Akcja pomocy społecznej w 1952 r. do prac żniwnych w państwowych gospodarstwach rolnych.

UCHWAŁA NR 526
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 lipca 1952 r.
w sprawie akcji pomocy społecznej w 1952 r. do prac żniwnych w państwowych gospodarstwach rolnych.

W celu zapewnienia sprawnego i terminowego wykonania akcji żniwnej i zebrania bez strat plonów, przychylając się do uchwały Centralnej Rady Związków Zawodowych - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Akcja żniwna w 1952 r. przeprowadzona będzie w państwowych gospodarstwach rolnych (PGR) przy zastosowaniu w szerokim rozmiarze pomocy społecznej pracowników innych instytucji, członków związków zawodowych.
2.
Akcja obejmuje:
1)
pracowników administracji centralnej i terenowej,
2)
pracowników administracyjno-biurowych zakładów pracy,
3)
pracowników obsługi w produkcyjnych zakładach pracy -

do wysokości 10% zatrudnienia.

§  2.
Zobowiązuje się kierowników instytucji, urzędów i zakładów pracy do zwolnienia od pracy pracowników, biorących udział w akcji pomocy społecznej dla PGR, zgodnie z listą przedstawioną przez zakładową organizację związkową na okres 7 dni w terminach określonych przez powiatowe lub okręgowe rady związków zawodowych.
§  3.
1.
Upoważnia się kierowników instytucji, urzędów i zakładów pracy do zrewidowania ustalonego planu urlopu w okresie żniw tak, aby zapewnić możliwość wykonania zadań, ustalonych przez związki zawodowe bez uszczerbku dla pracy zakładu.
2.
Okresów zwolnień do prac żniwnych nie należy zaliczać na poczet urlopów wypoczynkowych.
§  4.
1.
Pracownicy zwolnieni do prac żniwnych w PGR w ramach pomocy społecznej z instytucji, urzędów i zakładów pracy za okres zwolnienia zachowują wszystkie prawa do wynagrodzenia w macierzystych instytucjach, urzędach i zakładach pracy, tak jak w okresie pracy.
2.
Ponadto za pracę wykonaną w PGR pracownicy ci otrzymywać będą wynagrodzenie w zależności od ilości i jakości wykonanej pracy na warunkach robotników sezonowych miejscowych, zgodnie z obowiązującym układem zbiorowym pracy w PGR.
§  5.
1.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do ścisłej współpracy z okręgowymi radami związków zawodowych przy ustalaniu rozdziału zadań w skali wojewódzkiej w zakresie akcji pomocy społecznej dla PGR i ustalaniu liczby pracowników - członków związków zawodowych, potrzebnych dla realizacji tych zadań.
2.
Analogicznie współpracować będą prezydia powiatowych rad narodowych z powiatowymi radami związków zawodowych w skali powiatu.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra PGR do wydania niezbędnych zarządzeń dla zabezpieczenia właściwego zorganizowania pracy i warunków bytowych pracowników biorących udział w akcji pomocy społecznej przy pracach żniwnych w PGR, a w szczególności:
1)
opracowania przez okręgowe zarządy PGR szczegółowego ilościowego planu zatrudnienia tych pracowników w poszczególnych zespołach, zespoły zaś - do opracowania planów zatrudnienia w poszczególnych gospodarstwach,
2)
zapewnienia przez zespoły i gospodarstwa PGR pełnego wykorzystania czasu pracy pracowników, przybywających w ramach akcji pomocy społecznej,
3)
zorganizowania bezpłatnego zakwaterowania oraz pełnego wyżywienia na zasadach odpłatności, tak jak dla pracowników sezonowych w PGR,
4)
zorganizowania dowozu w granicach powiatu bądź od najbliższej stacji kolejowej.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Kolei oraz Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego do zapewnienia sprawnego przewozu pracowników, biorących udział w akcji pomocy społecznej dla PGR, Ministra Pracy i Opieki Społecznej zaś - do kredytowania przejazdów kolejowych na rachunek Ministerstwa Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  8.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń niezbędnych do wykonania niniejszej uchwały.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-58.890

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Akcja pomocy społecznej w 1952 r. do prac żniwnych w państwowych gospodarstwach rolnych.
Data aktu: 01/07/1952
Data ogłoszenia: 09/07/1952
Data wejścia w życie: 09/07/1952, 01/07/1952