Dokonywanie nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin.

UCHWAŁA NR 162
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1954 r.
w sprawie dokonywania nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin. *

W celu ułatwienia i zapewnienia najbardziej ekonomicznego wykonania zadań inwestycyjnych i eksploatacji złóż kopalin o skomplikowanej budowie, złóż zawierających kopalinę której zapotrzebowanie jest niewielkie, oraz złóż o znaczeniu miejscowym Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zakład dysponujący złożem kopalin, które wykazuje znaczną zmienność formy i budowy oraz dużą zmienność w rodzaju i jakości kopaliny, może dokonywać nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 określonej w uchwale nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) pod warunkiem, że jakość kopaliny w złożu została udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii A.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określi w instrukcji szczegółowo złoża kopalin, o których mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Zakład dysponujący złożem zawierającym kopalinę, której zapotrzebowanie przez gospodarkę uspołecznioną jest niewielkie, lub złożem, którego zasoby umożliwiają eksploatację tylko w niewielkim rozmiarze, a w szczególności złożem nefrytu, bursztynu, kryształów górskich, lidytu i chryzoprazu, może dokonywać nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem lub dalszym prowadzeniem stałej eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 pod warunkiem, że:
1)
jakość kopaliny w złożu została udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii A,
2)
nie wolno dokonywać nakładów inwestycyjnych, które związane byłyby z budową trwałych budynków kopalnianych i administracyjnych osiedli mieszkaniowych, stałych zakładów przeróbczych, bocznic normalnotorowych, stałych linii wąskotorowych, stałych dróg, mostów i wiaduktów, zabudowanych na stałe maszyn i urządzeń przeznaczonych do eksploatacji danego złoża.
2.
Przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 nakłady inwestycyjne mogą być dokonywane po zatwierdzeniu stopnia poznania zasobów złoża w podkategorii C2, jeżeli przewiduje się, że eksploatacja będzie prowadzona tylko sezonowo lub przez okres krótszy niż jeden rok.
§  3.
1.
Zakład dysponujący złożem kopaliny będącej podstawą produkcji:
1)
nowego zakładu ceramiki budowlanej, którego roczna produkcja nie przekroczy 3 milionów sztuk cegieł,
2)
odbudowywanego zakładu ceramiki budowlanej, którego roczna produkcja nie przekroczy 5 milionów sztuk cegieł,
3)
nowego lub odbudowywanego zakładu wapienno-piaskowego, którego roczna produkcja nie przekroczy 500 tysięcy sztuk cegieł,
4)
nowego lub odbudowywanego zakładu wapienniczego, którego przerób roczny nie przekroczy 50 tysięcy ton wapienia,
5)
nowego lub odbudowywanego zakładu kaflarskiego, którego przerób roczny nie przekroczy 100 tysięcy sztuk kafli,
6)
nowego lub odbudowywanego zakładu przemysłu farb ziemnych (ochry i pokrewnych), którego przerób roczny nie przekroczy 1.000 ton kopaliny,
7)
nowej lub odbudowywanej przetwórni kredy, której przerób roczny, nie przekroczy 1.000 ton kopaliny -

może dokonywać nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 pod warunkiem, że jakość kopaliny w złożu została ponadto udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii A.

