Fundusz ryzyka handlowego w przedsiębiorstwach handlowych gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 16 czerwca 1959 r.
w sprawie funduszu ryzyka handlowego w przedsiębiorstwach handlowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały nr 355 Rady Ministrów z dnia 19 września 1958 r. w sprawie zabezpieczenia właściwej jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności (Monitor Polski Nr 77, poz. 450) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia obowiązują w odniesieniu do wszystkich jednostek gospodarki uspołecznionej, prowadzących działalność handlową dla zaopatrzenia ludności.
§  2.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie:
1)
odbiorca - oznacza uspołecznione przedsiębiorstwo (zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) handlu wewnętrznego,
2)
fundusz ryzyka handlowego - oznacza fundusz na przeceny towarów i ryzyko handlowe.
§  3.
Należności płacone przez dostawcę z tytułu kar umownych za dostarczenie towaru jakości niższej od przewidzianej obowiązującymi przepisami lub warunkami umowy odbiorca przeznacza na fundusz ryzyka handlowego.
§  4.
1.
Z funduszu ryzyka handlowego pokrywane są do wysokości zebranych środków określonych w § 3 kwoty wynikłe z różnic cen towarów na skutek ich przeklasyfikowania, jeżeli:
1)
reklamacja odbiorcy wobec dostawcy nie została odpowiednio zgłoszona we właściwym terminie albo gdy w ogóle jej nie zgłoszono lub gdy na podstawie reklamacji odbiorcy nastąpiło przeklasyfikowanie towaru, lecz na skutek wadliwego określenia jego jakości przez odbiorcę przeklasyfikowanie to okazało się niedostateczne i zaszła potrzeba dalszej obniżki cen, a odbiorca nie ma już możliwości wniesienia dodatkowej reklamacji;
2)
nie jest możliwe ustalenie osób winnych za poniesione straty lub należność dochodzona przez przedsiębiorstwo państwowe od osoby odpowiedzialnej za poniesioną stratę zostanie umorzona zgodnie z obowiązującymi przepisami o umarzaniu i udzielaniu ulg w spłacaniu należności państwowych, a w pozostałych jednostkach gospodarki uspołecznionej dochodzenie tej należności zostanie uznane przez dyrektora (kierownika) za niecelowe - w szczególności ze względu na nienaganną dotychczasową pracę osoby odpowiedzialnej lub drobną kwotę roszczenia w stosunku do kosztów postępowania w celu jej uzyskania.
2.
Koszty związane z określeniem jakości towaru i jego przeklasyfikowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1, odbiorca ponosi w ciężar kosztów obrotu towarowego.
§  5.
Jeżeli pokrycie z funduszu ryzyka handlowego kwot wynikających z różnicy cen towarów nie jest możliwe ze względu na brak odpowiednich środków, podlegają one zaliczeniu w ciężar strat odbiorcy.
§  6. 1
1. 2
Przedsiębiorstwo może przeznaczyć pozostałość funduszu ryzyka handlowego na dzień 31 grudnia każdego roku oraz bieżąco nie wykorzystane środki tego funduszu na zasilenie funduszu na przeceny towarów i ryzyko handlowe, obciążającego koszty, bądź przenieść tę pozostałość częściowo i lub całkowicie na rachunek strat i zysków.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada uprawnień do tworzenia funduszu na przeceny towarów i ryzyko handlowe w ciężar kosztów, pozostałość funduszu ryzyka handlowego może być przeniesiona wyłącznie na rachunek strat i zysków, w trybie określonym w ust. 1.
§  6a. 3
Przepisy § 6 mają zastosowanie również do pozostałości funduszu za 1972 r., która podlega rozliczeniu w bilansach za 1972 r.
§  7.
W uspołecznionych przedsiębiorstwach handlowych, w których istnieje już fundusz na przeceny towarów i ryzyko handlowe, należy prowadzić odrębną ewidencję wpływów i wydatków funduszu ryzyka handlowego utworzonego niniejszym zarządzeniem.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 stycznia 1963 r. (M.P.63.12.66) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 lutego 1963 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.
3 § 6a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.61.303

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Fundusz ryzyka handlowego w przedsiębiorstwach handlowych gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 16/06/1959
Data ogłoszenia: 10/07/1959
Data wejścia w życie: 10/07/1959, 01/01/1959