Obliczanie odpisów na fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, opłacających podatek obrotowy w wysokości różnicy pomiędzy ceną zbytu a kosztami własnymi, zwiększonymi o zysk, określony w procencie planowym.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 lipca 1951 r.
w sprawie obliczania odpisów na fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, wpłacających podatek obrotowy w wysokości różnicy pomiędzy ceną zbytu a kosztami własnymi, zwiększonymi o zysk, określony w procencie planowym.

Jednym z warunków dokonywania odpisów na fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych - w myśl § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 1951 r. w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 151) - jest konieczność uzyskania zysku bilansowego w rozmiarach, ustalonych planem finansowym.
Wspomniany przepis w interpretacji podanej w niniejszym okólniku stosuje się również do tych państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, które zgodnie z § 15 pkt 3 lit. b) uchwały Nr 62 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-12, poz. 175) obowiązane są do płacenia podatku obrotowego w wysokości różnicy pomiędzy ceną zbytu a kosztami własnymi, zwiększonymi o zysk, określony w procencie planowym.

W państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, spłacających podatek obrotowy w tej formie, rozmiary zysku bilansowego są wprost proporcjonalne do kosztów własnych realizacji. Stąd przedsiębiorstwa, które wykonały zadanie w zakresie obniżenia kosztów bądź je przekroczyły, mogą osiągnąć niższe wyniki bilansowe od zaplanowanych.

Przedsiębiorstwa, o których mowa wyżej, przeprowadzają odpisy na fundusz zakładowy według stawek ustalonych w obowiązujących przepisach dla zysku planowego i ponadplanowego pod warunkiem, że akumulacja rzeczywista danego okresu (podatek obrotowy plus zysk) osiągnie lub przekroczy wskaźnik procentowy, wynikający z zatwierdzonego planu finansowego.

Przez wskaźnik procentowy, wynikający z planu finansowego, rozumie się wyrażony w procentach stosunek akumulacji do realizacji. Wskaźnik procentowy danego kwartału oblicza się analogicznie przyjmując dla wyliczeń liczby rzeczywiste, wynikające ze sprawozdawczości finansowej danego kwartału.

Jeżeli akumulacja rzeczywista danego okresu osiągnie lub przekroczy wskaźnik procentowy, wynikający z zatwierdzonego planu finansowego, obliczenie podstawy odpisów na fundusz zakładowy danego okresu następuje przez odjęcie od sumy realizacji tego okresu następujących elementów:

a)
kosztu własnego realizacji,
b)
podatku obrotowego, obliczonego od realizacji według stawki procentowej, wynikającej z planu finansowego,
c)
ostatecznego rezultatu zapisów na kontach klasy 2 jednolitego planu kont.

Z tak ustalonej kwoty część równającą się narzutowi na koszt własny realizacji (zysk określony w procencie planowym × koszt własny realizacji : 100) stanowi zysk, od którego obliczyć należy odpisy na fundusz zakładowy według stawek ustalonych dla zysku planowego; resztę przyjmuje się jako zysk ponadplanowy, a odpisy na fundusz oblicza się według stawek ustalonych dla zysku ponadplanowego.

Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, objęte przepisami niniejszego okólnika, tracą prawo do odpisów na fundusz zakładowy, jeśli nie osiągną dla akumulacji danego kwartału wskaźnika procentowego, wynikającego z planu.

Przykład:

Plan Wykonanie

Realizacja (sprzedaż) 200 200

Koszt własny realizacji 160 150

Narzut zysku w wysokości 5% 8 168 7,5 157,5

Podatek obrotowy stanowi w tym przykładzie 16% sumy realizacji 32 42,5

Saldo W-n kont klasy 2 J.P.K. 3 3

Zysk bilansowy 5 4,5

8 7,5

Obliczenie podstawy odpisów na fundusz zakładowy:

Realizacja (sprzedaż) 200

Koszt własny realizacji 150

Podatek obrotowy (16% od sumy realizacji) 32

Saldo W-n kont klasy 2 J.P.K. 3 185

Podstawa do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy 15

Zysk planowy 5% od kosztu własnego realizacji, tj. od 150 7,5 (stawka dla zysku planowego, np. 2%)

Zysk ponadplanowy 7,5 (stawka dla zysku ponadplanowego, np. 20%)

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-64.856

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Obliczanie odpisów na fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, opłacających podatek obrotowy w wysokości różnicy pomiędzy ceną zbytu a kosztami własnymi, zwiększonymi o zysk, określony w procencie planowym.
Data aktu: 04/07/1951
Data ogłoszenia: 25/07/1951
Data wejścia w życie: 25/07/1951