Rozliczanie się z zaliczek w zagranicznych środkach płatniczych na podróże zagraniczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 lutego 1956 r.
w sprawie rozliczania się z zaliczek w zagranicznych środkach płatniczych na podróże zagraniczne.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby służbowo delegowane lub przeniesione z kraju za granicę, które w związku z tym otrzymują zaliczkę w zagranicznych środkach płatniczych, obowiązane są rozliczyć się z zaliczki w terminie określonym obowiązującymi przepisami o należnościach z tytułu delegacji i przeniesień służbowych zagranicznych.
2.
Rozliczenie z zaliczki powinno być dokonane z zachowaniem przepisów §§ 2 i 3 niniejszego zarządzenia oraz szczegółowego trybu i zasad, które określi w drodze instrukcji Narodowy Bank Polski.
§  2.
1.
Rozliczenie z zaliczki w zagranicznych środkach płatniczych składa się jednostce delegującej lub zarządzającej przeniesienie.
2.
Jednostka delegująca lub zarządzająca przeniesienie po sprawdzeniu rozliczenia przesyła je organowi właściwemu w myśl § 3 do zatwierdzenia. Przesłanie powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia otrzymania rozliczenia.
§  3.
1.
Rozliczenie z zaliczki w zagranicznych środkach płatniczych wymaga zatwierdzenia.
2.
Rozliczenia zatwierdzają:
1)
resortowo właściwy organ naczelny (ministerstwo, urząd centralny) - gdy zaliczką obciążony jest plan obrotów płatniczych z zagranicą tego organu naczelnego,
2)
Narodowy Bank Polski - gdy zaliczką obciążony jest plan obrotów płatniczych z zagranicą jednostki nie będącej organem naczelnym.
3.
Organ właściwy w myśl ust. 2 pkt 1 obowiązany jest sprawdzić rozliczenie w ciągu 15 dni od dnia otrzymania rozliczenia i w razie zatwierdzenia zawiadomić o tym niezwłocznie Narodowy Bank Polski, a w przypadku gdy rozliczenie nie kwalifikuje się do zatwierdzenia - wystąpić w trybie określonym instrukcją, o której mowa w § 1 ust. 2, do Narodowego Banku Polskiego z wnioskiem o zezwolenie na uznanie rozliczenia.
§  4.
1.
Kontrolę nad terminowością wykonania przepisów § 2 ust. 2 i § 3 ust. 3 sprawuje Narodowy Bank Polski.
2.
Ponadto prawidłowość rozliczeń i zatwierdzeń podlega kontroli właściwych organów kontroli dewizowej.
§  5.
Akta dotyczące rozliczeń z zagranicznych środków płatniczych przydzielonych w związku z podróżami za granicę powinny być przechowywane dla celów kontroli dewizowej przez okres 5 lat, licząc od daty decyzji w sprawie zatwierdzenia rozliczenia.
§  6.
1.
Osoby inne niż delegowane lub przeniesione służbowo, które w związku z podróżą za granicę uzyskały przydział zagranicznych środków płatniczych, obowiązane są rozliczyć się wobec Narodowego Banku Polskiego z wydatkowania tych środków płatniczych, jeżeli zastrzeżono to w zezwoleniu dewizowym.
2.
W razie braku odmiennych zastrzeżeń w zezwoleniu dewizowym na przydział zagranicznych środków płatniczych wydatkowanie przez te osoby oraz rozliczenie z wydatkowania środków płatniczych, jak również odprowadzenie pozostałości powinno odpowiadać zasadom określonym w instrukcji Narodowego Banku Polskiego, o której mowa w § 1 ust. 2.
§  7.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia nie mają zastosowania przepisy:
1)
uchwały generalnej nr 41 Komisji Dewizowej z dnia 20 kwietnia 1948 r. o sposobie rozliczania się z zagranicznych środków płatniczych, przydzielanych przez Komisję Dewizową na cele wyjazdów za granicę, oraz
2)
instrukcji Komisji Dewizowej z dnia 29 października 1951 r. w sprawie wydatkowania oraz sposobu rozliczania zagranicznych środków płatniczych, przydzielanych przez Komisję Dewizową na podróże zagraniczne.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.22.281

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczanie się z zaliczek w zagranicznych środkach płatniczych na podróże zagraniczne.
Data aktu: 07/02/1956
Data ogłoszenia: 15/03/1956
Data wejścia w życie: 30/03/1956