Wydawanie przez zakłady pracy zaświadczeń dla dokonywania zakupów ratalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 30 sierpnia 1958 r.
w sprawie wydawania przez zakłady pracy zaświadczeń dla dokonywania zakupów ratalnych.

W wykonaniu § 4 ust. 3 uchwały nr 125 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1958 r. w sprawie sprzedaży na raty w jednostkach handlu uspołecznionego i oddziałach zaopatrzenia robotniczego zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o zakładach pracy - należy przez to rozumieć jednostki administracji państwowej, uspołecznione zakłady pracy, instytucje państwowe, organizacje społeczne i polityczne, jednostki wojskowe, właściwe związki stowarzyszeń twórców oraz spółdzielnie pracy zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy;
2)
o pracownikach - należy przez to rozumieć pracowników zakładów pracy wymienionych w pkt 1, członków spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy oraz członków związków stowarzyszeń twórców;
3)
o przedsiębiorstwie - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo dokonujące sprzedaży ratalnej lub przedsiębiorstwo obsługi sprzedaży ratalnej.
4) 1
o żyrantach, żyrowaniu oraz zobowiązaniu żyrowym - należy przez to rozumieć odpowiednio poręczycieli, poręczenie oraz zobowiązanie wynikające z poręczenia.
§  2.
1.
Zakłady pracy wydają swoim pracownikom występującym w charakterze nabywców lub żyrantów zaświadczenia dla dokonywania zakupów ratalnych w jednostkach handlu uspołecznionego, zwane dalej "zaświadczeniami".
2.
Zaświadczenia nie mogą być wydawane:
1)
pracownikom sezonowym,
2)
osobom zameldowanym na pobyt czasowy,
3)
mężczyznom w wieku przedpoborowym, tj. od lat 18 do lat 20,
4)
mężczyznom w wieku poborowym, tj. od lat 20 do momentu powołania do czynnej służby wojskowej lub przeniesienia do rezerwy.
3. 2
Zaświadczenia są drukami powszechnego użytku i zachowują swą ważność w okresie jednego miesiąca od daty wystawienia; wystawia się je w 1 egzemplarzu dla nabywcy i żyranta.
§  3.
1.
Zaświadczenia powinny określać:
1)
wysokość wynagrodzenia w stosunku miesięcznym brutto,
2)
stanowisko bądź charakter pracy,
3)
datę wydania ostatniego zaświadczenia,
4)
stwierdzenie, że pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia ani w okresie próbnym,
5)
stwierdzenie, że pobory pracownika nie są obciążone z tytułu wyroków sądowych lub innych tytułów egzekucyjnych.
2.
Zaświadczenia wydawane członkom związków stowarzyszeń twórców powinny zawierać dane wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3 oraz stwierdzać, że pracownik jest członkiem związku co najmniej od 3 miesięcy.
3.
Zaświadczenie wystawia się w 2 egzemplarzach. Oryginał zaświadczenia otrzymuje nabywca bądź żyrant, kopię zatrzymuje zakład pracy.
4.
Wzór zaświadczenia wydawanego przez zakład pracy dla nabywcy i żyranta stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  4. 3
1.
Jednostki wydające zaświadczenia obowiązane są prowadzić ścisłą ewidencję w układzie alfabetycznym według nazwisk pracowników z podziałem na nabywców i żyrantów w specjalnie na ten cel przeznaczonych zeszytach (brulionach).
2.
W ewidencji określonej w ust. 1 należy uwzględnić następujące pozycje:
1)
liczbę porządkową (lp.),
2)
imię i nazwisko (pracownika),
3)
komórkę, w której zatrudniony pracuje,
4)
nr i datę zaświadczenia,
5)
podpis osoby prowadzącej ewidencję,
6)
uwagi.
§  5. 4
(skreślony).
§  5. 5
1.
Przedsiębiorstwo w razie stwierdzenia, że zakład pracy nabywcy po raz pierwszy wydał zaświadczenie przewidziane w niniejszym zarządzeniu - obowiązane jest na podstawie własnej kartoteki lub posiadanych innych materiałów albo posiadanych informacji z innych przedsiębiorstw dokonujących sprzedaży ratalnej i działających na tym samym terenie, zbadać, czy osoba legitymująca się zaświadczeniem dla nabywcy nie jest zadłużona z tytułu poprzednio dokonanego zakupu na raty, oraz w miarę możliwości, czy nie posiada ona zadłużenia z tytułu żyrowania zobowiązania wekslowego.
2.
Jeżeli zakład pracy wydał poprzednie zaświadczenie w trybie niniejszego zarządzenia, przedsiębiorstwo zobowiązane jest zażądać od osoby legitymującej się zaświadczeniem dla nabywcy dowodu, że zobowiązanie zaciągnięte z tytułu poprzedniego zakupu na raty zostało spłacone (wykupiony weksel, dowody wpłat, zaświadczenie przedsiębiorstwa itp.).
3.
W odniesieniu do osoby legitymującej się zaświadczeniem dla żyranta przedsiębiorstwo w uzasadnionych przypadkach sprawdzi stopień zadłużenia z tytułu zobowiązania żyrowego bądź z tytułu dokonanego zakupu ratalnego w sposób przewidziany w ust. 1.
4.
Na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 i 2, przedsiębiorstwo:
a)
dokona sprzedaży ratalnej,
b)
odmówi sprzedaży ratalnej, jeśli osoba legitymująca się zaświadczeniem dla nabywcy nie spłaciła zadłużenia z tytułu poprzedniego zakupu na raty, chyba że obciążenie z tytułu nie spłaconego kredytu łącznie z obciążeniem z tytułu nowej transakcji nie przekroczyłoby możliwości płatniczych nabywcy,
c)
zażąda przedstawienia innego żyranta w razie stwierdzenia, że osoba legitymująca się zaświadczeniem dla żyranta posiada zadłużenie z tytułu zakupu ratalnego lub z tytułu żyrowania zobowiązania wekslowego, chyba że zadłużenie z tych tytułów łącznie z zobowiązaniem z tytułu nowej transakcji nie przekroczyłoby możliwości płatniczych żyranta.
§  6. 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 7

