Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.

UCHWAŁA NR 46
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1958 r.
w sprawie organizacji rynku warzywno-owocarskiego.

W celu:
- dalszego zwiększenia produkcji warzyw i owoców,

- zwiększenia materialnego zainteresowania rolników we wzroście produkcji warzyw i owoców,

- usprawnienia organizacji skupu warzyw i owoców,

- zapewnienia ludności miast zaopatrzenia w warzywa i owoce,

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Spółdzielnie ogrodnicze, państwowe przedsiębiorstwa handlu warzywami i owocami, spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu, spółdzielnie spożywców oraz inni uspołecznieni uczestnicy obrotu płodami ogrodniczymi (warzywa, owoce, ziemniaki wczesne, kwiaty, miód i wosk) mają jednakowe uprawnienia w skupie i sprzedaży.
2.
Uspołecznione przedsiębiorstwa i organizacje dokonujące obrotu warzywami i owocami powinny specjalizować się w organizacji i technice skupu (hurtu) bądź handlu detalicznego w zależności od potrzeb gospodarczych terenu działania.
3.
W celu usprawnienia odbioru masy towarowej od producentów oraz lepszego zaopatrzenia ludności miast w warzywa i owoce wszystkie uspołecznione organizacje handlowe powinny rozszerzać sieć skupu (magazynów hurtowych) i sprzedaży detalicznej zgodnie z potrzebami ustalonymi przez prezydia właściwych miejscowo powiatowych (miejskich) rad narodowych. Państwowe gospodarstwa rolne i spółdzielnie produkcyjne powinny organizować własne punkty sprzedaży detalicznej produktów ze swoich gospodarstw.
3a. 1
(uchylony).
4.
Dla zapewnienia ciągłości zaopatrzenia rynku wszyscy uspołecznieni uczestnicy obrotu mają obowiązek utrzymywania bieżących remanentów płodów ogrodniczych oraz gromadzenia rezerw na okres zimy w ilościach wynikających z rzeczywistych potrzeb poszczególnych rynków i w zależności od dokonywanych obrotów, zgodnie z wytycznymi Ministra Handlu Wewnętrznego.
5.
Przedsiębiorstwa prywatne mają prawo skupu na targowiskach i we własnych punktach sprzedaży oraz sprzedaży warzyw i owoców w ramach posiadanych uprawnień handlowych.
§  2.
1.
Zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą zawierać, zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowy handlowe na dostawę warzyw i owoców z dowolnie wybranymi uczestnikami obrotu, przede wszystkim z uspołecznionymi jednostkami, ogłaszać przetargi na dostawę oraz organizować punkty skupu w zakładach.
2.
Uspołecznione zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą również:
1)
organizować skup od producentów na zaopatrzenie własne w punktach skupu uruchamianych poza zakładami;
2)
kontraktować uprawę warzyw i owoców w ba.................... ..........rowcowych położonych w bezpośrednim zaplec.......... ..........dów oraz sezonowych punktów przerobowych .................... baz surowcowych uspołecznionych zakładów .................... owocowo-warzywnego zatwierdza prezydium ....................kiej rady narodowej na wniosek zainteresowanego .......... zakładu przemysłu owocowo-warzywnego;
3)
w rejonach baz surowcowych zakłady uspołecznionego przemysłu owocowo-warzywnego zachowują prawo pierwszeństwa w kontraktowaniu upraw warzyw i owoców przed innymi uczestnikami obrotu; przedsiębiorstwa skupu (spółdzielnie ogrodnicze, spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu i państwowe przedsiębiorstwa skupujące warzywa i owoce) obowiązane są uzgadniać z zainteresowanymi zakładami przemysłu owocowo-warzywnego rejony kontraktacji warzyw i owoców, rozmieszczenie i działalność punktów skupu w bazach surowcowych przemysłu owocowo-warzywnego.
§  3.
Spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie ogrodnicze, spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu oraz indywidualni producenci mają bez ograniczeń prawo dowozu i bezpośredniej sprzedaży warzyw i owoców, ziemniaków wczesnych, miodu i wosku, jak też sprzedaży przedsiębiorstwom detalicznym, zakładom żywienia zbiorowego lub bezpośrednio sklepom należącym do przedsiębiorstw i organizacji handlu detalicznego.
§  4.
1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa oraz kupcy prywatni stosują w obrocie płodami ogrodniczymi umowne ceny, wynikające z sytuacji rynkowej podaży i popytu.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach Państwowa Komisja Cen w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego może ustalać dla handlu uspołecznionego i kupców prywatnych maksymalne ceny detaliczne oraz dla uspołecznionego przemysłu i handlu maksymalne ceny skupu w porozumieniu z Ministrami Handlu Wewnętrznego oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  5.
1.
Uspołecznione organizacje skupu warzyw i owoców mają prawo prowadzić i rozwijać kontraktację warzyw i owoców w odpowiednim asortymencie gatunków i odmian w celu właściwego dostosowania wzrostu produkcji ogrodniczej, jej asortymentu i jakości do potrzeb gospodarczych kraju, lepszego powiązania uspołecznionych przedsiębiorstw i organizacji handlu z producentami, właściwego zaopatrzenia rynków deficytowych, eksportu i przemysłu.
2.
Umowy kontraktacyjne powinny przewidywać gwarancyjne ceny minimalne na dostawy warzyw i owoców kontraktowanych.
3.
Plany, rozmieszczenie i warunki kontraktacji warzyw i owoców uzgadniają właściwe centralne organy z Ministerstwem Rolnictwa.
§  6.
Spółdzielnie ogrodnicze powinny wpływać na zwiększenie, polepszenie i rozszerzenie produkcji ogrodniczej przez:

-

organizowanie dostaw nasion, materiału szkółkarskiego, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin itp.,

-

organizowanie poradnictwa techniczno-produkcyjnego,

-

organizowanie zwalczania chorób i szkodników na plantacjach warzyw i w sadach,

-

nabywanie i wspólne eksploatowanie maszyn i narzędzi ogrodniczych,

-

rozwijanie budownictwa przechowalni warzyw i owoców, szklarni, inspektów itp.

§  7.
Eksport nadwyżek płodów ogrodniczych po zapewnieniu planowych dostaw dla handlu zagranicznego dokonywany jest za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego oraz Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  8. 2
(uchylony).
§  9.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się zainteresowanym ministrom, Państwowej Komisji Cen oraz zarządom głównym zainteresowanych jednostek spółdzielczych.
§  10.
Traci moc uchwała nr 115 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie organizacji rynku warzywno-owocarskiego (Monitor Polski Nr 28, poz. 190).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 3a uchylony przez § 4 uchwały nr 108 z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie zmiany nadzoru i koordynacji działalności gospodarczej związanej ze skupem oraz zagospodarowaniem owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych. (M.P.67.31.145) z dniem 3 czerwca 1967 r.
2 § 8 uchylony przez § 4 uchwały nr 108 z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie zmiany nadzoru i koordynacji działalności gospodarczej związanej ze skupem oraz zagospodarowaniem owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych. (M.P.67.31.145) z dniem 3 czerwca 1967 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.108

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.
Data aktu: 07/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 19/03/1958