Ustalanie i zatwierdzanie stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża.

UCHWAŁA NR 864
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 października 1952 r.
w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża. *

Celem ujednolicenia zasad ustalania i zatwierdzania stopnia poznania (dokumentowania) zasobów złóż kopalin oraz ustalenia rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża kopalin Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przy ustalaniu stopnia poznania zasobów złóż kopalin stosować należy podział na kategorie ",A", "B" i "C" według zasad zawartych w załączniku do niniejszej uchwały. Kategoria "C" dzieli się na podkategorie "C1" i C2".
2.
Centralny Urząd Geologii (Komisja Zasobów Kopalin) zatwierdza stopień poznania zasobów złoża kopaliny.
§  2.
Centralny Urząd Geologii (Komisja Zasobów Kopalin) dokonuje zatwierdzania stopnia poznania zasobów tylko takich złóż, które ze względu na ilość, rodzaj, jakość i możność wydobycia kopaliny nadawać się będą do przemysłowej eksploatacji.
§  3.
Zatwierdzenie stopnia poznania zasobów złoża kopaliny w poszczególnej kategorii lub podkategorii uprawnia do dokonywania nakładów na dalsze badanie tego złoża w rozmiarach niezbędnych dla ustalenia stopnia poznania zasobów w następnej kategorii lub podkategorii, a w szczególności:
1)
zatwierdzenie w podkategorii "C2" uprawnia do dokonania: szczegółowego zdjęcia geologicznego, zdjęcia geofizycznego, podstawowych badań geologicznych, odosobnionych robót geologiczno-poszukiwawczych,
2)
zatwierdzenie w podkategorii "C1" uprawnia do dokonania: zdjęcia geofizycznego, podstawowych badań geologicznych oraz szczegółowych robót geologiczno-poszukiwawczych,
3)
zatwierdzenie w kategorii "B" uprawnia do dokonania: zdjęcia geofizycznego, podstawowych badań geologicznych oraz zagęszczonych robót geologiczno-poszukiwawczych,
4)
zatwierdzenie w kategorii "A" uprawnia do geologicznej obsługi eksploatacji.
§  4.
Zatwierdzenie stopnia poznania zasobów (dokumentacji) złoża kopaliny w poszczególnej kategorii lub podkategorii uprawnia do wykorzystywania gospodarczego oraz do dokonywania nakładów inwestycyjnych na zasadach określonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w następującym rozmiarze:
1)
zatwierdzenie w podkategorii "C2" uprawnia do perspektywicznego krajowego planowania gospodarczego,
2)
zatwierdzenie w podkategorii "C1" uprawnia do perspektywicznego przemysłowego planowania gospodarczego; w przypadku zatwierdzenia znacznej części zasobów złoża w kategorii "B", przy zatwierdzeniu reszty zasobów złoża w podkategorii "C1" - dopuszczalne jest sporządzenie inwestycyjnych założeń projektowych,
3)
zatwierdzenie w kategorii "B" uprawnia do sporządzania inwestycyjnych założeń projektowych; w przypadku zatwierdzenia znacznej części zasobów złoża w kategorii "A" przy zatwierdzeniu reszty zasobów złoża w kategorii "B" - dopuszczalne jest sporządzenie inwestycyjnych projektów wstępnych; zasoby w złożach dokładnie zbadanych, lecz o tak skomplikowanej budowie geologicznej, że nie mogą być zatwierdzone w kategorii "A", mogą być wykorzystane dla wstępnych i technicznych projektów eksploatacyjnych,
4)
zatwierdzenie w kategorii "A" - uprawnia do sporządzenia wstępnych i technicznych projektów eksploatacji złoża oraz do eksploatacji złoża.
§  5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego po zasięgnięciu opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii może, pomimo zatwierdzenia zasobów złoża w niższej kategorii lub podkategorii, udzielić zezwolenia na czynienie nakładów na dalsze badania, inwestycje lub wykorzystywanie gospodarcze złoża w rozmiarze większym, niż przewidziany w § 3 lub w § 4. Zezwolenie może być uwarunkowane spełnieniem określonych wymagań.
§  6. 1
Zakład eksploatujący złoże w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały obowiązany jest w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r. ustalić i uzyskać zatwierdzenie przez Centralny Urząd Geologii (Komisję Zasobów Kopalin) stopnia poznania tego złoża. Zakład eksploatujący złoże w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały może w terminie do dnia 31 grudnia 1954 r. dokonywać nakładów inwestycyjnych bez potrzeby uprzedniego ustalenia stopnia poznania zasobów złoża, jeżeli łączna kwota inwestycji nie przekroczy 250 tysięcy złotych. Wysokość nakładów może być podwyższona do 1 miliona złotych na podstawie decyzji właściwego ministra. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek właściwego ministra zaopiniowany przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii może zezwolić na wykonywanie inwestycji bez potrzeby uprzedniego ustalenia stopnia poznania zasobów złoża powyżej 1 miliona złotych.
§  7.
Do chwili wydania przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii instrukcji w sprawie sposobu i trybu ustalania stopnia poznania zasobów złóż poszczególnych kopalin ustalanie stopnia poznania zasobów złoża dokonuje się w trybie ustalonym instrukcją Państwowego Instytutu Geologicznego z dnia 7 września 1950 r. w sprawie opracowania bilansu zasobów na dzień 1 stycznia 1950 r. i 6-letniego planu prac geologiczno-poszukiwawczych przy dopełnieniu wymagań ustalonych w zasadach zawartych w załączniku do niniejszej uchwały.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wszystkim zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY USTALANIA STOPNIA POZNANIA ZASOBÓW ZŁÓŻ KOPALIN

