzenia przy ich sprzedaży na rzecz jednostek handlu detalicznego i innych odbiorców zakupujących te artykuły po cenach hurtowych lub detalicznych obowiązany jest odprowadzić do budżetu Państwa jako dodatnią różnicę budżetową część marży hurtowej w wysokości podanej w kolumnie 4 załącznika.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków:
1)
bezpośrednich dostaw z zakładu produkcyjnego, składnicy lub biura zbytu na rzecz jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" oraz magazynowych i tranzytowych dostaw organizowanych lub rozliczanych przez hurtownie zrzeszone w CRS "Samopomoc Chłopska" z zakładu produkcyjnego, składnicy lub biura zbytu na rzecz jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska",
2)
sprzedaży na rzecz hurtowni zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" z magazynów innych hurtowni,
3)
przerzutów towarów, z wyjątkiem przerzutów z jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" do innych jednostek handlu detalicznego.
§  4.
Spółdzielnie zrzeszone w Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" rozliczają z budżetem Państwa przy zakupie artykułów tekstylnych, odzieżowych i obuwia część marży detalicznej jako dodatnią różnicę budżetową. Dodatnią różnicę budżetową stanowi:
1)
przy zakupie artykułów tekstylnych i obuwia (pozycje 1-29 i 52 wykazu marż detalicznych stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia nr 79 Państwowej Komisji Cen z dnia 31 grudnia 1958 r. w sprawie marż handlowych - Biuletyn Państwowej Komisji Cen z 1959 r. Nr 5) - 30% marży detalicznej,
2)
przy zakupie artykułów odzieżowych (pozycje 30-41 wykazu, o którym mowa w pkt 1) - 27% marży detalicznej.
§  5.
Rozliczenie określonych w §§ 1-4 różnic budżetowych następuje w trybie przewidzianym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 1959 r. w sprawie trybu rozliczeń różnic budżetowych (Monitor Polski Nr 15, poz. 65).
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1957 r. w sprawie zasad rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym (Monitor Polski z 1958 r. Nr 9, poz. 45).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą:
1)
w odniesieniu do ujemnych różnic budżetowych rozliczanych przez Zakłady Usług Radiotechnicznych (§ 1 ust. 1) i dodatnich różnic budżetowych rozliczanych przez spółdzielnie zrzeszone w Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" (§ 4) - od dnia 1 stycznia 1959 r.,
2)
w zakresie artykułów metalowych (§ 1 ust. 2) - od dnia 1 lipca 1959 r.,
3)
w zakresie pozostałych przepisów - od dnia 15 lutego 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Grupy towarowe według załącznika nr 1 do zarządzenia nr 79 Państwowej Komisji Cen z dnia 31 grudnia 1958 r. w sprawie marż handlowych (Biuletyn PKC z 1959 r. Nr 5) Główny dystrybutor Różnica budżetowa (% ceny detalicznej)
1 1-29 Centralny Zarząd Handlu Artykułami Tekstylnymi i Odzieżowymi 2,5
2 30-41 " 3,0
3 42-46, 48 " 3,2
4 49-53 Centralny Zarząd Handlu Obuwiem 2,5*)
5 54 " 3,2
6 138 Centralny Zarząd Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego 2,5
*) Przy sprzedaży wyłącznie po cenach hurtowych (obrót zaopatrzeniowy) - 2,5 % ceny hurtowej
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1960 r. (M.P.60.17.83) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.64.332

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.
Data aktu: 10/07/1959
Data ogłoszenia: 23/07/1959
Data wejścia w życie: 23/07/1959, 01/01/1959, 15/02/1959