Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych przy pracach rozruchowych nowobudowanych lub rozbudowywanych obiektów przemysłowych.

UCHWAŁA NR 18
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 7 stycznia 1955 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych przy pracach rozruchowych nowobudowanych lub rozbudowywanych obiektów przemysłowych.

W celu ujednolicenia zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych przy pracach rozruchowych Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Robotnicy i pracownicy inżynieryjno-techniczni zatrudnieni przy pracach rozruchowych nowobudowanych lub rozbudowywanych obiektów przemysłowych otrzymują wynagrodzenie według zasad określonych niniejszą uchwałą - niezależnie od tego, w jakim przedsiębiorstwie i w jakim resorcie pracownicy ci byli zatrudnieni bezpośrednio przed powołaniem ich w skład grup rozruchowych.
§  2.
1.
Pracownicy inżynieryjno-techniczni, zatrudnieni przy pracach rozruchowych, otrzymują za czas tej pracy wynagrodzenie według przepisów obowiązujących w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
2.
Zaszeregowanie i dodatki funkcyjne pracowników, o których mowa w ust. 1, ustala się na czas pracy przy rozruchu w maksymalnej wysokości, jak następuje:
Stanowisko Kategoria płac według załącznika nr 22 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r. Dodatek funkcyjny złotych
1. Kierownik rozruchu zakładu, kierownik grupy rozruchowej 1a - 1b 416 - 454
2. Zastępca kierownika rozruchu zakładu, zastępca kierownica grupy rozruchowej, kierownik zespołu rozruchowego, kierownik biura technicznego rozruchu 1a - 1b 378 - 416
3. Starszy inżynier rozruchu 1 - 1a 303 - 416
4. Inżynier rozruchu 2 - 1 227 - 265
5. Starszy majster rozruchu 3 - 1 227 - 265
6. Majster 3 - 2 227
7. Starszy mechanik rozruchu 3 - 2 227
8. Technik rozruchu 4 - 3 189
3.
Zaszeregowanie i dodatki funkcyjne dla stanowisk nie objętych ust. 2 należy ustalać zgodnie z załącznikami nr 22 i 23 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r.
4.
W przypadku powołania do pracy w grupach rozruchowych pracowników otrzymujących wynagrodzenie wyższe niż podane w ust. 1 pracownicy ci zatrzymują na okres pracy w grupach rozruchowych dotychczasowe wynagrodzenie.
§  3.
Przy angażowaniu pracowników do prac rozruchowych należy ściśle ustalić ich stanowiska oraz przywiązane do tych stanowisk kategorie zaszeregowania i dodatki funkcyjne. Należy przestrzegać zasady, że maksymalne kategorie zaszeregowania i maksymalne dodatki funkcyjne wyszczególnione w § 2 ust. 2 mogą być przyznane pracownikom grup rozruchowych inwestycji o dużym znaczeniu gospodarczym.
§  4.
1.
Pracownicy inżynieryjno-techniczni grup rozruchowych mogą być premiowani za terminowe, zgodne z miesięcznym harmonogramem i jakościowo dobre wykonanie prac rozruchowych.
2.
Harmonogram stanowiący podstawę premiowania powinien zabezpieczać oddanie inwestycji do eksploatacji w terminach ustalonych w uchwałach Prezydium Rządu i w zarządzeniach właściwych ministrów. Harmonogram rozruchu stanowiący podstawę premiowania zatwierdza inwestor centralny.
3.
Wysokość premii nie może przekroczyć wysokości dwukrotnej premii przypadającej pracownikom generalnego wykonawcy za 100% wykonania zadań (planu produkcji). Ostateczną wysokość premii dla danej grupy rozruchowej i poszczególnych stanowisk ustala właściwy minister.
4.
Premia, o której mowa w ust. 3, dla pracowników zatrudnionych przy rozruchu nowobudowanych lub rozbudowywanych obiektów przemysłowych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i o szczególnie skomplikowanych problemach technicznych może być podwyższona do 150% płacy podstawowej łącznie z dodatkiem funkcyjnym. Decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy dla generalnego wykonawcy minister w porozumieniu z ministrem właściwym dla inwestora oraz z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.
5.
Przez wysokość premii, o której mowa w ust. 3 i 4, należy rozumieć wysokość premii obliczonej przy współczynniku premiowym 1,0.
§  5.
1.
