Obsługa finansowa rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 czerwca 1956 r.
w sprawie obsługi finansowej rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Na podstawie art. 38 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 36, poz. 279) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kredytowanie i kontrolę gospodarki eksploatacyjnej rolniczych spółdzielni produkcyjnych powierza się Bankowi Rolnemu.
2.
W związku z tym Bank Rolny obejmuje całokształt obsługi finansowo-kredytowej i kontroli spółdzielni produkcyjnych, a w szczególności:

- gromadzenie wolnych środków pieniężnych obrotowych oraz środków funduszów niepodzielnych,

- udzielanie krótko- i długoterminowych kredytów na nakłady produkcyjne oraz wypłacanie i rozliczanie zaliczek kontraktacyjnych,

- finansowanie i kredytowanie inwestycji,

- dokonywanie rozliczeń z tytułu gospodarki eksploatacyjnej i inwestycyjnej,

- kontrolę całokształtu gospodarki eksploatacyjnej i inwestycyjnej,

- niesienie pomocy, instruktaż i doradztwo w zakresie całokształtu gospodarki finansowej,

- składanie sprawozdań z finansowania, kredytowania i kontroli spółdzielni produkcyjnych.

§  2.
1.
W celu wykonania przepisu § 1 Bank Rolny przejmie od Narodowego Banku Polskiego agendy oraz aktywa i pasywa według stanu z dnia 30 czerwca 1956 r. z zachowaniem przepisów art. 25 ust. 4, 5 i 6 i art. 26 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 36, poz. 279).
2.
Podstawę do objęcia agend oraz aktywów i pasywów stanowić będą inwentarze sporządzone przez Narodowy Bank Polski w zakresie powierzonych Bankowi Rolnemu agend, aktywów i pasywów, uzgodnione z zapisami księgowości Narodowego Banku Polskiego z dnia 30 czerwca 1956 r.
3.
Z przejęcia agend oraz aktywów i pasywów banki sporządzą protokoły zdawczo-odbiorcze, które powinny zawierać powołanie się na inwentarze oraz wyszczególnienie przekazanych i przejętych zabezpieczeń i dokumentacji.
§  3.
1.
Etaty i pracowników zatrudnionych dotychczas przez Narodowy Bank Polski w związku z wykonywaniem agend podlegających przekazaniu przejmie w odpowiedniej ilości Bank Rolny.
2.
Przejęcie pracowników nastąpi według stanu zatrudnienia w dniu 1 czerwca 1956 r. z zachowaniem ich obecnych warunków płacy.
§  4.
Narodowy Bank Polski przekaże Bankowi Rolnemu:
1)
nieodpłatnie odpowiednią do przekazanych agend i pracowników niezbędną ilość środków trwałych, przedmiotów nietrwałych i drobnego inwentarza,
2)
odpowiednią do przekazanych agend i etatów część budżetu osobowego i rzeczowego na 1956 r.,
3)
odpowiednią powierzchnię użytkową dla placówek Banku Rolnego przy oddziałach Narodowego Banku Polskiego w związku ze zwiększeniem ich obsady.
§  5.
W celu zapewnienia sprawnej obsługi bankowej rolniczym spółdzielniom produkcyjnym Bank Rolny uruchamiać będzie dalsze placówki powiatowe Banku Rolnego przy oddziałach Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
Celem powiązania finansowego działalności Banku Rolnego w zakresie krótkoterminowego kredytowania spółdzielni produkcyjnych z planem kredytowym Narodowego Banku Polskiego - Narodowy Bank Polski zapewni Bankowi Rolnemu specjalny kredyt refinansowy na ten cel. Bank Rolny wykazywać będzie powyższy kredyt refinansowy w oddzielnej pozycji planu finansowo-kredytowego i bilansu.
§  7.
Na podstawie niniejszego zarządzenia Prezes Narodowego Banku Polskiego i Dyrektor Banku Rolnego - każdy w swoim zakresie - wydadzą wzajemnie uzgodnione szczegółowe zarządzenia. W szczególności zarządzenia te będą przewidywały zasady i terminy składania Narodowemu Bankowi Polskiemu przez Bank Rolny sprawozdań dotyczących przebiegu operacji w zakresie powierzonych Bankowi Rolnemu agend Narodowego Banku Polskiego.
§  8.
Uchyla się zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 lipca 1953 r. w sprawie przejęcia niektórych agend Banku Rolnego przez Narodowy Bank Polski w części unormowanej niniejszym zarządzeniem.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1956 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.51.576

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obsługa finansowa rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
Data aktu: 05/06/1956
Data ogłoszenia: 22/06/1956
Data wejścia w życie: 01/07/1956