Kwalifikacje zawodowe do nauczania w szkołach artystycznych I i II stopnia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 26 stycznia 1952 r.
w sprawie kwalifikacji zawodowych do nauczania w szkołach artystycznych I i II stopnia.

W związku z art. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o stosunkach służbowych nauczycieli szkół artystycznych i zakładów szkolenia artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 40) i art. 6 ustawy o stosunkach służbowych nauczycieli (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 104, poz. 873) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kwalifikacje zawodowe do nauczania przedmiotów zawodowych posiadają:
1)
w szkołach plastycznych II stopnia - osoby, które uzyskały dyplom (świadectwo ukończenia) wyższej szkoły plastycznej bądź zagranicznej szkoły artystycznej, którą Minister Kultury i Sztuki uzna za równorzędną;
2)
w szkołach muzycznych II stopnia - osoby, które uzyskały świadectwo dojrzałości oraz dyplom wyższej szkoły muzycznej bądź innej szkoły krajowej lub zagranicznej, którą Minister Kultury i Sztuki uzna za równorzędną;
3)
w szkołach muzycznych I stopnia - osoby, które uzyskały świadectwo dojrzałości oraz dyplom wyższej szkoły muzycznej albo świadectwo ukończenia szkoły muzycznej II stopnia bądź szkoły krajowej lub zagranicznej, którą Minister Kultury i Sztuki uzna za równorzędną;
4)
w szkołach choreograficznych I i II stopnia:
a)
do nauczania przedmiotów choreograficznych - osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia szkoły choreograficznej II stopnia lub dyplom wyższej szkoły teatralnej (aktorskiej) albo świadectwo ukończenia średniej szkoły aktorskiej bądź innej szkoły artystycznej, krajowej lub zagranicznej, którą Minister Kultury i Sztuki uzna za równorzędną,
b)
do nauczania innych przedmiotów zawodowych - osoby, odpowiadające warunkom określonym w pkt 1-3;
5)
w państwowym liceum techniczno-teatralnym oraz w państwowych szkołach dla instruktorów teatru ochotniczego - osoby, które uzyskały dyplom (świadectwo ukończenia) wyższej szkoły artystycznej lub szkoły artystycznej II stopnia bądź zagranicznej szkoły artystycznej, którą Minister Kultury i Sztuki uzna za równorzędną.
§  2.
Kwalifikacje zawodowe do praktycznego nauczania zawodu (kwalifikacje nauczyciela zawodu) w szkołach artystycznych II stopnia posiadają osoby, które:
a)
uzyskały świadectwo ukończenia odpowiedniej szkoły artystycznej II stopnia lub szkoły zawodowej albo innej szkoły uznanej przez Ministra Kultury i Sztuki za równorzędną bądź świadectwo mistrzowskie w zakresie odpowiedniej specjalności oraz
b)
odbyły po uzyskaniu świadectwa 2 lata praktyki zawodowej nienauczycielskiej oraz dwa lata praktyki pedagogicznej w danym zawodzie w wymiarze co najmniej 6 godzin tygodniowo.
§  3.
1.
Osoby, wymienione w § 1, w przypadku uzyskania świadectwa z ukończenia odpowiedniego studium pedagogicznego nabywają kwalifikacje zawodowe do ustalenia w służbie nauczycielskiej, o ile odpowiadają innym warunkom, wymienionym w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o stosunkach służbowych nauczycieli szkół artystycznych i zakładów szkolenia artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 40).
2.
Zasady i tryb nabywania kwalifikacji zawodowych do ustalenia przez inne osoby niż wymienione w ust. 1 określi osobne zarządzenie.
§  4.
Minister Kultury i Sztuki może przyznać kwalifikacje zawodowe do nauczania przedmiotów zawodowych bądź do praktycznego nauczania zawodu osobom nie odpowiadającym warunkom określonym w § 1 bądź § 2, jeżeli wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie nauczania.
§  5.
Przy stwierdzaniu kwalifikacji zawodowych do nauczania przedmiotów ogólnokształcących w szkołach artystycznych I i II stopnia, a także kwalifikacji wymaganych do ustalenia w tym zakresie, stosuje się odpowiednie przepisy obowiązujące w szkolnictwie ogólnokształcącym.
§  6.
Zarządzenie nie dotyczy nauczycieli i nauczycieli zawodu szkół artystycznych I i II stopnia, którzy w myśl przepisów dotychczasowych posiadali kwalifikacje zawodowe do nauczania bądź uzyskali ustalenie.
§  7.
Uchyla się zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki:
1)
z dnia 18 października 1946 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych do nauczania w szkołach muzycznych niższych i umuzykalniających (Dz. Urz. Min. Kultury i Sztuki Nr 5, poz. 4),
2)
z dnia 12 lutego 1947 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych nauczycieli państwowych i prywatnych: konserwatoriów, wyższych szkół muzycznych oraz instytutów muzycznych (Dz. Urz. Min. Kultury i Sztuki Nr 1/6, poz. 3),
3)
z dnia 14 sierpnia 1947 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych do nauczania w średnich szkołach artystycznych plastyki (Dz. Urz. Min. Kultury i Sztuki Nr 3/8, poz. 33).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-18.230

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kwalifikacje zawodowe do nauczania w szkołach artystycznych I i II stopnia.
Data aktu: 26/01/1952
Data ogłoszenia: 03/03/1952
Data wejścia w życie: 03/03/1952, 01/01/1952