Dyżury lekarskie w sanatoriach uzdrowiskowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 15 października 1956 r.
w sprawie dyżurów lekarskich w sanatoriach uzdrowiskowych.

Na podstawie § 2 ust. 6 oraz § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 1954 r. Nr 48, poz. 229 i z 1955 r. Nr 25, poz. 152) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dyżury lekarskie w sanatoriach uzdrowiskowych mają na celu zapewnienie ciągłości opieki lekarskiej osobom przebywającym w tych sanatoriach oraz osobom korzystającym z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego na rachunek budżetu centralnego Ministerstwa Zdrowia.
§  2.
1.
Dyżur lekarski w dni robocze trwa od zakończenia do rozpoczęcia normalnej pracy lekarzy w sanatoriach i przychodniach uzdrowiskowych.
2.
W dni ustawowo wolne od pracy wprowadza się dwa dyżury: jeden od godziny 8 do 20 a drugi od godziny 20 do rozpoczęcia normalnej pracy lub dyżuru w dniu następnym.
§  3.
Dyżury lekarskie w sanatoriach uzdrowiskowych dzielą się na:
1)
dyżury zakładowe I i II typu oraz
2)
dyżury na wezwanie I i II typu.
§  4.
1.
Podczas dyżuru zakładowego lekarz obowiązany jest przebywać w sanatorium lub przychodni, w dyżurce lekarskiej wyposażonej w telefon.
2.
W czasie dyżuru na wezwanie lekarz przebywa poza zakładami wymienionymi w ust. 1, podając dokładny adres, pod którym może być zgłaszane wezwanie do udzielenia pomocy.
§  5.
Do obowiązków lekarza pełniącego dyżur zakładowy I typu lub dyżur na wezwanie I typu należy:
1)
opiekowanie się chorymi przebywającymi we wszystkich sanatoriach prowadzonych przez dane przedsiębiorstwo uzdrowiskowe,
2)
kierowanie do sanatoriów chorych przybywających do uzdrowiska,
3)
w wypadkach nagłych - udzielanie pomocy lekarskiej osobom przebywającym w uzdrowisku na leczeniu zarówno sanatoryjnym, jak i ambulatoryjnym.
§  6.
Do obowiązków lekarza pełniącego dyżur na wezwanie II typu lub dyżur zakładowy II typu należy opiekowanie się chorymi przebywającymi w jednym sanatorium (w zakładzie rehabilitacyjnym po chorobie Heine-Medina lub po chorobie Little'a) lub wyjątkowo - w dwóch sanatoriach, jeżeli warunki lokalne to uzasadniają.
§  7.
1.
Dyżury organizuje dyrektor przedsiębiorstwa uzdrowiskowego.
2.
Liczbę i rodzaje dyżurów w uzdrowisku określa plan ustalony przez dyrektora Centralnego Zarządu Uzdrowisk, na wniosek dyrektora przedsiębiorstwa uzdrowiskowego.
3.
W uzdrowisku, w którym został wprowadzony dyżur zakładowy I typu, nie mogą być równocześnie wprowadzane inne rodzaje dyżurów.
4.
Niezależnie od planu dyżurów dyrektor przedsiębiorstwa uzdrowiskowego może ponadto zorganizować dyżur zakładowy II typu na okres nie przekraczający 7 dni, jeżeli stan zdrowia chorych uzasadnia konieczność zapewnienia im w tym czasie szczególnie troskliwej opieki. W razie konieczności okres ten może być przedłużony za zgodą Centralnego Zarządu Uzdrowisk.
§  8.
Lekarz pełniący dyżur jest obowiązany sporządzać w książce dyżurów sprawozdanie ze swoich czynności opisując przypadki, w których udzielił pomocy, i niezwłocznie po zakończeniu dyżuru przedkładać tę książkę naczelnemu lekarzowi uzdrowiska.
§  9.
Za pełnienie dyżuru zakładowego I lub II typu przysługuje lekarzowi takie samo wynagrodzenie jak za normalną pracę w sanatorium, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 2 ust. 5, §13 ust. 3 oraz § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 1954 r. Nr 48, poz. 229 i z 1955 r. Nr 25, poz. 152).
§  10.
1.
Za pełnienie dyżuru na wezwanie I typu lub dyżuru na wezwanie II typu w zakładzie rehabilitacyjnym po chorobie Heine-Medina lub po chorobie Little'a bądź w sanatorium liczącym ponad 200 łóżek przysługuje lekarzowi wynagrodzenie w wysokości 33 zł.
2.
Za pełnienie dyżuru na wezwanie II typu w innych zakładach niż określone w ust. 1 przysługuje lekarzowi wynagrodzenie w wysokości 22 zł.
3.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 i 2 zwiększa się o 10%, jeżeli lekarz jest uznany za specjalistę I stopnia, a o 20%, jeżeli lekarz jest uznany za specjalistę II stopnia.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwa uzdrowiskowe zapewniają lekarzom pełniącym dyżur środki lokomocji w celu umożliwienia im udzielania pomocy obłożnie chorym w miejscu ich pobytu na terenie uzdrowiska.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa uzdrowiskowego ustala przypadki, w których lekarz pełniący dyżur może korzystać ze środków lokomocji.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1954 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.90.1022

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dyżury lekarskie w sanatoriach uzdrowiskowych.
Data aktu: 15/10/1956
Data ogłoszenia: 06/11/1956
Data wejścia w życie: 06/11/1956, 01/11/1954