Zapewnienie właściwego poziomu technicznego eksportowanych maszyn i urządzeń nowych typów oraz wytwarzanych w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

UCHWAŁA NR 779
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 września 1955 r.
w sprawie zapewnienia właściwego poziomu technicznego eksportowanych maszyn i urządzeń nowych typów oraz wytwarzanych w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

W celu zabezpieczenia właściwego poziomu technicznego przewidzianych do eksportu maszyn i urządzeń, zwanych w dalszym ciągu "maszynami" -
1)
maszyn nowych typów przewidzianych do produkcji seryjnej i masowej,
2)
maszyn w indywidualnym wykonaniu eksportowym -

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Maszyny nowych typów przewidziane do produkcji seryjnej i masowej.

§  1.
W rozumieniu niniejszej uchwały za maszyny nowych typów należy uważać maszyny dotychczas w kraju nie produkowane i po raz pierwszy zgłoszone do eksportu.
§  2.
Maszyny nowych typów mogą być dopuszczone do eksportu dopiero po stwierdzeniu ich właściwego poziomu technicznego, odpowiadającego potrzebom eksportowym.
§  3.
Zabezpieczenie właściwego poziomu technicznego zgłoszonych do eksportu maszyn nowych typów wymaga - niezależnie od przeprowadzenia prób eksploatacyjnych uruchomionej produkcji seryjnej - również skontrolowania, czy metodyka i tryb przeprowadzania tych prób odpowiadają potrzebom eksportowym.
§  4.
1.
Skontrolowanie metodyki i trybu przeprowadzania prób eksploatacyjnych, mających na celu zabezpieczenie właściwej jakości zgłoszonych do eksportu maszyn nowych typów, należy do zadań komisji oceny maszyn, zwanych dalej "komisjami", powoływanych zgodnie z uchwałą nr 358 Prezydium Rządu z dnia 13 maja 1953 r. w sprawie trybu opracowywania dokumentacji technicznej, zatwierdzania prototypów i dopuszczania do seryjnej produkcji nowych typów maszyn i urządzeń oraz z przepisami wykonawczymi do tej uchwały. W tym celu minister resortu produkującego powoływać będzie do prac komisji, właściwej dla zgłoszonej do eksportu maszyny nowego typu, przedstawiciela Ministerstwa Handlu Zagranicznego.
2.
Uzupełniona w myśl ust. 1 komisja obowiązana jest zbadać, czy wyniki przeprowadzanych prób eksploatacyjnych zabezpieczają potrzeby eksportu, a jeżeli tym potrzebom nie odpowiadają - ustalić odmienną metodykę i tryb przeprowadzania prób eksploatacyjnych dla zabezpieczenia właściwego poziomu technicznego zgłoszonej do eksportu maszyny nowego typu.
3.
W razie gdy zgłoszona do eksportu maszyna nowego typu nie jest objęta zakresem działania żadnej z istniejących komisji, minister resortu produkującego przydzieli sprawę ustalenia metodyki i trybu przeprowadzania prób eksploatacyjnych jednej z działających w jego resorcie komisji lub powoła specjalną komisję, wyznaczając jej skład osobowy w zależności od rodzaju i wielkości maszyny. Do udziału w pracach specjalnej komisji należy również powoływać przedstawiciela Ministerstwa Handlu Zagranicznego.

II.

Maszyny w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

§  5.
W rozumieniu niniejszej uchwały za maszyny w indywidualnym wykonaniu eksportowym należy uważać maszyny, które z racji swego indywidualnego wykonania eksportowego nie mogą przejść próby eksploatacji w kraju i poddane będą - zgodnie z kontraktem eksportowym - próbom technicznym u odbiorcy zagranicznego.
§  6.
Zabezpieczenie właściwego poziomu technicznego maszyn w indywidualnym wykonaniu eksportowym wymaga oparcia produkcji tych maszyn na właściwej dokumentacji. W tym celu minister resortu produkującego ustalać będzie indywidualnymi zarządzeniami - wydawanymi w zależności od potrzeby w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami - tryb opracowania i zakres dokumentacji technicznej dla produkcji maszyn w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

III.

Przepisy końcowe.

§  7.
Maszyny nowych typów, produkowane seryjnie i masowo, jak i maszyny w indywidualnym wykonaniu eksportowym, podlegają zaostrzonemu odbiorowi technicznemu, dokonywanemu przez jednostki kontroli technicznej resortu handlu zagranicznego w celu skontrolowania jakości maszyn pod względem zgodności z warunkami kontraktu eksportowego, zawartego z nabywcą zagranicznym.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.92.1190

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie właściwego poziomu technicznego eksportowanych maszyn i urządzeń nowych typów oraz wytwarzanych w indywidualnym wykonaniu eksportowym.
Data aktu: 24/09/1955
Data ogłoszenia: 20/10/1955
Data wejścia w życie: 20/10/1955