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozróżnia się trzy stopnie dokładności (kategorie) poznania zasobów złóż kopalin "A", "B", "C".
2.
Kategoria "C" dzieli się na podkategorie "C1" i "C2".
§  2.
W rozumieniu niniejszej uchwały złożem jest cała jednostka geologiczna lub też jej część, wydzielona ze względów technicznych lub gospodarczych.
§  3.
1.
Poznanie zasobów obejmuje cały zasób złoża.
2.
Zasób złoża dzieli się na bilansowy i pozabilansowy. Zasobem bilansowym jest ten, który przy obecnym stanie techniki nadaje się do eksploatacji. Zasobem pozabilansowym jest ten, który ze względu na bezpieczeństwo zagospodarowania powierzchni lub z innych przyczyn, przy obecnym stanie techniki, nie może być eksploatowany. Zaliczenie zasobu do pozabilansowego wymaga szczegółowego uzasadnienia.
§  4.
1.
Zaliczenie zasobów kopaliny w złożu do poszczególnej kategorii lub podkategorii poznania powinno się opierać na stwierdzeniu:
1)
rodzaju i jakości kopaliny,
2)
granic złoża określających jego położenie, kształt i objętość,
3)
ilości kopaliny w złożu,
4)
geologicznej możliwości wydobycia kopaliny.
2.
Jeżeli wymagania wymienione w ust. 1 są poznane w różnych kategoriach lub podkategoriach, wówczas zasoby złoża zalicza się do kategorii lub podkategorii, której odpowiada najniższy stopień poznania jednego z wymagań.
3.
Szczegółowe instrukcje ustalą, w jakich przypadkach należy wykazywać inne kopaliny występujące w danym złożu lub jego otoczeniu.
§  5.
Ustalenie stopnia poznania zasobów złóż poszczególnych kopalin dokonuje się w sposób i w trybie określonym szczegółowymi instrukcjami Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
§  6.
Przepisy niniejsze stosuje się odpowiednio do zwałów pozostałych po poprzednich robotach górniczych.

II.

Rodzaj i jakość kopaliny.