(str. 1)

Zaświadczenie ważne jeden

miesiąc od daty wystawienia.

Pieczątka firmowa .......... dn. ........... 19...

zakładu pracy. (miesiąc wpisać słownie)

ZAŚWIADCZENIE Nr .....

(dla nabywcy żyranta)

Zaświadcza się, że Ob. ....................................

nazwisko rodowe (dla mężatek) ................................

imiona rodziców .............................. zamieszkały(a)

w .................... ul. ................... nr ..... m. ...

posiadający(a) dowód osobisty serii ...... nr ................

wydany przez Komendę Milicji Obywatelskiej w .................

dnia ................... 19... jest zatrudniony(a) w naszym

zakładzie pracy, co zostało odnotowane w dowodzie osobistym,

od dnia .................... w charakterze ...................

(miesiąc wpisać słownie)

z wynagrodzeniem miesięcznym (brutto) zł .............(słownie

złotych ....................................................).

(str. 2)

Wynagrodzenie to nie jest obciążone z tytułu wyroków

sądowych lub innych tytułów.

Wyżej wymieniony(a) nie znajduje się w okresie

wypowiedzenia pracy ani w okresie próbnym, nie jest

pracownikiem sezonowym.

Powyższe dane personalne są zgodne z okazanym dowodem

osobistym.

Pieczątka zakładu pracy. Kierownik zakładu pracy lub

osoba przez niego upoważniona

.............................

(podpis i pieczątka)

..............................................................

Uwaga: Zaświadczenia wypełnione niewłaściwie lub nieczytelnie nie będą honorowane.

Miejsce na adnotacje:

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 8

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 9

(skreślony).

1 § 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
4 § 5 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.
5 § 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.
6 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.
7 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
8 Załącznik nr 2 skreślony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
9 Załącznik nr 3 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.74.436

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie przez zakłady pracy zaświadczeń dla dokonywania zakupów ratalnych.
Data aktu: 30/08/1958
Data ogłoszenia: 08/10/1958
Data wejścia w życie: 08/10/1958