Powołanie komisji do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej.

UCHWAŁA NR 356A
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 maja 1954 r.
w sprawie powołania komisji do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej. 1

W celu pełnego zapewnienia wykonania narodowych planów gospodarczych na odcinku zaopatrzenia w paliwa stałe oraz oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 lipca 1954 r. powoła przy Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego komisję do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych, zwaną w dalszym ciągu "komisją".
2.
Członków komisji powołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego spośród przedstawicieli nauki i praktyki. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przyznać wynagrodzenie za udział w pracach komisji.
§  2.
1.
Do zadań komisji należy w szczególności opracowywanie i ustalanie mierników oszczędnego i racjonalnego wykorzystywania paliw stałych.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego składać będzie Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania półroczne ż działalności komisji.
§  3.
1. 2
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), z wyjątkiem Ministra Energetyki, powołają pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych w podległych jednostkach, zwanych dalej "resortowymi pełnomocnikami.
2.
Resortowym pełnomocnikiem powinien, być jeden z podsekretarzy stanu lub generalny dyrektor.
3.
Nazwiska i stanowiska służbowe resortowych pełnomocników należy podać do wiadomości Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zwolnić od obowiązku powołania resortowych pełnomocników w resortach, w których zużycie paliw stałych jest niewielkie.
§  5. 3
1.
Do zadań resortowych pełnomocników należy w szczególności:
1)
ustalanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych i energii elektrycznej w resortach,
2)
ustalanie - w ramach resortowych planów zużycia - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) jako podstawy premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
3)
koordynacja i nadzór nad wykonywaniem zadań przez pełnomocników w centralnych zarządach,
4)
przyznawanie nagród pracownikom szczególnie przyczyniającym się do oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz składanie wniosków w sprawie przedstawienia ich do odznaczeń państwowych.
2.
Resortowi pełnomocnicy powinni składać Prezesowi Rady Ministrów i resortowym wiceprezesom Rady Ministrów oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1 w terminie 6-tygodniowym po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  6.
1. 4
Dyrektorzy centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) za zgodą resortowych pełnomocników powołają pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych w podległych jednostkach, zwanych dalej "pełnomocnikami w centralnych zarządach.
2.
Pełnomocnikiem w centralnym zarządzie powinien być jeden z zastępców dyrektora centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
§  7.
1. 5
Do zadań pełnomocników w centralnych zarządach należy:
1)
opracowywanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych dla jednostek podporządkowanych oraz udzielanie wytycznych do opracowania przez podporządkowane jednostki programów oszczędnościowych w zakresie energii elektrycznej, analiza i zatwierdzanie tych programów,
2)
ustalanie - w ramach planów zatwierdzanych przez resortowego pełnomocnika - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów) jako jednej z podstaw premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
3)
zatwierdzanie premii oraz przedstawianie wniosków do nagród za oszczędne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
4)
nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem paliw stałych i energii elektrycznej zgodnie z założeniami planowymi,
5)
nadzór nad prawidłowym i równomiernym rozdziałem paliw,
6)
przestrzeganie właściwego kształtowania się zapasów paliw.
2.
Pełnomocnicy w centralnych zarządach powinni składać resortowym pełnomocnikom kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1.
§  7a. 6
1.
Dyrektorzy zakładów przemysłowych o miesięcznym poborze energii powyżej 50.000 kWh, a jeśli chodzi o zakłady podległe Ministrowi Budownictwa Przemysłowego - powyżej 20.000 kWh, za zgodą pełnomocników w centralnych zarządach powołają zakładowych pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego zużywania energii elektrycznej, zwanych dalej "pełnomocnikami zakładowymi".
2.
Pełnomocnikiem zakładowym powinien być jeden z zastępców dyrektora zakładu.
3.
Do zadań pełnomocników zakładowych należy:
1)
opracowywanie projektów programów oszczędnościowych w zakresie zużycia przez zakład energii elektrycznej,
2)
opracowywanie projektów rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia energii elektrycznej przez zakład oraz projektów norm i wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej,
3)
zgłaszanie wniosków o przyznanie premii oraz inicjowanie wniosków w sprawie nagród dla pracowników zakładów za oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej,
4)
dopilnowanie przestrzegania przepisów i zasad oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej, a w szczególności ustalonych limitów mocy i energii.
4.
Pełnomocnicy zakładowi składają pełnomocnikom w centralnych zarządach sprawozdania kwartalne z wykonania zadań w zakresie oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
§  8. 7
Komisja, resortowi pełnomocnicy oraz pełnomocnicy w centralnych zarządach powinni rozwijać szeroką akcję systematycznego propagowania i rozpowszechniania oszczędnego i właściwego wykorzystania paliw stałych. Ponadto pełnomocnicy resortowi, pełnomocnicy w centralnych zarządach i pełnomocnicy zakładowi powinni rozwijać taką samą akcję w zakresie oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
§  9.
1.
Traci moc uchwała nr 58 Prezydium Rządu z dnia 17 stycznia 1953 r. w sprawie zwiększenia oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw (Monitor Polski Nr A-5, poz. 48).
2.
Powołania resortowych pełnomocników dokonane zgodnie z uchwałą wymienioną w ust. 1 zachowują moc.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
4 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
5 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
6 § 7a dodany przez § 1 pkt 6 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-64.830

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie komisji do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej.
Data aktu: 29/05/1954
Data ogłoszenia: 13/07/1954
Data wejścia w życie: 13/07/1954