Powołanie Kolegium w Centralnym Urzędzie Skupu i Kontraktacji.

UCHWAŁA NR 836
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 września 1952 r.
w sprawie powołania Kolegium w Centralnym Urzędzie Skupu i Kontraktacji.

Na podstawie § 11 ust. 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r. w sprawie powołania kolegiów w naczelnych władzach państwowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 174) uchwala się, co następuje:
§  1.
W Centralnym Urzędzie Skupu i Kontraktacji, podległym Prezesowi Rady Ministrów, zwanym dalej "Urzędem", powołuje się Kolegium noszące nazwę Kolegium Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  2.
Kolegium Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji, zwane w dalszym ciągu "Kolegium", działa pod przewodnictwem Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  3.
1.
W skład Kolegium wchodzą wiceprezesi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji oraz członkowie mianowani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji z grona pracowników zajmujących kierownicze stanowiska w Urzędzie i podległych jednostkach.
2.
Zastępcą Przewodniczącego Kolegium jest wiceprezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
3.
Członkowie Kolegium, mianowani na podstawie ust. 1, mogą w stosunkach urzędowych obok dotychczasowego tytułu używać tytułu "Członek Kolegium Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji".
§  4.
1.
Kolegium jest stałym organem doradczym Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
2.
Prezes Urzędu poddaje obradom Kolegium sprawy wymienione w § 5.
3.
W przypadkach nagłych Prezes może nie poddać sprawy (§ 5) pod obrady Kolegium, obowiązany jest jednak zawiadomić o tym Kolegium na najbliższym posiedzeniu.
§  5.
Do zakresu działania Kolegium należą:
1)
rozpatrywanie i uchwalanie projektów planów pracy Urzędu oraz sprawozdań o wykonaniu tych planów,
2)
rozpatrywanie i uchwalanie projektów zbiorczych planów gospodarczych wykonywanych przez Urząd oraz sprawozdań o wykonaniu tych planów,
3)
systematyczne rozpatrywanie sprawozdań o pracy departamentów i komisji działających w Centralnym Urzędzie Skupu i Kontraktacji jak również wchodzących w skład Urzędu centralnych zarządów i jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio Urzędowi,
4)
rozpatrywanie i uchwalanie projektów planów i metod sprawdzania pracy jednostek organizacyjnych określonych w pkt 3,
5)
rozpatrywanie i uchwalanie planu pracy i periodycznych wyników kontroli wewnętrznej w Urzędzie i podległych jednostkach,
6)
rozpatrywanie i uchwalanie projektów ustaw, dekretów i ważniejszych rozporządzeń inicjowanych przez Urząd,
7)
rozpatrywanie i uchwalanie projektów instrukcji, okólników i zarządzeń Urzędu w sprawach, które Prezes Urzędu uzna za zasadnicze,
8)
inne ważniejsze sprawy dotyczące działalności Urzędu i podległych jednostek poddane pod obrady Kolegium przez Prezesa Urzędu.
§  6.
Uchwały Kolegium zapadają większością głosów.
§  7.
1.
Uchwały Kolegium mają charakter doradczy, nie są ogłaszane i wymagają zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu.
2.
Uchwały Kolegium, zatwierdzone przez Prezesa Urzędu, stanowią podstawę do zarządzeń Prezesa i są wprowadzane w życie jedynie w drodze jego zarządzeń.
3.
Prezes Urzędu może postanowić ogłoszenie zatwierdzonej uchwały Kolegium albo też zakomunikować ją w inny sposób podległym sobie organom.
§  8.
1.
W przypadku nie zatwierdzenia uchwały Kolegium przez Prezesa Urzędu obowiązany jest on zawiadomić o tym Prezesa Rady Ministrów.
2.
Członek Kolegium może o uchwale Kolegium, zapadłej wbrew jego głosowi i zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu, zawiadomić – z zachowaniem drogi służbowej – Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
Kolegium działa na podstawie regulaminu, uchwalonego przez Kolegium i zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Urzędu.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-86.1357

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Kolegium w Centralnym Urzędzie Skupu i Kontraktacji.
Data aktu: 30/09/1952
Data ogłoszenia: 15/10/1952
Data wejścia w życie: 15/10/1952