united kingdom
ukraine

Zm.: Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 398
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1951 r.
o zmianie Instrukcji Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 13 wprowadza się następujące §§ 14 i 15:

"§ 14.

1. Obsadzanie oraz zmiany na stanowiskach kierowniczych łącznie z awansowaniem pracowników na stanowiskach kierowniczych i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego (umowy o pracę) odbywa się:

a) w prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - uchwałą prezydium rady narodowej za zgodą właściwej władzy naczelnej,

b) w prezydiach rad narodowych miast liczących powyżej 100.000 mieszkańców - uchwałą prezydium rady narodowej po uzyskaniu za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej zgody właściwej władzy naczelnej,

c) w prezydiach innych rad narodowych - uchwałą prezydium rady narodowej za zgodą prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia, z tym wyjątkiem, że obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów, zastępców kierowników wydziałów oraz kierowników referatów w wydziałach finansowych i w wydziałach podatków wiejskich prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących poniżej 100.000 mieszkańców, jak również kierowników oddziałów finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych odbywa się w trybie przewidzianym pod lit. b).

2. Zmiany na stanowiskach kierownika i zastępcy kierownika wydziału (referatu) wojskowego odbywają się:

a) w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - w porozumieniu z właściwym dowódcą okręgu wojskowego,

b) w prezydiach powiatowych (miejskich) i gminnych rad narodowych - w porozumieniu z właściwym wojskowym komendantem rejonowym.

3. Przez stanowisko kierownicze rozumie się stanowiska kierowników i zastępców kierowników wydziałów, oddziałów, samodzielnych referatów, inspektorów oraz wizytatorów i podinspektorów szkolnych.

4. W sprawie zatrudnienia i zwalniania pozostałych pracowników w wydziałach, oddziałach i referatach prezydiów rad narodowych wydaje decyzje przewodniczący lub z jego upoważnienia nadzorujący dane wydziały (oddziały, referaty) członkowie prezydium. W przypadku, gdy opiekę nad wydziałem sprawuje nie urzędujący stale członek prezydium i warunki jego pracy nie pozwoliły mu na poznanie zagadnień osobowych nadzorowanego wydziału, wówczas przewodniczący w porozumieniu z tym członkiem prezydium może upoważnić innego stałego członka prezydium do wydawania decyzji w sprawach osobowych tego wydziału.

5. Awansowanie pracowników odbywa się w drodze uchwały prezydium rady narodowej.

6. Tryb załatwiania spraw osobowych pracowników wydziałów, oddziałów i referatów prezydiów rad narodowych ureguluje instrukcja Prezydium Rady Ministrów (Zespół II).

§ 15. 1. Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednego województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) na teren drugiego lub do organów centralnych odbywa się na podstawie decyzji władzy naczelnej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.

2. Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednego powiatu (miasta stanowiącego powiat) na teren drugiego oraz do prezydium wojewódzkiej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.

3. Przenoszenie pracowników prezydiów dzielnicowych rad narodowych z jednej dzielnicy do drugiej lub do prezydium miejskiej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium miejskiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów dzielnicowych rad narodowych. Przenoszenie pracowników prezydiów dzielnicowych rad narodowych poza obszar danego miasta odbywa się w trybie przewidzianym dla przenoszenia pracowników prezydium rady narodowej danego miasta.

4. Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednej gminy (miasta nie stanowiącego powiatu) do drugiej oraz do prezydium powiatowej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.

5. Przenoszenie pracowników zajmujących stanowiska kierownicze z jednego wydziału do drugiego wydziału w obrębie tegoż prezydium odbywa się w drodze przewidzianej w § 14 ust. 1.

6. Przenoszenie pozostałych pracowników z jednego wydziału (referatu) do drugiego wydziału (referatu) w obrębie tegoż prezydium odbywa się w drodze decyzji przewodniczącego prezydium rady narodowej po zasięgnięciu opinii kierowników właściwych wydziałów.";

2)
skreśla się dotychczasowe §§ 14, 15 i 22;
3)
obecnym §§ 23-27 nadaje się kolejną numerację §§ 22-26.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  3.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do ogłoszenia jednolitego tekstu Instrukcji Nr 2.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-72.930

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 26/05/1951
Data ogłoszenia: 17/08/1951
Data wejścia w życie: 17/08/1951