Ładowanie i holowanie pojazdów samochodowych oraz stosowanie przyczep do samochodów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 24 lutego 1957 r.
w sprawie lądowania i holowania pojazdów samochodowych oraz stosowania przyczep do samochodów.

Na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. Nr 36, poz. 225) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Każdy ładunek powinien być umieszczony na powierzchni ładunkowej pojazdu samochodowego, przyczepy lub naczepy w taki sposób, aby nie powodować:
1)
przekroczenia największych nacisków na poszczególne osie, dopuszczonych obowiązującymi przepisami,
2)
utraty lub uszkodzenia ładunku albo pojazdu.
2.
W celu spełnienia tych warunków:
1)
ładunki nasypywane powinny być rozmieszczane równomiernie na całej powierzchni ładunkowej; na środku powierzchni ładunkowej warstwa ładunku może być grubsza,
2)
ładunki w sztukach o dużym ciężarze jednostki objętości, nie zajmujące całej powierzchni ładunkowej, należy umieszczać pośrodku tej powierzchni w taki sposób, aby obustronne obciążenia były jednakowe,
3)
ładunki o dużej długości nie powinny wystawać poza tylną krawędź powierzchni ładunkowej więcej niż o 1/3 długości tej powierzchni,
4) 1
ładunki bardzo długie (dłużyce) powinny być przewożone:
a)
ciągnikiem siodłowym z ławą skrętną i zespoloną z nim konstrukcyjnie przyczepą kłonicową, przystosowanymi trwale do tego przewozu, lub ciągnikiem balastowym albo typu rolniczego z samodzielną przyczepą kłonicową z ławą skrętną na przednim wózku, których ładowność fabrycznie ustalona powinna być wpisana do dowodu rejestracyjnego,
b)
ciągnikiem siodłowym ze zmontowaną na nim ławą skrętną i z przyczepą kłonicową zamiast naczepy, przy czym jako ładowność takiego zespołu należy przyjmować ładowność naczepy ciągnika,
c)
samochodem z ławą skrętną zmontowaną na platformie samochodu z doczepioną przyczepą kłonicową; w karcie drogowej takiego samochodu należy wykazywać jego ładowność zwiększoną o 50%, a w przypadku używania przyczepy kłonicowej doraźnie należy wystawiać na samochód z tą przyczepą odrębne karty drogowe dla jazd wykonanych z użyciem tej przyczepy i zestawiać zapisy z tych kart w osobnej miesięcznej karcie eksploatacyjnej
5)
ładunki kurzące należy przykrywać w sposób zapobiegający kurzeniu,
6)
butle z gazem sprężonym należy układać leżąco, oddzielając ich poszczególne warstwy przekładkami zapobiegającymi stykaniu się butli,
7)
zwierzęta żywe, przewożone luzem, jak również w kojcach, skrzyniach lub klatkach, należy ładować i wyładowywać nie tylko w taki sposób, aby nie umniejszać ich wartości, lecz również aby nie narażać zwierząt na zbyteczne cierpienia. Zwierzęta duże, a zwłaszcza konie i buhaje, należy w zasadzie ustawiać łbem w kierunku jazdy i oddzielać przegrodami, ładować i wyładowywać z rampy, a w jej braku używać pochylni o łagodnym spadku, zaopatrzonej w poręcze boczne i posiadającej powierzchnię szczelną, gładką, lecz nie śliską. W czasie mrozów należy powierzchnię ładunkową pojazdu pokryć ściółką, a w razie deszczu lub śniegu przykryć pojazd opończą (plandeką). Klatki, kojce i skrzynie z drobiem albo z drobnymi zwierzętami powinny być ładowane w taki sposób, aby zapewnić zwierzętom dostęp powietrza.

