Sposób wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
w sprawie sposobu wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku.

Na podstawie § 8 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia mówi się o jednostkach państwowych, należy przez to rozumieć jednostki państwowe administrujące budynkami mieszkalnymi nie stanowiącymi zakładowych domów mieszkalnych, z wyjątkiem prezydiów rad narodowych i ich organów oraz przedsiębiorstw podległych prezydiom rad narodowych.
§  2.
1.
Właściwe dla spraw gospodarki mieszkaniowej organy prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, miast stanowiących powiaty miejskie oraz powiatowych rad narodowych otworzą we właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego odrębny rachunek sum depozytowych "Kaucje wpłacone przez najemców". Na rachunek ten będą wpłacane kaucje w związku z najmem lokali w domach pozostających w zarządzie: prezydiów rad narodowych, ich organów, przedsiębiorstw podległych prezydiom rad narodowych oraz jednostek państwowych.
2.
Na rachunek sum depozytowych otworzony przez organy prezydiów powiatowych rad narodowych wpłacane będą kaucje w związku z najmem lokali w miastach nie stanowiących powiatów, osiedlach i gromadach.
3.
Za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej mogą być również otwierane odrębne rachunki sum depozytowych przez prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów miejskich lub przez jednostki państwowe, a za zgodą prezydium miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - przez organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
§  3.
1.
Właściwy dla spraw publicznej gospodarki lokalami organ prezydium rady narodowej albo jednostka państwowa zawiadamia ubiegającego się o przydział mieszkania, iż zostanie mu przydzielony określony lokal mieszkalny i wydany nakaz kwaterunkowy lub przydział lokalu po przedstawieniu zawartej umowy najmu, jak również po stwierdzeniu przez posiadacza rachunku sum depozytowych, że wpłata kaucji została dokonana. Odpis zawiadomienia, o którym mowa wyżej, przesłany zostaje zarządcy nieruchomości, w której znajduje się lokal mieszkalny będący przedmiotem najmu.
2.
Zarządca nieruchomości po otrzymaniu odpisu zawiadomienia ustala wysokość kaucji zgodnie z § 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271). Jeżeli wysokość kaucji ustala się na podstawie wysokości wynagrodzenia najemcy (§ 2 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów), jej wymiar zatwierdza właściwy dla spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej.
3.
Kaucję w wysokości ustalonej w sposób określony w ust. 2 najemca wpłaca na rachunek w Narodowym Banku Polskim, o którym mowa w § 2, i okazuje zarządcy nieruchomości pokwitowanie z opłacenia kaucji.
4.
W razie zwolnienia najemcy w całości lub w części od obowiązku wpłaty kaucji bądź w razie rozłożenia jej na raty najemca okazuje zarządcy nieruchomości odpowiednią decyzję wydaną w tych sprawach.
5.
W razie rozłożenia kaucji na raty najemca przedstawia zarządcy nieruchomości pokwitowanie z opłacenia pierwszej raty oraz zaświadczenia o złożeniu weksli gwarancyjnych.
6.
Zarządca nieruchomości po przedstawieniu przez najemcę dowodu dokonanej wpłaty bądź dokumentów, o których mowa w ust. 4 i 5, zawiera z najemcą umowę najmu. W treści umowy najmu umieszcza się klauzulę, że umowa nabiera mocy prawnej po uzyskaniu przez najemcę nakazu kwaterunkowego bądź przydziału lokalu od jednostki państwowej.
7.
W razie rozłożenia kaucji na raty najemca obowiązany jest złożyć weksle gwarancyjne na zabezpieczenie zapłaty całości kaucji. Weksle te najemca składa organowi prezydium rady narodowej właściwemu do wydawania decyzji o rozłożeniu kaucji na raty. Organ, o którym mowa wyżej, może upoważnić podległe sobie jednostki organizacyjne z zakresu administracji budynkami do załatwiania spraw związanych ze spłatą ratalnych należności kaucyjnych.
8.
Jednostki wymienione w § 2 ust. 1 i 3 (posiadacze rachunków sum depozytowych) obowiązane są zawiadamiać pisemnie jednostki właściwe do wydawania nakazu kwaterunkowego lub przydzielania lokali o dokonanych wpłatach kaucji na rachunki sum depozytowych.
