Zabezpieczenie właściwego składu załóg zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.

UCHWAŁA NR 468
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 4 czerwca 1952 r.
w sprawie zabezpieczenia właściwego składu załóg, zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.

W wielu przypadkach stwierdzono, że przy w ogóle jeszcze niedostatecznym wykorzystaniu możliwości pracy na dwie lub trzy zmiany - skład załóg, zatrudnionych na drugiej lub trzeciej zmianie, nie zabezpiecza osiągania na drugiej zmianie wydajności pracy równej wydajności osiąganej w tym samym zakładzie na pierwszej zmianie oraz możliwie jak najwyższej wydajności na trzeciej zmianie.
Jedną z przyczyn tego wysoce niepożądanego zjawiska jest nieprawidłowe rozstawienie pracowników, w szczególności zaś pracowników technicznych (inżynierów, majstrów, rozdzielców brygadzistów oraz wykwalifikowanych robotników), powodujące na drugiej i trzeciej zmianie brak dozoru i pomocy w pracy ze strony personelu technicznego i brak odpowiedniej ilości wykwalifikowanych robotników.

W celu zabezpieczenia właściwego składu załóg, zatrudnionych na zmianach drugiej i trzeciej, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad przemysłowymi zakładami pracy, w których stosowana być może praca wielozmianowa, wydadzą zarządzenia nakazujące dyrektorom zakładów natychmiastowe zbadanie składu załóg zatrudnionych na zmianach drugiej i trzeciej i dokonanie przesunięć koniecznych dla zapewnienia takiego ich składu, który zabezpieczy osiąganie na drugiej zmianie wydajności pracy równej wydajności osiąganej na pierwszej zmianie oraz możliwie jak najwyższej wydajności na trzeciej zmianie.
2.
Przy dokonywaniu przesunięć należy sprawdzić właściwość rozmieszczenia personelu inżynieryjno-technicznego i administracyjnego w zakładzie pracy i dokonać niezbędnych przesunięć dla wzmocnienia składu personelu inżynieryjno-technicznego i niezbędnego personelu administracyjnego, pracującego bezpośrednio w wydziałach produkcyjnych.
3.
Przy ustalaniu składu zmian powinny być zachowane następujące zasady:
1)
podstawowy trzon personelu inżynieryjno-technicznego i niezbędnego personelu administracyjnego, pracujący w danym wydziale produkcyjnym (majster, rozdzielca robót, dyspozytor, zmianowy wydziału), powinien przechodzić kolejno na drugą i trzecią zmianę łącznie z załogą, z którą stale pracuje;
2)
przy ustalaniu składu robotników pracujących na poszczególnych zmianach należy zapewnić w każdej z nich odpowiednią ilość wykwalifikowanych robotników;
3)
zapewnienie na drugiej i trzeciej zmianie niezbędnej obsady na odcinku obsługi produkcji i działów mechanicznych (dyżurne brygady remontowe, elektrycy, obsada narzędziowni, ostrzalni itp.).
§  2.
1.
Zarządzenia (harmonogramy, grafiki zmian), obowiązujące w zakładach pracujących na dwie lub trzy zmiany, należy zrewidować i zapewnić, aby - z nielicznymi koniecznymi i uzasadnionymi wyjątkami - żaden pracownik nie pracował na trzeciej (nocnej) zmianie dłużej niż przez dwa tygodnie w miesiącu i przechodził kolejno przez wszystkie zmiany.
2.
Zarządzenia te nie mogą naruszać obowiązujących przepisów o zatrudnianiu w porze nocnej kobiet i niektórych kategorii pracowników młodocianych. Pojęcie pory nocnej określają obowiązujące przepisy.
§  3.
Wszyscy pracownicy (umysłowi i robotnicy) o normowanym czasie pracy, zatrudnieni w przemysłowych zakładach pracy, otrzymują za wszystkie godziny przepracowane w porze nocnej dopłatę za pracę nocną wynoszącą 10% stawki zasadniczej wynikającej z osobistego zaszeregowania.
§  4.
1.
Dyrektorzy zakładów pracujących na dwie lub trzy zmiany wydadzą równocześnie zarządzenia zapewniające pełne bezpieczeństwo pracy i maksymalne higieniczne warunki pracy załóg, zatrudnionych na drugiej i trzeciej zmianie, i dopilnują stałego wykonywania tych zarządzeń.
2.
W zakładach pracy, przy których prowadzone są stołówki, należy zapewnić możność spożycia gorącego posiłku przez pracowników zatrudnionych na trzeciej zmianie na tych samych warunkach, na jakich w danym zakładzie pracy wydawane są gorące posiłki pracownikom zatrudnionym na pierwszej zmianie.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad przemysłowymi zakładami pracy.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-53.782

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zabezpieczenie właściwego składu załóg zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.
Data aktu: 04/06/1952
Data ogłoszenia: 23/06/1952
Data wejścia w życie: 23/06/1952