Udział państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

UCHWAŁA NR 72
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie udziału państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju urządzeń komunalnych oraz w celu stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju tych urządzeń Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
1.
Państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", obowiązane są do udziału w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, o ile odbudowa, rozbudowa lub budowa tych urządzeń związana jest z nowymi lub dodatkowymi potrzebami tych jednostek w zakresie usług komunalnych, przekraczającymi istniejące możliwości świadczenia tych usług przez przedsiębiorstwa i zakłady komunalne.
2.
Zaleca się naczelnym organizacjom spółdzielczym zobowiązanie zrzeszonych w nich spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą do uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych na zasadach obowiązujących państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych zrzeszonych w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych.
§  2.
1.
Obowiązek uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych przez jednostki gospodarcze dotyczy następujących działów gospodarki komunalnej:
1)
wodociągów,
2)
kanalizacji,
3)
oczyszczania ścieków,
4)
gazownictwa,
5)
ciepłownictwa,
6)
komunikacji,
7) 2
ulic i dróg państwowych.
2.
Uchwała nie dotyczy uczestniczenia przez jednostki gospodarcze w kosztach odbudowy, rozbudowy lub budowy urządzeń gazowniczych oraz sieci gazowej i cieplnej na terenach, gdzie urządzenia te są wyłączone spod kompetencji rad narodowych.
§  3.
Zakres, w jakim jednostki gospodarcze powinny uczestniczyć w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, jest następujący:
1)
wszystkie połączenia doprowadzające urządzenia komunalne bezpośrednio dla tych jednostek i wyłącznie na ich potrzeby (połączenia wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, komunikacyjne, drogowe i innej) finansowane są w całości przez te jednostki,
2)
budowa, odbudowa lub rozbudowa wyszczególnionych w § 2 urządzeń komunalnych wynikająca z potrzeb miasta i zainteresowanych jednostek gospodarczych, finansowana jest wspólnie przez prezydium właściwej rady narodowej i przez zainteresowane jednostki gospodarcze.
§  4.
1.
Wysokość udziału jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych określonych w § 3 pkt 2 ustala się dla większych odbiorców usług komunalnych na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów budowy w stosunku proporcjonalnym do wielkości zapotrzebowania na odpowiednie usługi komunalne.
2.
Pozostałe jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 wnoszą na rzecz prezydium właściwej rady narodowej jednorazową opłatę tytułem pokrycia części kosztów budowy, odbudowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych w wysokości ustalonej w trybie określonym w oddzielnych przepisach (§ 12).
§  5.
Jednostka gospodarcza podejmująca budowę nowego zakładu albo rozbudowę lub rekonstrukcję zakładu istniejącego obowiązana jest - jeśli zamierzenia inwestycji wymagają równocześnie budowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych - do uwzględnienia w dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji własnych kosztów związanych z inwestycjami komunalnymi.
§  6.
1.
Jednostka gospodarcza, której działalność gospodarcza powoduje konieczność rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych, obowiązana jest w toku opracowywania założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji własnych uzgodnić z właściwym organem administracji prezydium rady narodowej zakres niezbędnych dodatkowych inwestycji komunalnych oraz wysokość uczestniczenia w kosztach budowy tych urządzeń.
2.
Na podstawie dokonanych uzgodnień określonych w ust. 1 właściwy organ administracji prezydium rady narodowej obowiązany jest zawrzeć umowę z zainteresowaną jednostką gospodarczą, określającą w sposób szczegółowy prawa i obowiązki stron.
§  7.
Jednostka gospodarcza uczestnicząca w kosztach rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych powinna zapewnić w ramach swego planu inwestycyjnego niezbędne środki na wykonanie tych inwestycji.
§  8.
Inwestorem dla inwestycji komunalnych określonych niniejszą uchwałą jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej, a w uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu z prezydium rady narodowej, inwestorem może być również zainteresowana jednostka gospodarcza.
§  9.
Przepisy uchwały stosuje się również w przypadkach budowy dzielnic składowo-magazynowych, w których inwestorem zastępczym jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej.
§  10.
O ile rozbudowa lub budowa jednostki gospodarczej pociąga za sobą konieczność przeniesienia (zmianę lokalizacji) urządzeń komunalnych lub budynków mieszkalnych, to koszty związane z przeniesieniem tych urządzeń lub budynków ponosi w całości zainteresowana jednostka gospodarcza.
§  11.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi tryb i metody planowania inwestycji wspólnych określonych niniejszą uchwałą.
§  12.
Zasady i tryb postępowania przy ustalaniu opłat na cele, o których mowa w §§ 2 i 4, oraz kryteria, jakim powinny odpowiadać jednostki gospodarcze będące większymi odbiorcami usług komunalnych, określą oddzielne przepisy.
§  13.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury uzupełni w zakresie zagadnień podanych w § 5 obowiązujące przepisy dotyczące zasad sporządzania i zatwierdzania założeń oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom rad narodowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie:
1)
z dniem ogłoszenia - w odniesieniu do inwestycji komunalnych dodatkowych wprowadzonych do planu w roku 1958 oraz do tych inwestycji, co do których nastąpiły już uzgodnienia między jednostkami gospodarczymi a prezydiami rad narodowych odnośnie do uczestniczenia w kosztach budowy,
2)
z dniem 1 stycznia 1959 r. - w zakresie pozostałych inwestycji komunalnych, z wyjątkiem tych, które zostaną zakończone w 1959 r., przy czym w odniesieniu do inwestycji, których zakończenie przewidziane jest po roku 1959, jednostki gospodarcze uczestniczą w kosztach budowy tylko w części nie zrealizowanych nakładów.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 279 z dnia 1 sierpnia 1960 r. (M.P.60.65.309) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1960 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 16 ust. 1 uchwały nr 257 z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie udziału uspołecznionych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji i utrzymania dróg lokalnych oraz udziału dokonujących przewozu w kosztach wzmocnienia i naprawy mostów i wiaduktów drogowych na drogach publicznych. (M.P.63.68.335) z dniem 19 października 1963 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024