Program prac statystyczno - sprawozdawczych na rok 1951.

UCHWAŁA NR 131
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1951 r.
w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych na rok 1951.

§  1.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze w 1951 r. prowadzone będą w zakresie:
1)
statystyki przemysłu i drobnej wytwórczości,
2)
statystyki budownictwa,
3)
statystyki inwestycji,
4)
statystyki rolnictwa,
5)
statystyki leśnictwa,
6)
statystyki obrotu towarowego wewnętrznego,
7)
statystyki obrotu towarowego zagranicznego,
8)
statystyki komunikacji i łączności,
9)
statystyki urządzeń kulturalnych i socjalnych, oświaty i ochrony zdrowia,
10)
statystyki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
11)
statystyki cen,
12)
statystyki podatków,
13)
statystyki wykonania budżetu,
14)
statystyki finansowej (przedsiębiorstw, banków, urzędów i instytucji),
15)
statystyki zatrudnienia i płac administracji państwowej, instytucji finansowych i organizacji społecznych,
16)
statystyki ludności,
17)
statystyki sądownictwa.
2.
Prace statystyczno-sprawozdawcze w 1951 r. wymienione w ust. 1 obejmą zarówno gospodarkę uspołecznioną (państwową i spółdzielczą) jak i gospodarkę drobnotowarową i prywatno-kapitalistyczną.
3.
Przedłuża się na rok 1951 program prac, ustalony uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 1949 r. w zakresie prac statystyczno-sprawozdawczych, dotyczących statystyki ludności i sądownictwa.
§  2.
Szczegółowy zakres prac statystyczno-sprawozdawczych, sposób, tryb i terminy wypełniania i przesyłania formularzy, dotyczących prac statystyczno-sprawozdawczych wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1-15, ustalą instrukcje wydane na podstawie niniejszej uchwały przez Główny Urząd Statystyczny lub przez właściwe ministerstwo (§§ 4 i 5), a w zakresie prac statystyczno-sprawozdawczych wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 16 i 17 - zarządzenia już wydane na podstawie uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 1949 r. i z dnia 10 lutego 1950 r. (Monitor Polski Nr A-34, poz. 397).
§  3.
1.
Formularze i instrukcje w sprawie sprawozdawczości statystycznej z wyjątkiem formularzy i instrukcji wymienionych w §§ 4 i 5 zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Formularze i instrukcje w zakresie statystyki finansów oprócz wymienionych w § 4 zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zmienić po wysłuchaniu opinii Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i w porozumieniu z zainteresowanym ministrem, a w zakresie wymienionym w ust. 2 - w porozumieniu z Ministrem Finansów, formularze i instrukcje, wydane na podstawie niniejszej uchwały oraz uchwał wymienionych w § 2.
§  4.
Minister Finansów opracuje i po uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wprowadzi formularze i instrukcje w zakresie sprawozdawczości statystycznej, dotyczącej podatków od jednostek gospodarki drobnotowarowej i prywatno-kapitalistycznej w mieście i na wsi, sprawozdawczości z wykonania budżetu przez urzędy i inne jednostki budżetowe, sprawozdawczości statystycznej z wykonania planu obrotów płatniczych z zagranicą i planu rozrachunku złotowego, jak również w zakresie statystyki pełnego bilansu płatniczego oraz sprawozdawczości z działalności instytucji bankowych oraz działalności Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w terminie do dnia 20 marca 1951 r.
§  5.
Zobowiązuje się następujących Ministrów do opracowania i po uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego wprowadzenia formularzy i instrukcji w sprawie sprawozdawczości statystycznej w zakresie niżej wymienionym:
a)
Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych - w zakresie sprawozdawczości statystycznej spółdzielni produkcyjnych oraz sprawozdawczości statystycznej z działalności organów Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych w terminie do dnia 10 marca 1951 r.;
b)
Ministra Komunikacji, Żeglugi oraz Poczt i Telegrafów - w zakresie wewnętrznej sprawozdawczości statystycznej podległych przedsiębiorstw w terminie do dnia 10 marca 1951 r.;
c)
Ministra Handlu Zagranicznego - w zakresie sprawozdawczości statystycznej central handlu zagranicznego oraz nomenklatury obrotu towarowego dla handlu zagranicznego w terminie do dnia 1 lipca 1951 r.;
d)
Ministra Zdrowia - w zakresie sprawozdawczości statystycznej podległych jednostek w terminie do dnia 10 marca 1951 r.;
e)
Ministra Pracy i Opieki Społecznej - w zakresie sprawozdawczości statystycznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do dnia 1 lipca 1951 r.;
f)
Ministra Kultury i Sztuki - w zakresie statystyki teatrów, oper i filharmonii oraz przedsiębiorstwa państwowego "Film Polski" w terminie do dnia 1 kwietnia 1951 r.;
g)
Ministra Gospodarki Komunalnej - w zakresie statystyki dotyczącej jednorazowej rejestracji (ujęcia stanu liczbowego) zakładów urządzeń komunalnych bez względu na ich formę prawną i przynależność organizacyjną.
§  6.
Władze, urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz inne instytucje, nie uczestniczące z tytułu zależności służbowej lub nadzoru w obiegu sprawozdań statystycznych, mogą otrzymać dla celów bieżącej działalności wtórniki sprawozdań statystycznych, jak i sporządzić z tych sprawozdań wyciągi, jedynie za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, poza przypadkami wymienionymi w §§ 7-9 niniejszej uchwały oraz określonymi w instrukcjach i zarządzeniach wydanych na podstawie niniejszej uchwały.
