Udział państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

UCHWAŁA NR 72
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie udziału państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju urządzeń komunalnych oraz w celu stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju tych urządzeń Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
1.
Państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", obowiązane są do udziału w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, o ile odbudowa, rozbudowa lub budowa tych urządzeń związana jest z nowymi lub dodatkowymi potrzebami tych jednostek w zakresie usług komunalnych, przekraczającymi istniejące możliwości świadczenia tych usług przez przedsiębiorstwa i zakłady komunalne.
2.
Zaleca się naczelnym organizacjom spółdzielczym zobowiązanie zrzeszonych w nich spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą do uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych na zasadach obowiązujących państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych zrzeszonych w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych.
§  2.
1.
Obowiązek uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych przez jednostki gospodarcze dotyczy następujących działów gospodarki komunalnej:
1)
wodociągów,
2)
kanalizacji,
3)
oczyszczania ścieków,
4)
gazownictwa,
5)
ciepłownictwa,
6)
komunikacji,
7) 2
ulic i dróg państwowych.
2.
Uchwała nie dotyczy uczestniczenia przez jednostki gospodarcze w kosztach odbudowy, rozbudowy lub budowy urządzeń gazowniczych oraz sieci gazowej i cieplnej na terenach, gdzie urządzenia te są wyłączone spod kompetencji rad narodowych.
§  3.
Zakres, w jakim jednostki gospodarcze powinny uczestniczyć w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, jest następujący:
1)
wszystkie połączenia doprowadzające urządzenia komunalne bezpośrednio dla tych jednostek i wyłącznie na ich potrzeby (połączenia wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, komunikacyjne, drogowe i innej) finansowane są w całości przez te jednostki,
2)
budowa, odbudowa lub rozbudowa wyszczególnionych w § 2 urządzeń komunalnych wynikająca z potrzeb miasta i zainteresowanych jednostek gospodarczych, finansowana jest wspólnie przez prezydium właściwej rady narodowej i przez zainteresowane jednostki gospodarcze.
§  4.
1.
Wysokość udziału jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych określonych w § 3 pkt 2 ustala się dla większych odbiorców usług komunalnych na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów budowy w stosunku proporcjonalnym do wielkości zapotrzebowania na odpowiednie usługi komunalne.
2.
Pozostałe jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 wnoszą na rzecz prezydium właściwej rady narodowej jednorazową opłatę tytułem pokrycia części kosztów budowy, odbudowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych w wysokości ustalonej w trybie określonym w oddzielnych przepisach (§ 12).
§  5.
Jednostka gospodarcza podejmująca budowę nowego zakładu albo rozbudowę lub rekonstrukcję zakładu istniejącego obowiązana jest - jeśli zamierzenia inwestycji wymagają równocześnie budowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych - do uwzględnienia w dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji własnych kosztów związanych z inwestycjami komunalnymi.
§  6.
1.
Jednostka gospodarcza, której działalność gospodarcza powoduje konieczność rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych, obowiązana jest w toku opracowywania założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji własnych uzgodnić z właściwym organem administracji prezydium rady narodowej zakres niezbędnych dodatkowych inwestycji komunalnych oraz wysokość uczestniczenia w kosztach budowy tych urządzeń.
2.
Na podstawie dokonanych uzgodnień określonych w ust. 1 właściwy organ administracji prezydium rady narodowej obowiązany jest zawrzeć umowę z zainteresowaną jednostką gospodarczą, określającą w sposób szczegółowy prawa i obowiązki stron.
§  7.
Jednostka gospodarcza uczestnicząca w kosztach rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych powinna zapewnić w ramach swego planu inwestycyjnego niezbędne środki na wykonanie tych inwestycji.
§  8.
Inwestorem dla inwestycji komunalnych określonych niniejszą uchwałą jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej, a w uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu z prezydium rady narodowej, inwestorem może być również zainteresowana jednostka gospodarcza.
§  9.
Przepisy uchwały stosuje się również w przypadkach budowy dzielnic składowo-magazynowych, w których inwestorem zastępczym jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej.
§  10.
O ile rozbudowa lub budowa jednostki gospodarczej pociąga za sobą konieczność przeniesienia (zmianę lokalizacji) urządzeń komunalnych lub budynków mieszkalnych, to koszty związane z przeniesieniem tych urządzeń lub budynków ponosi w całości zainteresowana jednostka gospodarcza.
§  11.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi tryb i metody planowania inwestycji wspólnych określonych niniejszą uchwałą.
§  12.
Zasady i tryb postępowania przy ustalaniu opłat na cele, o których mowa w §§ 2 i 4, oraz kryteria, jakim powinny odpowiadać jednostki gospodarcze będące większymi odbiorcami usług komunalnych, określą oddzielne przepisy.
§  13.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury uzupełni w zakresie zagadnień podanych w § 5 obowiązujące przepisy dotyczące zasad sporządzania i zatwierdzania założeń oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom rad narodowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie:
1)
z dniem ogłoszenia - w odniesieniu do inwestycji komunalnych dodatkowych wprowadzonych do planu w roku 1958 oraz do tych inwestycji, co do których nastąpiły już uzgodnienia między jednostkami gospodarczymi a prezydiami rad narodowych odnośnie do uczestniczenia w kosztach budowy,
2)
z dniem 1 stycznia 1959 r. - w zakresie pozostałych inwestycji komunalnych, z wyjątkiem tych, które zostaną zakończone w 1959 r., przy czym w odniesieniu do inwestycji, których zakończenie przewidziane jest po roku 1959, jednostki gospodarcze uczestniczą w kosztach budowy tylko w części nie zrealizowanych nakładów.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 279 z dnia 1 sierpnia 1960 r. (M.P.60.65.309) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1960 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 16 ust. 1 uchwały nr 257 z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie udziału uspołecznionych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji i utrzymania dróg lokalnych oraz udziału dokonujących przewozu w kosztach wzmocnienia i naprawy mostów i wiaduktów drogowych na drogach publicznych. (M.P.63.68.335) z dniem 19 października 1963 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.32.182

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Udział państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.
Data aktu: 15/03/1958
Data ogłoszenia: 07/05/1958
Data wejścia w życie: 07/05/1958, 01/01/1959