"§ 14. 1. Podstawę obliczenia wynagrodzenia procentowego sołtysa stanowią:
1) odbitki zestawień wpłat na wszelkie należności zainkasowane i wpłacone przez sołtysa;
2) odbitki zestawień wpłat dokonanych bezpośrednio przez dłużników do kasy gromadzkiej rady narodowej z tytułu:
a) podatku gruntowego,
b) Państwowego Funduszu Ziemi,
c) składki na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe,
d) równoważnika pieniężnego za nie wykonane dostawy obowiązkowe;
3) dowody wpłat dokonanych bezpośrednio przez dłużników do kasy lub na rachunek w Narodowym Banku Polskim:
a) wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej - z tytułu podatku gruntowego i Państwowego Funduszu Ziemi,
b) inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń - z tytułu składek za obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe.
2. Obliczenie i wypłatę wynagrodzenia dla sołtysa przeprowadza się w sposób następujący:
1) Sekretarz gromadzki w odpowiednim czasie składa w wydziale finansowym prezydium powiatowej rady narodowej zapotrzebowanie na sumę, jaka mu będzie potrzebna na wypłatę wynagrodzenia sołtysom za inkaso w nadchodzącym kwartale. Wydział finansowy po skontrolowaniu zasadności zapotrzebowania ustala i przelewa odpowiednie kwoty w ratach miesięcznych na rachunek bieżący prezydium gromadzkiej rady narodowej, traktując je jako zaliczkę do rozliczenia.
2) Wydziały finansowe i inspektoraty powiatowe Państwowego Zakładu Ubezpieczeń bezzwłocznie po upływie miesiąca, na podstawie dowodów wpłat wymienionych w ust. 1 pkt 3 lit. a) i b), sporządzają i przesyłają do biur gromadzkich wykazy bezpośrednich wpłat. W wykazach wymienia się nazwy wsi i ogólne kwoty bezpośrednich wpłat, jakie zostały dokonane z tych wsi w ubiegłym miesiącu.
3) Sekretarz gromadzki, na podstawie odbitek zestawień wpłat wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz wykazów bezpośrednich wpłat otrzymanych z wydziału finansowego i inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, sporządza w dwóch egzemplarzach listę płatniczą. W liście płatniczej wymienia nazwiska i imiona sołtysów i uwidacznia w osobnych kolumnach: sumy kwot (według rodzajów należności) zarówno zainkasowanych przez sołtysa (ust. 1 pkt 1), jak i wpłaconych bezpośrednio przez dłużników do kasy gromadzkiej ze wsi, na których terenie sołtys prowadzi inkaso (ust. 1 pkt 2), a następnie kwoty bezpośrednich wpłat z wykazów wydziału finansowego i inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń; wyprowadza sumy ogólne stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wynagrodzenia dla każdego sołtysa i oblicza wynagrodzenie według ustalonych stawek procentowych; zamyka i podpisuje listę płatniczą i po zatwierdzeniu do wypłaty dokonuje wypłaty wynagrodzenia w ciężar wydatków budżetu jednostkowego powiatu. Kopię listy płatniczej sekretarz gromadzki bezzwłocznie przesyła do wydziału finansowego, na podstawie której wydział finansowy księguje rozliczenie zaliczki.
4) Obliczenie i wypłata wynagrodzenia sołtysom powinna nastąpić najdalej w ciągu czternastu dni po upływie miesiąca.
3. Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą, w zależności od miejscowych warunków, wprowadzić odmienny niż określono w ust. 2 tryb obliczania i wypłaty wynagrodzenia sołtysom, jeżeli ten odmienny tryb przyczyni się do przyspieszenia wypłaty tych wynagrodzeń przy jednoczesnym zapewnieniu należytej kontroli wypłat.
4. Wynagrodzenie z tytułu inkasa należności funduszu gromadzkiego oblicza sekretarz gromadzki w osobnej liście płatniczej i wypłaca je sołtysom ze środków tego funduszu bezpośrednio po dokonaniu obliczenia, nie później jednak niż w terminie określonym dla wypłaty wynagrodzenia za inkaso podatków."
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.
20.05.2025Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Identyfikator: | M.P.1958.80.463 |
Rodzaj: | Instrukcja |
Tytuł: | Zm.: instrukcja z dnia 30 kwietnia 1958 r. w sprawie trybu inkasa podatków i innych należności finansowych przez sołtysów. |
Data aktu: | 04/10/1958 |
Data ogłoszenia: | 27/10/1958 |
Data wejścia w życie: | 27/10/1958 |