Zezwolenie dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 września 1954 r.
w sprawie zezwolenia dla zespółów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi. 1

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U, Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
1.
Zezwala się adwokatom na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi w stosunkach z zagranicą umów zlecenia, w których dającym zlecenie jest cudzoziemiec dewizowy, oraz na wykonywanie tych umów, pod warunkiem:
1)
ustalenia w tych umowach zaspokojenia należności z tytułu wynagrodzenia w sposób przewidziany w § 2,
2)
zgłoszenia radzie adwokackiej wojewódzkiej izby adwokackiej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zgłaszającego, faktu zawarcia takiej umowy, wygaśnięcia zlecenia oraz danych dotyczących realizacji należnego adwokatowi wynagrodzenia (§§ 3 i 4).
2.
Przewidziany w ust. 1 pkt 2 obowiązek zgłaszania zawartych umów z cudzoziemcami dewizowymi właściwej terytorialnie radzie adwokackiej wojewódzkiej izby adwokackiej nie dotyczy zespołów adwokackich wyznaczonych na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie zespołów adwokackich (Dz. U. z 1964 r. Nr 1, poz. 4).
§  2.
1.
Zaspokojenie należności z tytułu wynagrodzenia adwokata powinno być ustalone w umowie zlecenia (§ 1):
1)
w zagranicznych środkach płatniczych z zastrzeżeniem przekazania ich za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S.A. lub Banku Polska Kasa Opieki S.A. bądź
2)
w złotych z rachunku zagranicznego wolnego dającego zlecenie cudzoziemca, bądź
3)
w złotych z kwot pobranych na rzecz dającego zlecenie cudzoziemca, z zachowaniem przepisu § 6 pkt 4.
2.
Ustalenie lub przyjęcie zaspokojenia należności z tytułu wynagrodzenia adwokata w sposób inny niż przewidziany w ust. 1 wymaga osobnego zezwolenia.
§  3.
1.
W zgłoszeniu zawarcia umowy zlecenia należy podać:
1)
nazwisko i imię (nazwę) oraz adres dającego zlecenie,
2)
dokładne określenie przedmiotu i zakresu zlecenia,
3)
ustaloną lub przewidywaną wysokość wynagrodzenia za czynności adwokata i termin płatności.
2.
W zgłoszeniu wygaśnięcia zlecenia należy, z powołaniem się na dokonane zgłoszenie zawarcia umowy, podać:
1)
datę i przyczynę wygaśnięcia zlecenia,
2)
ostateczną wysokość wynagrodzenia,
3)
termin i sposób, w jakich dokonana została realizacja wynagrodzenia.
3.
W przypadku gdy umowa zlecenia trwa dłużej iż rok, należy ponadto zgłosić:
1)
wysokość wynagrodzenia otrzymanego w ciągu roku,
2)
termin i sposób, w jakich dokonana została realizacja wynagrodzenia.
§  4.
Zgłoszenia, o których mowa w § 3, powinny być dokonane pisemnie w następujących terminach:
1)
zgłoszenie zawarcia, umowy zlecenia (§ 3 ust. 1) - niezwłocznie po zawarciu umowy,
2)
zgłoszenie wygaśnięcia zlecenia (§ 3 ust. 2) - niezwłocznie po wygaśnięciu zlecenia,
3)
zgłoszenie danych dotyczących realizacji wynagrodzenia (§ 3 ust. 3) - w ciągu 30 dni po upływie każdego roku, w którym nastąpiła realizacja należności.
§  5.
Zezwala się adwokatom na pobieranie w krajowych środkach płatniczych w kraju (pieniądzu efektywnym lub opiewających na walutę polską czekach, wekslach itp.) na rzecz dających zlecenie cudzoziemców należności pieniężnych, przypadających tym cudzoziemcom od krajowców dewizowych w sprawach objętych zakresem zlecenia, jeżeli dłużnik-krajowiec dewizowy dokonuje zapłaty na podstawie ogólnego zezwolenia dewizowego bądź zezwolenia indywidualnego, udzielonego na wniosek dłużnika lub wierzyciela.
§  6.
Zezwala się adwokatom na pokrywanie z kwot pobranych, na rzecz dających zlecenie cudzoziemców (§ 5) określonych w niniejszym paragrafie wydatków, jeżeli są one ściśle związane z prowadzeniem objętych zleceniem praw cudzoziemców dewizowych:
1)
danin publicznych (podatków, opłat i innych),
2)
kosztów i opłat postępowania w danej sprawie,
3)
zobowiązań pieniężnych dających zlecenie wobec krajowców dewizowych, wynikających w danej sprawie,
4) 3
wynagrodzenia adwokata należnego w danej sprawie w wysokości nie przewyższającej 10% sum pobranych w tej sprawie.
§  7.
1.
Adwokaci obowiązani są wpłacać do Narodowego Banku Polskiego lub banku uprawnionego na rachunek zablokowany dających zlecenie cudzoziemców kwoty pobrane dla nich, a nie wykorzystane w ramach poprzedniego paragrafu. Wpłata powinna być dokonana w ciągu 30 dni od dnia pobrania danej kwoty.
2.
Przy dokonywaniu wpłat na rachunek zablokowany adwokaci obowiązani są złożyć bankowi rozliczenie na piśmie z wymienieniem tytułów oraz wysokości pobranych i wydatkowanych kwot.
§  8.
Zezwala się adwokatom na wykładanie za dających zlecenie cudzoziemców własnych pieniędzy na koszty i opłaty, związane z prowadzeniem spraw tych cudzoziemców, pod następującymi warunkami:
1) 4
suma kwot wyłożonych w jednej sprawie nie może przekroczyć 1.000 zł,
2)
wyłożenie pieniędzy jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy otrzymanie z zagranicy zaliczki na koszty i opłaty nie jest możliwe w terminie, którego niedotrzymanie pociągnęłoby za sobą szkodę dla dającego zlecenie,
3)
należność przypadająca od dającego zlecenie z tytułu wyłożonej za niego sumy powinna być zrealizowana w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia wyłożenia, w sposób zgodny z przepisami § 2 ust. 1.
§  8a. 5
Za należyte przestrzeganie przepisów niniejszego zarządzenia odpowiedzialny jest kierownik zespołu adwokackiego oraz adwokat, któremu przydzielono do prowadzenia sprawę cudzoziemca dewizowego.
§  9.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia obowiązujące dotychczas postanowienia okólnika nr 2 Komisji Dewizowej z dnia 31 października 1946 r. w sprawie zarządu nieruchomościami cudzoziemców i generalnego zezwolenia dla adwokatów będących pełnomocnikami cudzoziemców (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Skarbu nr 22, poz. 243) w części dotyczącej generalnego zezwolenia dla adwokatów będących pełnomocnikami cudzoziemców nie mają nadal zastosowania.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
3 § 6 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
4 § 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.
5 § 8a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1966 r. (M.P.66.5.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.101.1275

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.
Data aktu: 25/09/1954
Data ogłoszenia: 28/10/1954
Data wejścia w życie: 28/10/1954