2.
Czynne i znajdujące się w odbudowie zakłady wymienione w ust. 1 pkt 2-7 zwalnia się od obowiązku ustalenia stopnia poznania zasobów złoża przewidzianego w ust. 1 oraz w § 6 uchwały nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania), złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) w brzmieniu ustalonym niniejszą uchwałą - jeżeli rozpoczęcie lub prowadzenie eksploatacji nie wymaga żadnych nakładów bądź wymaga łącznych nakładów inwestycyjnych do 1 miliona złotych. Nakłady inwestycyjne do łącznej wysokości 250 tysięcy złotych mogą być dokonywane na podstawie decyzji kierownika zakładu, a do 1 miliona złotych - za zgodą właściwego ministra. Wysokość nakładów może być podwyższona ponad 1 milion złotych na podstawie opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii - za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Inwestycje, o których mowa w ust. 2, mogą być wykonywane pod warunkiem uprzedniego zarejestrowania złoża w Centralnym Urzędzie Geologii.
4.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określi zasady i tryb rejestrowania złóż, o których mowa w ust. 3.
§  4.
1.
Zakład dysponujący złożem mineralnych surowców budowlanych, a w szczególności złożem kamienia, piasku, żwiru oraz gliny, przeznaczonym do eksploatacji przez inwestora (wykonawcę) dla potrzeb wykonywanej inwestycji drogowej, budowlanej lub robót remontowych i leżącym w zasięgu transportu inwestora (wykonawcy), może dokonywać inwestycji związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 pod warunkiem, że:
1)
jakość kopaliny w złożu została udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii B,
2)
nie wolno dokonywać nakładów inwestycyjnych, które związane byłyby z budową trwałych budynków kopalnianych i administracyjnych, osiedli mieszkaniowych, stałych zakładów przeróbczych, bocznic normalnotorowych, stałych linii wąskotorowych, stałych dróg, mostów i wiaduktów, zabudowanych na stałe maszyn i urządzeń przeznaczonych do eksploatacji danego złoża.
2.
Przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 2 nakłady inwestycyjne mogą być dokonywane po zatwierdzeniu stopnia poznania zasobów złoża w podkategorii C2, jeżeli przewiduje się, że eksploatacja będzie prowadzona tylko sezonowo lub przez okres krótszy niż jeden rok.
3.
Przepis § 3 ust. 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do złóż, o których mowa w ust. 1, bez wzglądu na to, czy złoże jest eksploatowane w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, czy też ma być eksploatowane w przyszłości.
§  5.
Przy dokumentowaniu jakości kopaliny w kategorii B lub A należy przeprowadzić badania prób, przewidziane dla tych kategorii w obowiązujących przepisach, z tym. że próby mogą być pobrane z wyrobisk wykonanych w ilości niezbędnej dla ustalenia zasobów złoża kopaliny w podkategorii C2 lub C1.
§  6.
Ustalenie zasobów złoża wymienionego w § 4 może być ograniczone do części złoża, której zasoby wystarczą do pokrycia przewidywanego zapotrzebowania. Eksploatacja złoża powinna w tym przypadku być prowadzona w sposób racjonalny, zabezpieczający właściwe wykorzystywanie zasobów całego złoża.
§  7.
Centralny Urząd Geologii (Komisja Zasobów Kopalin) zatwierdzając stopień poznania zasobów złóż wymienionych w §§ 1, 2, 3 i 4 powinien każdorazowo stwierdzić, że zasoby złoża zostały poznane w stopniu wymaganym niniejszą uchwałą i że zatwierdzenie stopnia poznania zasobów złoża uprawnia do dokonywania nakładów inwestycyjnych w rozmiarach określonych uchwałą.
§  8.
W miarę postępu robót eksploatacyjnych lub robót geologiczno-rozpoznawczych prowadzonych w złożu, o którym mowa w §§ 1 i 2, należy uzupełnić dokumentację geologiczną złoża i otrzymane wyniki (w szczególności plany, przekroje przez złoże i profile) przesyłać corocznie do Biura Dokumentacji Geologicznej przy Centralnym Urzędzie Geologii w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
§  9.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii może określić w drodze instrukcji szczególny sposób i tryb ustalania oraz zatwierdzania stopnia poznania zasobów złóż, do których mają zastosowanie przepisy niniejszej uchwały.
§  10.
Przepisy niniejszej uchwały, uzależniające dokonywanie nakładów inwestycyjnych od zatwierdzenia stopnia poznania zasobów złoża w odpowiedniej kategorii, nie mają zastosowania do nakładów inwestycyjnych związanych z ustalaniem zasobów złoża. Nakłady te nie wchodzą do sum wymienionych w § 3 ust. 2.
§  11.
Przepis § 4 uchwały nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) nie dotyczy przypadków wskazanych w §§ 1-4 niniejszej uchwały.
§  12.
Przepis § 6 uchwały nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Zakład eksploatujący złoże w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały obowiązany jest w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r. ustalić i uzyskać zatwierdzenie przez Centralny Urząd Geologii (Komisję Zasobów Kopalin) stopnia poznania tego złoża. Zakład eksploatujący złoże w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały może w terminie do dnia 31 grudnia 1954 r. dokonywać nakładów inwestycyjnych bez potrzeby uprzedniego ustalenia stopnia poznania zasobów złoża, jeżeli łączna kwota inwestycji nie przekroczy 250 tysięcy złotych. Wysokość nakładów może być podwyższona do 1 miliona złotych na podstawie decyzji właściwego ministra. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek właściwego ministra zaopiniowany przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii może zezwolić na wykonywanie inwestycji bez potrzeby uprzedniego ustalenia stopnia poznania zasobów złoża powyżej 1 miliona złotych."

§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 23 stycznia 1956 r. przepisy nin. uchwały nie obowiązują w zakresie inwestycji oraz prac eksploatacyjnych miejscowych surowców i materiałów budowlanych o wartości rocznej niższej od kwoty 1.000.000 zł, zgodnie z § 11 ust 1 pkt 2 uchwały nr 1022 z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie wykorzystania miejscowych materiałów i surowców budowlanych (M.P.56.4.29).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-37.506

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dokonywanie nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin.
Data aktu: 10/04/1954
Data ogłoszenia: 28/04/1954
Data wejścia w życie: 28/04/1954