united kingdom
ukraine

Prawa i obowiązki głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.

UCHWAŁA NR 343
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 maja 1951 r.
w sprawie praw i obowiązków głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.

I.

Przepisy ogólne dotyczące głównych (starszych) księgowych w bankach.

§  1.
W centralach banków ustanowiony zostaje główny księgowy oraz w miarę potrzeby starsi księgowi w jednostkach (komórkach) organizacyjnych, posiadających zespoły wewnętrznej księgowości.
§  2.
W oddziałach banków zostaną ustanowieni starsi księgowi.
§  3.
1.
Głównym księgowym w rozumieniu niniejszych przepisów jest pracownik banku, kierujący działalnością centralnej księgowości oraz gospodarką budżetową.
2.
Starszym księgowym oddziału lub jednostki (komórki) organizacyjnej w centrali może być kierownik rachunkowości.
§  4.
1.
Głównego księgowego powołuje i odwołuje dyrektor banku za zgodą Ministra Finansów.
2.
Zastępcę głównego księgowego oraz starszych księgowych, jak również zastępców starszych księgowych mianuje dyrektor po wysłuchaniu opinii głównego księgowego.
§  5.
1.
Główny księgowy z wyłączeniem przypadku przewidzianego w § 10 jest odpowiedzialny na równi z dyrektorem banku za zachowanie dyscypliny finansowo-budżetowej oraz zasad oszczędnej gospodarki budżetowej.
2.
Starsi księgowi ponoszą analogiczną odpowiedzialność na równi z kierownikami właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych centrali oraz oddziałów banku.
§  6.
Wszystkie jednostki organizacyjne banku obowiązane są przesyłać głównemu księgowemu w ustalonych terminach niezbędne dla księgowości i kontroli zestawienia i dokumenty.
§  7.
Główny księgowy wykonuje obowiązki wynikające z przepisów niniejszej uchwały bezpośrednio lub za pośrednictwem starszych księgowych w jednostkach (komórkach) organizacyjnych centrali i w oddziałach banku.
§  8.
Główny księgowy podlega bezpośrednio dyrektorowi banku, starsi zaś księgowi - kierownikom właściwych jednostek (komórek) organizacyjnych centrali bądź kierownikom oddziałów banku.

II.

Przepisy szczegółowe dotyczące obowiązków i uprawnień głównych i starszych księgowych w bankach.

§  9.
Do obowiązków i uprawnień głównego księgowego należy:
1)
zorganizowanie, prowadzenie i kontrola wszystkich czynności księgowych oraz sprawozdawczości z zakresu księgowości i wykonania budżetu zgodnie z obowiązującymi przepisami;
2)
przestrzeganie bieżącego i prawidłowego księgowania wszystkich operacji banku;
3)
terminowe i prawidłowe sporządzanie bilansów banku i innych sprawozdań z zakresu księgowości oraz przesyłanie ich właściwym jednostkom nadrzędnym, w ustalonych terminach;
4)
podpisywanie łącznie z dyrektorem banku bilansów i sprawozdań liczbowych niezależnie od podpisu pracownika, który sporządza bilans;
5)
wstępna i bieżąca kontrola wydatków budżetowych, kontrola gospodarki materiałowej, przestrzeganie terminowego rozliczania zaliczek i regulowania zobowiązań, kontrola prawidłowego dokonywania wydatków w ramach ustalonego w budżecie banku limitu płac, przestrzeganie obowiązujących stawek, przeciętnej wynagrodzeń i ustalonej ilości etatów, prawidłowe i terminowe obliczanie i odprowadzanie odpisów amortyzacyjnych, podatków, opłat oraz świadczeń, przewidzianych w budżecie;
6)
doszkalanie i instruowanie pracowników zatrudnionych w rachunkowości centrali i oddziałów banku,
7)
należyte przechowywanie ksiąg, dokumentów, kartotek i zestawień rachunkowych oraz zabezpieczenie ich przed zniszczeniem, zagubieniem lub ujawnieniem tajemnicy;
8)
sporządzanie list płacy.
§  10.
1.
W przypadku otrzymania polecenia sprzecznego z obowiązującymi przepisami lub zasadami prawidłowego księgowania, jak również zasadami dyscypliny finansowo-budżetowej oraz oszczędnej gospodarki, główny księgowy obowiązany jest przed wykonaniem polecenia zwrócić na to uwagę na piśmie dyrektorowi banku.
2.
Główny księgowy polecenie to wykona w razie pisemnego potwierdzenia przez dyrektora banku uprzednio wydanego polecenia i zawiadomi o tym Ministra Finansów.
3.
Główny księgowy, który w przypadkach określonych w ust. 2, nie zawiadomi Ministra Finansów o zarządzeniach dyrektora niezgodnych z obowiązującymi przepisami, ponosi za ich wykonanie osobistą odpowiedzialność na równi z dyrektorem banku.
§  11.
1.
Przepisy dotyczące głównych księgowych mają analogiczne zastosowanie do starszych księgowych.
2.
Starsi księgowi zażądają pisemnego potwierdzenia polecenia w przypadkach określonych w § 10 od kierownika jednostki (komórki) organizacyjnej centrali bądź kierownika oddziału banku. W razie uzyskania takiego potwierdzenia starszy księgowy powiadamia niezwłocznie o wykonaniu polecenia głównego księgowego, który w ciągu 7 dni po otrzymaniu tego powiadomienia przedsięweźmie kroki w trybie § 10 i zawiadomi starszego księgowego o decyzji dyrektora banku.

III.

Przepisy dotyczące starszych księgowych w gminnych kasach spółdzielczych.

§  12.
1.
W gminnych kasach spółdzielczych (G.K.S.) na czele komórek księgowości stoją starsi księgowi.
2.
Starszego księgowego w G.K.S. powołuje i odwołuje kierownik właściwego terenowo wojewódzkiego oddziału Banku Rolnego na wniosek zarządu G.K.S. To samo stosuje się do zastępcy starszego księgowego, o ile stanowisko takie jest przewidziane.
3.
Przepisy rozdziałów I i II niniejszej uchwały mają odpowiednie zastosowanie do starszych księgowych i ich zastępców w gminnych kasach spółdzielczych.
§  13.
Prawa i obowiązki dyrektora banku względnie Ministra Finansów wynikające z niniejszej uchwały przechodzą odpowiednio na zarząd G.K.S. względnie na dyrektora Banku Rolnego.
§  14.
Minister Finansów wyda na wniosek Banku Rolnego zarządzenia konieczne dla wprowadzenia w życie niniejszej uchwały w G.K.S.

IV.

Przepisy końcowe.

§  15.
Dyrektorzy banków powołają w ciągu 30 dni od wejścia w życie niniejszej uchwały głównego księgowego i starszych księgowych oraz ich zastępców zgodnie z § 4.
§  16.
Termin powołania starszych księgowych w G.K.S. ustali Minister Finansów.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-42.524

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Prawa i obowiązki głównych (starszych) księgowych banków i gminnych kas spółdzielczych.
Data aktu: 05/05/1951
Data ogłoszenia: 23/05/1951
Data wejścia w życie: 23/05/1951