Upoważnienie przedsiębiorstw podległych Centralnemu Zarządowi Miejskiego Handlu Detalicznego do dokonywania zakupów kwiatów świeżych ciętych i doniczkowych oraz roślin ozdobnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 3 czerwca 1953 r.
w sprawie upoważnienia przedsiębiorstw podległych Centralnemu Zarządowi Miejskiego Handlu Detalicznego do dokonywania zakupów kwiatów świeżych ciętych i doniczkowych oraz roślin ozdobnych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. Nr 63, poz. 494) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się przedsiębiorstwa podległe Centralnemu Zarządowi Miejskiego Handlu Detalicznego do zakupu od osób, nie wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. (Dz. U. Nr 63, poz. 494), kwiatów świeżych ciętych i doniczkowych oraz roślin ozdobnych - celem dalszej odsprzedaży w ramach swej działalności, na zasadach określonych niniejszym zarządzeniem, bez potrzeby stosowania innych wymagań powołanej ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie.
2.
Zakupu można dokonać bezpośrednio od producentów lub zbieraczy kwiatów dziko rosnących.
§  2.
Zakup, o którym mowa w § 1, może nastąpić w następujących przypadkach:
1)
gdy plan zaopatrzenia przedsiębiorstwa w jednostkach gospodarki uspołecznionej nie pokrywa planu dystrybucji w ilości, asortymencie lub wyborze; w tym przypadku zakup kwiatów od osób, nie wymienionych w art. 5 powołanej w § 1 ustawy, może nastąpić jedynie w ilościach wynikających z różnicy pomiędzy planem dystrybucji a zaopatrzenia w jednostkach gospodarki uspołecznionej;
2)
gdy nie jest możliwe dokonanie zakupu w jednostkach gospodarki uspołecznionej z przyczyn od zakupującego niezależnych, których nie można było przewidzieć, a zakup jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa; dla udokumentowania powyższego jednostka dokonująca zakupu powinna każdorazowo sporządzić protokół konieczności potwierdzony przez wydział handlu prezydium właściwej terenowo powiatowej rady narodowej (miejskiej rady narodowej w miastach stanowiących powiaty).
§  3.
Na ilości przewidziane do zakupu zgodnie z § 2 pkt 1 Centralny Zarząd Miejskiego Handlu Detalicznego sporządzi kwartalne plany zakupu i prześle je do dnia 20 każdego miesiąca poprzedzającego kwartał kalendarzowy do poszczególnych przedsiębiorstw.
§  4.
1.
Cenę, po jakiej ma być dokonany zakup, ustala przedsiębiorstwo dokonujące zakupu.
2.
W odniesieniu do kwiatów świeżych ciętych i doniczkowych oraz roślin ozdobnych, dla których są ustalane obowiązujące ceny detaliczne, należy przestrzegać by:
a)
zakupione kwiaty i rośliny ozdobne były sprzedawane według obowiązujących cen detalicznych,
b)
różnica pomiędzy obowiązującą ceną detaliczną a ceną zakupu zapewniała rentowność przedsiębiorstwa.
§  5.
Dokumentacja dokonanego zakupu powinna być przeprowadzona zgodnie z okólnikiem nr 2 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 11 lutego 1953 r. w sprawie zasad udokumentowania i rozliczenia zakupu towarów za gotówkę w wolnej sprzedaży nadwyżek produktów rolnych zmienionego okólnikiem nr 4 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 30 marca 1953 r.
§  6.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia traci moc w odniesieniu do kwiatów zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 8 czerwca 1951 r. w sprawie upoważnienia podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów niektórych artykułów od osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 781).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-62.761

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Upoważnienie przedsiębiorstw podległych Centralnemu Zarządowi Miejskiego Handlu Detalicznego do dokonywania zakupów kwiatów świeżych ciętych i doniczkowych oraz roślin ozdobnych.
Data aktu: 03/06/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953