§  7.
1.
W celu zapewnienia niezbędnych materiałów statystycznych terenowym organom planowania wojewódzkie komisje planowania gospodarczego otrzymują zbiorcze sprawozdania statystyczne, sporządzone przez wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), dotyczące spraw wchodzących w zakres działania prezydiów rad narodowych.
2.
W zakresie poszczególnych działów gospodarki narodowej, planowanych centralnie, właściwe wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkie komisje planowania gospodarczego otrzymują wtórniki sprawozdań, zawierające dane dotyczące województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi), w szczególności w zakresie produkcji, zatrudnienia, płac oraz inwestycji.
3.
Szczegółowy zakres oraz tryb przekazywania i udostępniania materiałów, o których mowa w ust. 1, określą instrukcje wymienione w § 2.
§  8.
1.
Centralna Rada Związków Zawodowych, zarządy główne związków zawodowych, okręgowe rady związków zawodowych, okręgowe zarządy poszczególnych związków zawodowych i rady zakładowe otrzymują w zakresie i trybie ustalonym w instrukcjach, o których mowa w § 2, wtórniki sprawozdań statystycznych, opracowanych na podstawie niniejszej uchwały, a w szczególności; sprawozdań z wykonania norm pracy, o współzawodnictwie pracy, z wykorzystania środków finansowych na bezpieczeństwo i higienę pracy, o usprawnieniach pracowniczych, akcji socjalnej, z wykonania planu przepracowanych robotnikogodzin i wykonania planu płac.
2.
Związki zawodowe mogą również w zakresie objętych ich działalnością zakładów pracy otrzymywać niezbędne dla nich wyciągi ze sprawozdań w zakresie wykonania planu produkcji według wartości, wykonania planu produkcji podstawowych wyrobów, jakości produkcji, wydajności pracy, zatrudnienia i płac, zużycia materiałowego oraz kosztów własnych, rentowności i innych podstawowych elementów finansowych, z wyjątkiem danych o charakterze tajnym, a w zakresie danych o charakterze poufnym - z obowiązkiem przestrzegania przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
§  9.
1.
Organy kontroli finansowej będą otrzymywać odpisy sprawozdań statystycznych w zakresie i w trybie, który zostanie określony zarządzeniem Ministra Finansów, wydanym w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 marca 1951 r.
2.
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1949 r. w sprawie kontroli funduszu płac banki otrzymują sprawozdania statystyczne niezbędne dla przeprowadzenia kontroli funduszu płac w trybie ustalonym w instrukcjach, wydanych na podstawie niniejszej uchwały.
§  10.
Inne prace statystyczno-sprawozdawcze poza pracami statystyczno-sprawozdawczymi, prowadzonymi na podstawie niniejszej uchwały, mogą być podejmowane i prowadzone jedynie po uzyskaniu zgody Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego bądź wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego w trybie określonym w odrębnych przepisach o zakresie i trybie koordynacji badań statystycznych i sprawozdawczości statystycznej oraz nadzoru fachowego nad nimi, przewidzianych w art. 2 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o statystyce państwowej i Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239).
§  11.
1.
Upoważnia się Główny Urząd Statystyczny do przeprowadzenia kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych wszystkich jednostek sprawozdawczych, obowiązanych do składania sprawozdań i sprawozdań zbiorczych w myśl instrukcji wydanych na podstawie niniejszej uchwały, a w szczególności żądania od nich wyjaśnień w przypadku niewypełniania przez nie obowiązków statystyczno-sprawozdawczych i do występowania z wnioskami w przedmiocie pociągnięcia do odpowiedzialności, o której mowa w ust. 2.
2.
Pracownicy władz, urzędów, instytucji państwowych, instytucji publicznych i innych jednostek gospodarki uspołecznionej nie stosujących się po dniu ogłoszenia niniejszej uchwały do jej postanowień i wydanych na jej podstawie zarządzeń i instrukcji, a w szczególności wprowadzający bezprawnie nowe formularze i nakładający bezprawnie nowe zobowiązania w zakresie sprawozdawczości statystycznej, pociągnięci będą do odpowiedzialności.
§  12.
1.
Ministrowie i inne władze naczelne wydadzą w zakresie swego działania zarządzenia niezbędne do wprowadzenia w życie niniejszej uchwały oraz zarządzenia co do kontroli ich wykonania.
2.
Ministrowie i inne władze naczelne podejmą w porozumieniu z Ministrem Finansów i po uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego oraz innymi zainteresowanymi władzami prace mające na celu dostosowanie formularzy dokumentów operatywnych i sprawozdawczości, służących bezpośrednio do prac statystyczno-sprawozdawczych, do wymagań przewidzianych w niniejszej uchwale lub w przepisach wydanych na jej podstawie.
§  13.
Zobowiązuje się Państwową Komisję Planowania Gospodarczego do koordynacji kontroli wykonania programu prac statystyczno-sprawozdawczych na rok 1951.
§  14.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-19.244

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Program prac statystyczno - sprawozdawczych na rok 1951.
Data aktu: 28/02/1951
Data ogłoszenia: 09/03/1951
Data wejścia w życie: 09/03/1951, 01/01/1951