Nie wolno:

a)
przewozić zwierząt skrępowanych,
b)
przewozić bez przegradzania zwierząt różnych rodzajów,
c)
przy wyładunku zmuszać zwierzęca do zeskakiwania lub zrzucać klatki, kojce lub skrzynie wraz ze zwierzętami.
§  2.
Ładunki w sztukach, zwłaszcza układane powyżej wysokości burt, lub ładunki o kształcie umożliwiającym poruszanie się ich po powierzchni ładunkowej powinny być umocowane w sposób całkowicie zabezpieczający przed ich wypadnięciem lub poruszaniem się podczas przewożenia. Sztuki lżejsze powinny być układane na sztukach cięższych.
§  3.
Przy rozwózce ładunków w sztukach należy układać ładunki w sposób uwzględniający kolejność przewidywanego wyładunku.
§  4.
Nie wolno przewozić ładunków o takiej wysokości i szerokości, które powodowałyby przekroczenie obrysu pojazdów dopuszczonego obowiązującymi przepisami (to jest wysokości 4 m nad powierzchnią drogi i szerokości 2,5 m).
§  5.
W razie konieczności holowania pojazdu posiadającego układ kierowniczy należy w zasadzie stosować sztywne połączenie posługując się drągiem holowniczym o długości 1,5 do 3 m. W celu zwiększenia widoczności drąga łączącego pojazd ciągnący z ciągnionym należy drąg pomalować w pasy czarno-białe. W razie zastosowania do ciągnięcia liny lub łańcucha należy zawiesić na nich wyraźny znak.
§  6.
Przed rozpoczęciem holowania kierowca pojazdu holowanego powinien sprawdzić, czy pomiędzy pojazdami nic się nie znajduje, i ostrzec osoby stojące w pobliżu przed niebezpieczeństwem przejechania.
§  7.
Przyczepę do samochodu ciężarowego należy stosować w celu obniżenia kosztu transportu przez pełne wykorzystanie siły pociągowej samochodu, jednak pod warunkiem:
1)
nie przeciążania samochodu,
2)
zachowania zasad bezpieczeństwa ruchu.

W zasadzie przyczepy należy używać na drogach o twardej nawierzchni i w terenie stosunkowo płaskim, a nie używać jej na drogach gruntowych lub w terenie oraz na drogach górskich o wzniesieniach powyżej 6%. Nie wolno używać przyczep podczas gołoledzi.

§  8.
Do samochodu ciężarowego w zasadzie nie należy przyczepiać więcej niż jednej przyczepy.
§  9.
W braku zalecenia fabryki produkującej samochód, określającego ładowność przyczepy, ciężar ładunku na przyczepie nie powinien być większy niż ciężar ładunku na samochodzie ciągnącym.
§  10.
Za wykonanie przepisów niniejszego zarządzenia odpowiedzialne są osoby dysponujące pojazdami oraz kierowcy. Kierowca ma prawo odmówić prowadzenia pojazdu niewłaściwie naładowanego, niewłaściwie przygotowanego do holowania lub w razie niewłaściwego zastosowania przyczepy.
§  11.
Zarządzenie nie dotyczy jednostek wojskowych oraz jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  12.
Tracą moc:
1)
zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego:
a)
z dnia 28 sierpnia 1951 r. w sprawie zatwierdzenia instrukcji o holowaniu pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-81, poz. 1128),
b)
z dnia 8 listopada 1951 r. w sprawie zatwierdzenia przepisów o rozmieszczeniu ładunku na pojazdach samochodowych (Monitor Polski Nr A-97, poz. 1384) oraz
2)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 1 września 1948 r. w sprawie zatwierdzenia przepisów o stosowaniu przyczep samochodowych (Dz. T. i Z. K. Nr 29, poz. 208).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 10 lutego 1962 r. (M.P.62.14.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 lutego 1962 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.23.164

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ładowanie i holowanie pojazdów samochodowych oraz stosowanie przyczep do samochodów.
Data aktu: 24/02/1957
Data ogłoszenia: 27/03/1957
Data wejścia w życie: 27/03/1957