Zasady gromadzenia środków na fundusz mieszkaniowy i gospodarowanie tymi środkami.

UCHWAŁA NR 284
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1957 r.
w sprawie zasad gromadzenia środków na fundusz mieszkaniowy i gospodarowania tymi środkami.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży przez Państwo domów i gruntów stanowią fundusz mieszkaniowy przeznaczony na cele rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
2.
Na fundusz mieszkaniowy, o którym mowa w ust. 1, przeznacza się również inne środki finansowe określone w przepisach szczególnych.
§  2.
Z funduszu mieszkaniowego mogą być pokrywane wydatki na:
1)
finansowanie w trybie inwestycji pozalimitowych budownictwa mieszkaniowego realizowanego przez prezydia rad narodowych,
2)
finansowanie przez prezydia rad narodowych zakupu terenów, robót związanych z opracowaniem dokumentacji geodezyjnej i urbanistycznej, wytyczaniem działek budowlanych oraz niezbędnym wyposażaniem terenów przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe,
3)
dofinansowanie w trybie inwestycji pozalimitowych budownictwa mieszkaniowego realizowanego z własnych środków przez przedsiębiorstwa państwowe i przeznaczonego dla pracowników tych przedsiębiorstw.
§  3.
1.
Środki finansowe stanowiące fundusz mieszkaniowy gromadzi się w Banku Inwestycyjnym na wyodrębnionych ze względu na osobę dysponenta rachunkach.
2.
Bank Inwestycyjny sprawuje obsługę funduszu mieszkaniowego.
§  4.
1.
Prezydia rad narodowych, które zawarły umowy sprzedaży nieruchomości, są dysponentami wpływów na fundusz mieszkaniowy stanowiących:
1)
wpłacaną przez kupującego przy zawarciu umowy część ceny budynków i gruntu,
2)
spłatę kredytowanej części ceny domów mieszkalnych wybudowanych przez rady narodowe lub przedsiębiorstwa państwowe,
3)
spłatę kredytowanej części ceny gruntu oraz należności z tytułu opłat za ustanowienie prawa własności czasowej gruntu.
2.
Wpływy na fundusz mieszkaniowy nie wymienione w ust. 1 gromadzone są na rachunku centralnym do czasu rozdziału pomiędzy prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.
§  5.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów rozdziela zgromadzone na rachunku centralnym wpływy na fundusz mieszkaniowy pomiędzy prezydia wojewódzkich rad narodowych, które dokonują dalszego podziału pomiędzy prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.
§  6.
Prezydia rad narodowych dysponujące środkami finansowymi, o których mowa w § 4 ust. 1, przeznaczają na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przedsiębiorstw państwowych, które były zarządcami sprzedanych domów, w zasadzie kwoty odpowiadające wpływom na fundusz mieszkaniowy uzyskanym na skutek sprzedaży tych domów.
§  7.
Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym środki funduszu mieszkaniowego przechodzą na rok następny.
§  8.
Na rzecz Banku Inwestycyjnego za wykonanie obsługi funduszu mieszkaniowego przeznacza się:
1)
odsetki pobierane od kredytowanej części ceny nieruchomości,
2)
osiągnięte od nabywców koszty egzekucji.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Ministrowi Finansów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.69.418

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady gromadzenia środków na fundusz mieszkaniowy i gospodarowanie tymi środkami.
Data aktu: 31/07/1957
Data ogłoszenia: 26/08/1957
Data wejścia w życie: 26/08/1957