Inwestycje pozalimitowe.

UCHWAŁA NR 813
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1956 r.
w sprawie inwestycji pozalimitowych.

Ustala się następujące zasady realizacji inwestycji pozalimitowych:
§  1.
1.
Jednostki państwowe mogą realizować poza limitami planu inwestycyjnego inwestycje na zasadach i w trybie ustalonym niniejszą uchwałą.
2.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą również wszelkich inwestycji realizowanych przez organizacje społeczne, polityczne i zawodowe.
3.
Inwestycje wymienione w ust. 1 i 2 określa się jako inwestycje pozalimitowe.
§  2.
Środki, jakie mogą być przeznaczone na inwestycje pozalimitowe, kierunki nakładów realizowanych jako inwestycje pozalimitowe oraz zasady finansowania inwestycji pozalimitowych określi Minister Finansów.
§  3.
1.
Inwestycje pozalimitowe mogą być realizowane na podstawie zatwierdzonego planu rzeczowo-finansowego, którego wzór ustali Minister Finansów.
2.
Plany rzeczowo-finansowe zatwierdza:
1)
dla przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego - kierownik przedsiębiorstwa;
2)
dla jednostek budżetowych objętych budżetem centralnym i prowadzonych przez nie gospodarstw pomocniczych - kierownik tej jednostki, o ile plan rzeczowo-finansowy nie przekracza kwoty 300.000 złotych, a w pozostałych przypadkach - kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej lub osoba przez niego upoważniona;
3)
dla jednostek budżetowych objętych budżetami wojewódzkimi, powiatowymi i miast stanowiących powiaty oraz prowadzonych przez nie gospodarstw pomocniczych - kierownik właściwego wydziału (komórki równorzędnej) prezydium rady narodowej, o ile plan rzeczowo-finansowy nie przekracza 300.000 złotych, a w pozostałych przypadkach - prezydium właściwej rady narodowej;
4)
dla jednostek budżetowych objętych budżetami miast nie stanowiących powiatu - prezydium właściwej rady narodowej;
5)
dla jednostek budżetowych powiązanych z budżetami dzielnicowych rad narodowych - prezydium dzielnicowej rady narodowej;
6)
dla gromadzkich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli - prezydium właściwej rady narodowej, o ile kwota planu rzeczowo-finansowego nie przekracza 50.000 złotych, a w pozostałych przypadkach - prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Jednostki uprawnione do zatwierdzania planów rzeczowo-finansowych w myśl przepisów ust. 2 pkt 3, 4 i 5 mogą przekazać swe uprawnienia jednostkom podległym.
4.
Kompetencje do zatwierdzania planów rzeczowo-finansowych dla inwestycji realizowanych przez organizacje społeczne, polityczne i zawodowe ustalają te organizacje.
5.
Warunkiem zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego jest:
1)
posiadanie pełnego pokrycia finansowego dla inwestycji pozalimitowej objętej planem rzeczowo-finansowym bądź, o ile inwestycja ma być finansowana ze środków budżetowych, dotacji organizacji społecznych lub świadczeń ludności, posiadanie dowodu stwierdzającego przydział środków w granicach zapewniających pełną realizację inwestycji;
2)
posiadanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wymaganej dla realizowanej inwestycji, sporządzonej i zatwierdzonej według obowiązujących przepisów;
3)
posiadanie pokrycia materiałowego.
§  4.
1.
Przed zatwierdzeniem planu rzeczowo-finansowego inwestorzy mogą dokonywać nakładów jedynie w zakresie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zamierzonej inwestycji pozalimitowej.
2.
Inwestycje pozalimitowe realizowane w ramach czynów społecznych mogą być rozpoczynane przed zatwierdzeniem planu rzeczowo-finansowego. Nie zwalnia to inwestora od przedłożenia w banku planu rzeczowo-finansowego przed rozpoczęciem finansowania.
§  5.
Jednostki budżetowe wykorzystują przydzielone im na inwestycje pozalimitowe środki budżetowe w sposób ustalony w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa, z tym że środki te w jednostkach objętych budżetami terenowymi mogą być wykorzystywane w roku następnym na zasadach ustalonych przez Ministra Finansów.
§  6.
Ze środków wygospodarowanych przez poszczególne jednostki mogą być realizowane inwestycje pozalimitowe wspólne na podstawie decyzji organów nadzorujących inwestorów bezpośrednich.
§  7.
Uchwała niniejsza nie narusza przepisów uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417).
§  8.
Uchwała nie dotyczy jednostek organizacyjnych spółdzielczości.
§  9.
Traci moc w odniesieniu do jednostek państwowych oraz organizacji społecznych, politycznych i zawodowych uchwała nr 246 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (Monitor Polski Nr A-36, poz. 452).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.3.16

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Inwestycje pozalimitowe.
Data aktu: 11/12/1956
Data ogłoszenia: 19/01/1957
Data wejścia w życie: 19/01/1957, 01/01/1957