Zwolnienia niektórych osób od obowiązku odstępowania przy przemiale gospodarczym zboża na rzecz Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 7 lipca 1950 r.
w sprawie zwolnień niektórych osób od obowiązku odstępowania przy przemiale gospodarczym zboża na rzecz Państwa.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 29 grudnia 1949 r. w sprawie odstępowania przy przemiale gospodarczym niektórych rodzajów zboża na rzecz Państwa (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 2, poz. 8) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem z dnia 21 czerwca 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na obszarze całego Państwa zwalnia się od obowiązku odstępowania przy przemiale gospodarczym na rzecz Państwa określonych w § 2 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 29 grudnia 1949 r. (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 2, poz. 8 i Nr 28, poz. 263) ilości i gatunków zbóż:
a)
Państwowe Gospodarstwa Rolne oraz inne uspołecznione majątki rolne, na których zlecenie dokonuje się przemiału gospodarczego na potrzeby tychże gospodarstw i majątków;
b)
osoby, które otrzymały zboże z tytułu wynagrodzenia za pracę w Państwowych Gospodarstwach Rolnych oraz innych uspołecznionych majątkach rolnych, jeżeli deputaty w zbożu są przewidziane obowiązującymi umowami zbiorowymi;
c)
osoby, pracujące w Państwowych Gospodarstwach Rolnych lub innych uspołecznionych majątkach rolnych, które nie otrzymują deputatów w zbożu, lecz na mocy zawartej umowy zbiorowej mają prawo nabyć od majątku pewną ilość zboża na potrzeby własne.
§  2.
Na okres od 1 czerwca 1950 r. do 31 lipca 1950 r. zwalnia się od obowiązku odstępowania przy przemiale gospodarczym na rzecz Państwa określonych w § 2 powołanego wyżej rozporządzenia ilości i rodzajów zbóż - bezrolnych oraz średnio- i małorolnych na obszarze powiatów: Biała, Oświęcim, Limanowa, Myślenice, Nowy Sącz, Nowy Targ i Żywiec w województwie krakowskim; powiatów: Kolbuszowa, Lesko, Nisko w województwie rzeszowskim; powiatów: Końskie i Opoczno w województwie łódzkim.
§  3.
1.
Podstawą zwolnienia jest:
a)
dla osób wymienionych w § 1 lit. b) i c) - zaświadczenie wydane przez kierownictwo właściwego Państwowego Gospodarstwa Rolnego lub innego uspołecznionego majątku stwierdzające, że przemielane zboże otrzymane zostało jako wynagrodzenie za pracę lub nabyte w Państwowych Gospodarstwach Rolnych lub innych uspołecznionych majątkach rolnych w ramach przewidzianych obowiązującymi umowami zbiorowymi;
b)
dla osób wymienionych w § 2 - zaświadczenie wystawione przez oddziały gminne - gromadzkie Związku "Samopomocy Chłopskiej" stwierdzające, że osoby dostarczające zboże do przemiału gospodarczego należą do kategorii osób wymienionych w § 2.
2.
Na każdorazowy przemiał należy uzyskać oddzielnie zaświadczenie, które winno być oddane w młynie przy przemiale.
§  4.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą: co do § 1 - od dnia 1 stycznia 1950 r., a co do § 2 - od dnia 1 czerwca 1950 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-84.1006

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwolnienia niektórych osób od obowiązku odstępowania przy przemiale gospodarczym zboża na rzecz Państwa.
Data aktu: 07/07/1950
Data ogłoszenia: 27/07/1950
Data wejścia w życie: 01/01/1950, 01/06/1950, 27/07/1950