Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.

UCHWAŁA NR 1104
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 listopada 1952 r.
w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.

W celu uzyskania cegły rozbiórkowej na pokrycie potrzeb Państwowego Planu Inwestycyjnego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Przedłuża się na okres od 1 stycznia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r. akcję robót rozbiórkowych, obliczoną na odzysk cegły, prowadzoną na podstawie uchwały Nr 12 Prezydium Rządu z dnia 19 stycznia 1952 r. w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1952 roku (Monitor Polski Nr A-4, poz. 51) na warunkach dotychczasowych ze zmianami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Rozszerza się podstawę akcji robót rozbiórkowych przez włączenie do rozbiórki obiektów, które nie będą odbudowane w Planie 6-letnim i po tym okresie nie będą nadawały się do odbudowy - z wyjątkiem budynków zabytkowych i specjalnych.
2.
Włącza się do akcji robót rozbiórkowych obiekty będące w dyspozycji Ministerstw: Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego, Kolei, Żeglugi, Państwowych Gospodarstw Rolnych i Leśnictwa.
3.
Prowadzenie robót rozbiórkowych obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wymaga każdorazowej zgody właściwego Ministra. Resorty te wskażą każdorazowo obiekty, które nadają się do rozbiórki. To samo dotyczy obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Kolei, o ile położone są w granicach pasa wywłaszczenia kolejowego.
§  3.
Rozszerza się termin działalności Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych na obszary dotychczas nie objęte tą akcją.
§  4.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej wyda zarządzenie ustalające zasady organizacji oddziałów rozbiórkowych i tryb postępowania przy prowadzeniu akcji robót rozbiórkowych.
§  5.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powołają na szczeblu powiatowych i miejskich rad narodowych komisje z udziałem czynnika społecznego, które wytypują obiekty wymienione w § 2, nadające się do rozbiórki.
2.
W skład komisji powinni wejść: przedstawiciel prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, przedstawiciel zainteresowanego wydziału tego prezydium albo przedstawiciel zainteresowanego resortu, przedstawiciel wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, architekt powiatowy oraz osoba reprezentująca czynnik społeczny.
3.
Działalność komisji nie obejmuje obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Komisje zakończą prace do dnia 31 grudnia 1952 r.
5.
Spisy obiektów przeznaczonych do rozbiórki będą złożone w wydziałach budownictwa prezydiów rad narodowych do dyspozycji Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do wydania zarządzeń dotyczących zabezpieczenia odpowiednich ilości sił robotniczych dla akcji robót rozbiórkowych.
§  7.
1.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa Miast i Osiedli do zapewnienia Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych odpowiedniej ilości środków transportowych.
2.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego przydzieli Ministerstwu Budownictwa Miast i Osiedli dodatkową ilość transportu ciężarowego, potrzebną do zabezpieczenia Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych możliwości dostawy wyprodukowanej cegły.
§  8.
1.
W celu usprawnienia transportu kolejowego cegły rozbiórkowej zobowiązuje się Ministra Kolei do zapewnienia ze strony wszystkich dyrekcji okręgowych kolei państwowych ścisłej współpracy z Pełnomocnikiem Akcji Robót Rozbiórkowych i pomocy oddziałom rozbiórkowym w zakresie tego transportu.
2.
Koleje państwowe przyjmować będą do przewozu cegłę pochodzącą z rozbiórki jedynie za zgodą Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych.
§  9.
Państwowa Komisja Etatów zapewni Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych na wniosek Ministra Budownictwa Miast i Osiedli dodatkowe etaty osobowe oraz potrzebne etaty transportu osobowego, konieczne do wykonania akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.
§  10.
Zobowiązuje się Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych do uzyskania w 1953 r. 600 milionów sztuk cegły rozbiórkowej.
§  11.
Uchwała obowiązuje od dnia powzięcia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-103.1609

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.
Data aktu: 28/11/1952
Data ogłoszenia: 12/12/1952
Data wejścia w życie: 28/11/1952