§  7.
Rodzaj kopaliny określa się badaniami mineralogicznymi lub petrograficznymi, a jej jakość ustala charakterystyka technologiczna.
§  8.
Do podkategorii "C2" zalicza się zasoby kopaliny, której rodzaj określony został wynikami badań mineralogicznych lub petrograficznych prób pobranych w miejscach odsłonięć złoża, a charakterystykę technologiczną jakości ustalono na podstawie podobieństw z innymi kopalinami.
§  9.
Do podkategorii "C1" zalicza się zasoby kopaliny, której rodzaj określono wynikami badań mineralogicznych lub petrograficznych prób pobranych metodycznie z naturalnych i sztucznych odosobnionych odsłonięć złoża, a charakterystykę technologiczną jakości stwierdzono badaniami laboratoryjnymi.
§  10.
Do kategorii "B" zalicza się zasoby kopaliny, której rodzaj określono wynikami badań mineralogicznych lub petrograficznych prób pobranych metodycznie w miejscach wykonania szczegółowych robót geologiczno-poszukiwawczych, a charakterystykę technologiczną jakości stwierdzono badaniami przeprowadzonymi w skali półtechnicznej.
§  11.
Do kategorii "A" zalicza się zasoby kopaliny, której rodzaj określono wynikami badań mineralogicznych lub petrograficznych prób pobranych metodycznie w miejscach wykonywania zagęszczonych robót geologiczno-poszukiwawczych, a charakterystykę technologiczną jakości stwierdzono badaniami przeprowadzonymi w skali przemysłowej lub półtechnicznej, jeżeli wydobycie kopaliny dla wykonania badań w skali przemysłowej jest utrudnione przed rozpoczęciem eksploatacji złoża. W tym ostatnim przypadku stwierdzenie charakterystyki technologicznej jakości kopaliny w skali przemysłowej powinno być dokonane w ciągu roku po rozpoczęciu eksploatacji złoża.

III.

Granice złoża.

§  12.
Do podkategorii "C2" zalicza się zasoby złoża, którego granice określone zostały wynikami uzyskanymi z jednego z następujących zdjęć lub badań:
1)
zdjęcia geologicznego, podstawowych badań geologicznych, wykonanych przynajmniej w zakresie potrzebnym dla określenia typu i ogólnej budowy geologicznej złoża, a także głębokości zalegania i budowy geologicznej nadkładu,
2)
badań wymienionych w pkt 1 i zdjęcia geofizycznego, jeżeli to ostatnie jest wskazane dla danego typu złoża,
3)
wniosków wynikających z robót geologiczno-poszukiwawczych lub robót górniczych wykonanych w otoczeniu złoża.
§  13.
Do podkategorii "C1" zalicza się zasoby złoża, którego granice określone zostały w sposób wskazany w § 12, z uwzględnieniem wyników odosobnionych robót geologiczno-poszukiwawczych oraz dodatkowych podstawowych badań geologicznych, szczegółowych zdjęć geologicznych i geofizycznych, o ile te ostatnie są odpowiednie dla danego typu złoża.
§  14.
Do kategorii "B" zalicza się zasoby złoża, którego granice określone zostały w sposób wskazany w § 13, z uwzględnieniem wyników szczegółowych robót geologiczno-poszukiwawczych, dodatkowych podstawowych badań geologicznych oraz zdjęć geofizycznych, o ile te ostatnie są odpowiednie dla danego typu złoża.
§  15.
Do kategorii "A" zalicza się zasoby złoża, którego granice określone zostały ostatecznie na podstawie wyników zagęszczonych robót geologiczno-poszukiwawczych, geologicznych badań podstawowych, dokładnych zdjęć geologicznych i geofizycznych, o ile te ostatnie są odpowiednie dla danego typu złoża.

IV.

Ilość kopaliny.

