Powołanie komisji do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej.

UCHWAŁA NR 356A
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 maja 1954 r.
w sprawie powołania komisji do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej. 1

W celu pełnego zapewnienia wykonania narodowych planów gospodarczych na odcinku zaopatrzenia w paliwa stałe oraz oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 lipca 1954 r. powoła przy Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego komisję do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych, zwaną w dalszym ciągu "komisją".
2.
Członków komisji powołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego spośród przedstawicieli nauki i praktyki. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przyznać wynagrodzenie za udział w pracach komisji.
§  2.
1.
Do zadań komisji należy w szczególności opracowywanie i ustalanie mierników oszczędnego i racjonalnego wykorzystywania paliw stałych.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego składać będzie Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania półroczne ż działalności komisji.
§  3.
1. 2
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), z wyjątkiem Ministra Energetyki, powołają pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych w podległych jednostkach, zwanych dalej "resortowymi pełnomocnikami.
2.
Resortowym pełnomocnikiem powinien, być jeden z podsekretarzy stanu lub generalny dyrektor.
3.
Nazwiska i stanowiska służbowe resortowych pełnomocników należy podać do wiadomości Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zwolnić od obowiązku powołania resortowych pełnomocników w resortach, w których zużycie paliw stałych jest niewielkie.
§  5. 3
1.
Do zadań resortowych pełnomocników należy w szczególności:
1)
ustalanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych i energii elektrycznej w resortach,
2)
ustalanie - w ramach resortowych planów zużycia - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) jako podstawy premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
3)
koordynacja i nadzór nad wykonywaniem zadań przez pełnomocników w centralnych zarządach,
4)
przyznawanie nagród pracownikom szczególnie przyczyniającym się do oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz składanie wniosków w sprawie przedstawienia ich do odznaczeń państwowych.
2.
Resortowi pełnomocnicy powinni składać Prezesowi Rady Ministrów i resortowym wiceprezesom Rady Ministrów oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1 w terminie 6-tygodniowym po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  6.
1. 4
Dyrektorzy centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) za zgodą resortowych pełnomocników powołają pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych w podległych jednostkach, zwanych dalej "pełnomocnikami w centralnych zarządach.
2.
Pełnomocnikiem w centralnym zarządzie powinien być jeden z zastępców dyrektora centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
§  7.
1. 5
Do zadań pełnomocników w centralnych zarządach należy:
1)
opracowywanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych dla jednostek podporządkowanych oraz udzielanie wytycznych do opracowania przez podporządkowane jednostki programów oszczędnościowych w zakresie energii elektrycznej, analiza i zatwierdzanie tych programów,
2)
ustalanie - w ramach planów zatwierdzanych przez resortowego pełnomocnika - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów) jako jednej z podstaw premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
3)
zatwierdzanie premii oraz przedstawianie wniosków do nagród za oszczędne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
4)
nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem paliw stałych i energii elektrycznej zgodnie z założeniami planowymi,
5)
nadzór nad prawidłowym i równomiernym rozdziałem paliw,
6)
przestrzeganie właściwego kształtowania się zapasów paliw.
2.
Pełnomocnicy w centralnych zarządach powinni składać resortowym pełnomocnikom kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1.
§  7a. 6
1.
Dyrektorzy zakładów przemysłowych o miesięcznym poborze energii powyżej 50.000 kWh, a jeśli chodzi o zakłady podległe Ministrowi Budownictwa Przemysłowego - powyżej 20.000 kWh, za zgodą pełnomocników w centralnych zarządach powołają zakładowych pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego zużywania energii elektrycznej, zwanych dalej "pełnomocnikami zakładowymi".
2.
Pełnomocnikiem zakładowym powinien być jeden z zastępców dyrektora zakładu.
3.
Do zadań pełnomocników zakładowych należy:
1)
opracowywanie projektów programów oszczędnościowych w zakresie zużycia przez zakład energii elektrycznej,
2)
opracowywanie projektów rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia energii elektrycznej przez zakład oraz projektów norm i wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej,
3)
zgłaszanie wniosków o przyznanie premii oraz inicjowanie wniosków w sprawie nagród dla pracowników zakładów za oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej,
4)
dopilnowanie przestrzegania przepisów i zasad oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej, a w szczególności ustalonych limitów mocy i energii.
4.
Pełnomocnicy zakładowi składają pełnomocnikom w centralnych zarządach sprawozdania kwartalne z wykonania zadań w zakresie oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
§  8. 7
Komisja, resortowi pełnomocnicy oraz pełnomocnicy w centralnych zarządach powinni rozwijać szeroką akcję systematycznego propagowania i rozpowszechniania oszczędnego i właściwego wykorzystania paliw stałych. Ponadto pełnomocnicy resortowi, pełnomocnicy w centralnych zarządach i pełnomocnicy zakładowi powinni rozwijać taką samą akcję w zakresie oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
§  9.
1.
Traci moc uchwała nr 58 Prezydium Rządu z dnia 17 stycznia 1953 r. w sprawie zwiększenia oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw (Monitor Polski Nr A-5, poz. 48).
2.
Powołania resortowych pełnomocników dokonane zgodnie z uchwałą wymienioną w ust. 1 zachowują moc.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
4 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
5 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
6 § 7a dodany przez § 1 pkt 6 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 uchwały nr 504 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.852) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-64.830

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie komisji do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej.
Data aktu: 29/05/1954
Data ogłoszenia: 13/07/1954
Data wejścia w życie: 13/07/1954