Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.

UCHWAŁA NR 1104
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 listopada 1952 r.
w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.

W celu uzyskania cegły rozbiórkowej na pokrycie potrzeb Państwowego Planu Inwestycyjnego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Przedłuża się na okres od 1 stycznia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r. akcję robót rozbiórkowych, obliczoną na odzysk cegły, prowadzoną na podstawie uchwały Nr 12 Prezydium Rządu z dnia 19 stycznia 1952 r. w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1952 roku (Monitor Polski Nr A-4, poz. 51) na warunkach dotychczasowych ze zmianami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Rozszerza się podstawę akcji robót rozbiórkowych przez włączenie do rozbiórki obiektów, które nie będą odbudowane w Planie 6-letnim i po tym okresie nie będą nadawały się do odbudowy - z wyjątkiem budynków zabytkowych i specjalnych.
2.
Włącza się do akcji robót rozbiórkowych obiekty będące w dyspozycji Ministerstw: Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego, Kolei, Żeglugi, Państwowych Gospodarstw Rolnych i Leśnictwa.
3.
Prowadzenie robót rozbiórkowych obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wymaga każdorazowej zgody właściwego Ministra. Resorty te wskażą każdorazowo obiekty, które nadają się do rozbiórki. To samo dotyczy obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Kolei, o ile położone są w granicach pasa wywłaszczenia kolejowego.
§  3.
Rozszerza się termin działalności Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych na obszary dotychczas nie objęte tą akcją.
§  4.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej wyda zarządzenie ustalające zasady organizacji oddziałów rozbiórkowych i tryb postępowania przy prowadzeniu akcji robót rozbiórkowych.
§  5.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powołają na szczeblu powiatowych i miejskich rad narodowych komisje z udziałem czynnika społecznego, które wytypują obiekty wymienione w § 2, nadające się do rozbiórki.
2.
W skład komisji powinni wejść: przedstawiciel prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, przedstawiciel zainteresowanego wydziału tego prezydium albo przedstawiciel zainteresowanego resortu, przedstawiciel wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, architekt powiatowy oraz osoba reprezentująca czynnik społeczny.
3.
Działalność komisji nie obejmuje obiektów znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Komisje zakończą prace do dnia 31 grudnia 1952 r.
5.
Spisy obiektów przeznaczonych do rozbiórki będą złożone w wydziałach budownictwa prezydiów rad narodowych do dyspozycji Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych.
§  6.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do wydania zarządzeń dotyczących zabezpieczenia odpowiednich ilości sił robotniczych dla akcji robót rozbiórkowych.
§  7.
1.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa Miast i Osiedli do zapewnienia Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych odpowiedniej ilości środków transportowych.
2.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego przydzieli Ministerstwu Budownictwa Miast i Osiedli dodatkową ilość transportu ciężarowego, potrzebną do zabezpieczenia Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych możliwości dostawy wyprodukowanej cegły.
§  8.
1.
W celu usprawnienia transportu kolejowego cegły rozbiórkowej zobowiązuje się Ministra Kolei do zapewnienia ze strony wszystkich dyrekcji okręgowych kolei państwowych ścisłej współpracy z Pełnomocnikiem Akcji Robót Rozbiórkowych i pomocy oddziałom rozbiórkowym w zakresie tego transportu.
2.
Koleje państwowe przyjmować będą do przewozu cegłę pochodzącą z rozbiórki jedynie za zgodą Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych.
§  9.
Państwowa Komisja Etatów zapewni Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych na wniosek Ministra Budownictwa Miast i Osiedli dodatkowe etaty osobowe oraz potrzebne etaty transportu osobowego, konieczne do wykonania akcji robót rozbiórkowych w 1953 r.
§  10.
Zobowiązuje się Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych do uzyskania w 1953 r. 600 milionów sztuk cegły rozbiórkowej.
§  11.
Uchwała obowiązuje od dnia powzięcia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024