§  16.
1.
Ilość kopaliny w każdej kategorii lub podkategorii oblicza się na podstawie objętości złoża, jakości kopaliny i jej właściwości fizycznych, a przy kopalinach płynnych lub gazowych ponadto przy uwzględnieniu właściwości środowiska, w którym ta kopalina występuje.
2.
Przy obliczaniu ilości kopaliny w złożu przyjmuje się naturalne jej występowanie bez uwzględnienia strat mogących powstać przy eksploatacji lub przeróbce i bez uwzględnienia zanieczyszczeń skałą płonną, wynikających z techniki robót eksploatacyjnych.
3.
W przypadku nieciągłości złoża obliczenie uwzględnia tylko te części, które są wypełnione kopaliną.
§  17.
Do podkategorii "C2" przyjmuje się ilość kopaliny obliczoną na podstawie objętości złoża, określonej w sposób wskazany w § 12, oraz rodzaju i jakości kopaliny ustalonej w sposób wskazany w § 8.
§  18.
Do podkategorii "C1" przyjmuje się ilość kopaliny obliczoną na podstawie objętości złoża określonej w sposób wskazany w § 13 oraz rodzaju i jakości kopaliny ustalonej w sposób wskazany w § 9, jak również zasoby złoża o zawiłej budowie geologicznej, zbadanego szczegółowymi robotami geologiczno-poszukiwawczymi.
§  19.
Do kategorii "B" przyjmuje się ilość kopaliny obliczonej na podstawie objętości złoża określonej w sposób wskazany w § 14 oraz rodzaju i jakości kopaliny ustalonej w sposób wskazany w § 10, jak również zasób złoża o zawiłej budowie geologicznej, zbadanego zagęszczonymi robotami geologiczno-poszukiwawczymi.
§  20.
Do kategorii "A" przyjmuje się ilość kopaliny obliczonej na podstawie objętości złoża określonej w sposób wskazany w § 15 oraz rodzaju i jakości kopaliny ustalonej w sposób wskazany w § 11.

V.

Geologiczna możliwość wydobycia kopaliny.

§  21.
Do podkategorii "C2" zalicza się złoże, z którego możliwość wydobycia kopaliny wykazano teoretycznie podstawowymi badaniami geologicznymi.
§  22.
Do podkategorii "C1" zalicza się złoże, z którego możliwość wydobycia kopaliny wykazano teoretycznie na podstawie materiałów uzyskanych z odosobnionych robót geologiczno-poszukiwawczych.
§  23.
Do kategorii "B" zalicza się złoże, z którego możliwość wydobycia kopaliny wykazano na podstawie materiałów uzyskanych ze szczegółowych robót geologiczno-poszukiwawczych przy uwzględnieniu podobieństw z innymi złożami już eksploatowanymi. Dopuszczalne są wątpliwości w zakresie dokładnych wskazań geologicznych co do warunków wykonywania górniczych robót udostępniających i eksploatacyjnych.
§  24.
Do kategorii "A" zalicza się złoże, z którego możliwość wydobycia kopaliny wykazano na podstawie materiałów uzyskanych z zagęszczonych robót geologicznych poszukiwawczych i na podstawie ewentualnych badań specjalnych przeprowadzonych w stopniu umożliwiającym wydanie dokładnej opinii geologicznej określającej, w jakich warunkach będą prowadzone górnicze roboty udostępniające i eksploatacyjne.
* Z dniem 23 stycznia 1956 r. nin. uchwała traci moc w zakresie inwestycji oraz prac eksploatacyjnych miejscowych surowców i materiałów budowlanych o wartości rocznej niższej od kwoty 1.000.000 zł, zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 1022 z dnia 17 grudnia 1955 r. Wykorzystanie miejscowych materiałów i surowców budowlanych. (M.P.56.4.29).
1 § 6 zmieniony przez § 12 uchwały nr 162 z dnia 10 kwietnia 1954 r. w sprawie dokonywania nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin (M.P.54.A-37.506) z dniem 28 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-90.1404

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalanie i zatwierdzanie stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża.
Data aktu: 10/10/1952
Data ogłoszenia: 27/10/1952
Data wejścia w życie: 27/10/1952