Za wcześniejsze wykonanie prac rozruchowych ustalonych harmonogramem miesięcznym premia określona zgodnie z przepisami § 4 może być podwyższona o 0,1 za każdy dzień przyspieszenia, z tym że łączna wysokość premii nie może przekroczyć dwumiesięcznej płacy podstawowej wraz z dodatkiem funkcyjnym.
2.
Za opóźnienie prac rozruchowych przypadająca premia ulega zmniejszeniu o 0,1 za każdy dzień opóźnienia i ulega całkowitemu skreśleniu przy opóźnieniu o 10 dni terminu wykonania prac rozruchowych w stosunku do harmonogramu miesięcznego.
§  6.
1.
Dla pracowników grup rozruchowych, o których mowa w § 2, ustala się premię (§§ 4 i 5) przy zastosowaniu następujących współczynników premiowych:
1)
kierownicy rozruchu zakładów i ich zastępcy, kierownicy grup rozruchowych i ich zastępcy oraz kierownicy zespołów rozruchowych otrzymują premię ze współczynnikiem 1,2;
2)
starsi inżynierowie, inżynierowie, starsi majstrowie, majstrowie rozruchu otrzymują premię ze współczynnikiem 1,1;
3)
starsi technicy i technicy oraz pozostali pracownicy inżynieryjno-techniczni rozruchu otrzymują premię ze współczynnikiem 1,0.
2.
Minister właściwy dla generalnego wykonawcy w porozumieniu z ministrem właściwym dla inwestora może przyznać dla pracowników, o których mowa w § 2, zatrudnionych przy rozruchu inwestycji szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej (objętych uchwałami Prezydium Rządu) oraz o szczególnie skomplikowanych problemach technicznych wyższe współczynniki premiowe, a mianowicie:
1)
dla pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 1 - w granicach do 1,5;
2)
dla pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 2 - w granicach do 1,4.
§  7.
1.
Pracownicy inżynieryjno-techniczni grup rozruchowych zatrudnieni na więcej niż jednej zmianie roboczej otrzymują za okres takiej pracy dodatki zmianowe, liczone od uposażenia zasadniczego łącznie z dodatkiem funkcyjnym, w następujących wysokościach:
1)
zatrudnieni dodatkowo w ciągu 1/2 zmiany - 30%;
2)
zatrudnieni w ciągu 2 zmian - 40%.
2.
Dodatku zmianowego nie wlicza się do podstawy przy obliczaniu premii.
§  8.
1.
Robotnicy zatrudnieni przy rozruchu nowobudowanych i rozbudowywanych obiektów przemysłowych otrzymują w okresie rozruchu wynagrodzenie według stawki płac czasowej (dniówkowej) przysługującej im zgodnie z osobistym zaszeregowaniem oraz premię za każdą rzeczywiście przepracowaną godzinę przy pracach rozruchowych. Wysokość premii powinna być tak zróżnicowana, aby robotnicy wykwalifikowani zatrudnieni bezpośrednio przy czynnościach rozruchowych otrzymywali premię w granicach do 120% stawki płac czasowej (dniówkowej), a robotnicy niższych kwalifikacji zatrudnieni przy pomocniczych czynnościach rozruchowych - w granicach do 60% stawki płac czasowej.
2.
Premia przysługuje za dobre pod względem jakości i terminowe wykonanie zleconych zadań.
3.
Premię zatwierdza comiesięcznie dla poszczególnych grup i zespołów rozruchowych kierownik rozruchu zakładu (kierownik grupy rozruchowej).
4.
Prace przy rozruchu, które mogą być znormowane, powinny być wynagradzane w systemie płac akordowym.
§  9.
1.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą pracowników tych grup rozruchowych, dla których zasady wynagradzania i premiowania ustalono specjalnymi uchwałami Prezydium Rządu, powziętymi przed wejściem w życie niniejszej uchwały.
2.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą pracowników grup rozruchowych zatrudnionych przy pracach rozruchowych nowobudowanych i rozbudowywanych kopalń węgla.
§  10.
Właściwi ministrowie wydadzą każdorazowo w oparciu o niniejszą uchwałę szczegółowe regulaminy wynagradzania pracowników grup rozruchowych dla poszczególnych obiektów inwestycyjnych.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów oraz zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.8.84

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych przy pracach rozruchowych nowobudowanych lub rozbudowywanych obiektów przemysłowych.
Data aktu: 07/01/1955
Data ogłoszenia: 09/02/1955
Data wejścia w życie: 09/02/1955