9.
Organy prezydium rady narodowej, o których mowa w ust. 1, lub jednostki państwowe wydają najemcy nakaz kwaterunkowy lub przydzielają lokal po przedstawieniu przez najemcę zawartej umowy najmu, a w przypadkach określonych w ust. 4 i 5 - ponadto po przedstawieniu odpowiednich dokumentów oraz po otrzymaniu zawiadomienia pisemnego o dokonaniu wpłaty kaucji na rachunek sum depozytowych.
§  4.
1.
Po wygaśnięciu stosunku najmu i po przeprowadzeniu rozrachunku pomiędzy zarządcą nieruchomości a najemcą zarządca nieruchomości wystawia na piśmie odpowiednie stwierdzenie, stanowiące podstawę dla właściwego organu prezydium rady narodowej (jednostki państwowej) do zlecenia dokonania zwrotu kaucji w całości lub w części.
2.
W razie gdy zwrotowi na rzecz najemcy podlega tylko część wpłaconej kaucji, właściwy organ prezydium rady narodowej (jednostka państwowa) zleci przekazanie na rzecz zarządcy nieruchomości reszty kaucji na pokrycie kosztów związanych z naprawą uszkodzeń oraz na pokrycie innych zobowiązań wynikających ze stosunku najmu, a to zgodnie z § 6 uchwały nr 63 Rady Ministrów powołanej w § 3 ust. 2.
3.
W razie nieobjęcia przez najemcę z jakiegokolwiek powodu mieszkania w użytkowanie właściwy organ prezydium rady narodowej (jednostka państwowa) na żądanie najemcy wyda niezwłocznie polecenie dokonania zwrotu sumy wpłaconej przez najemcę na rachunek kaucji. Okoliczność nieobjęcia mieszkania w użytkowanie stwierdza zarządca nieruchomości.
§  5.
1.
W razie zmiany mieszkania najemca, zgodnie z przepisami § 7 uchwały nr 63 Rady Ministrów wymienionej w § 3 ust. 2, może żądać przekazania kaucji na rzecz innego organu do spraw gospodarki mieszkaniowej bądź jednostki państwowej i zaliczenia jej na poczet kaucji przypadającej od nowego mieszkania.
2.
Przepisy § 4 niniejszego zarządzenia mają odpowiednie zastosowanie.
§  6.
1.
Szczegółowy rejestr kaucji wpłacanych przez najemców lokali w budynkach pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych oraz jednostek państwowych prowadzą:
1)
zarządy budynków mieszkalnych działające na zasadach rozrachunku gospodarczego lub z ich ramienia administracje domów mieszkalnych,
2)
jednostki budżetowe prezydiów rad narodowych właściwe do spraw gospodarki mieszkaniowej,
3)
jednostki państwowe.
2.
W rejestrze powinny być wymienione wszystkie wpłaty najemców oraz wypłaty dokonane na ich rzecz bądź na rzecz zarządcy nieruchomości z tytułu rozliczenia przy wygaśnięciu umowy najmu. Jako załączniki rejestru należy przechowywać wszelkie dokumenty dotyczące wysokości kaucji oraz ulg i zwolnień w jej wpłacie. Wzór rejestru stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  7.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do przypadków, gdy najemca uzyskał nakaz kwaterunkowy lub przydział mieszkania przed dniem 1 lipca 1958 r., a nie wpłacił kaucji i nie zawarł umowy najmu. W przypadkach tych najemca może być wprowadzony do mieszkania dopiero po dokonaniu tych czynności.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

ZAŁĄCZNIK 

REJESTR KAUCJI WPŁACANYCH PRZEZ NAJEMCÓW

....................................................................................................................

(instytucja prowadząca rejestr)

Lp. Najemca (imię i nazwisko) Przydzielony lokal (dokładny adres, ilość izb, metraż) Podstawa przydziału (nr i data nakazu lub decyzji o przydziale) Wysokość kaucji obliczonej dla przydzielonego lokalu Wymiar kaucji ustalonej dla najemcy Rozłożenie na raty kaucji (ilość i wysokość rat) Odroczenie wpłaty kaucji (w miesiącach) Podstawa do udzielenia ulgi (nr i data decyzji i nazwa instytucji wydającej decyzję) Wpłaty Zwrot kaucji (wysokość i data zwrotu, data opróżnienia mieszkania) Wypłaty kaucji na rzecz administracji z tytułu rozliczeń kaucji (data i wysokość wypłaty, nr i data decyzji o wypłacie) Uwagi
data wpłaty kwota
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.52.308

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku.
Data aktu: 30/06/1958
Data ogłoszenia: 11/07/1958
Data wejścia w życie: 01/07/1958, 11/07/1958