Wojskowe szkolenie studentów szkół wyższych w roku szkolnym 1950/51 i w latach następnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 września 1950 r.
w sprawie wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych w roku szkolnym 1950/51 i w latach następnych.

Na podstawie art. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1948 r. o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 173) zarządzam, co następuje:
§  1.
W roku szkolnym 1950/51 i w latach następnych będą wojskowo szkoleni studenci następujących szkół wyższych:
1)
Politechnika Warszawska,
2)
Politechnika Łódzka,
3)
Politechnika Wrocławska,
4)
Politechnika Śląska,
5)
Politechnika Gdańska,
6)
Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z Wydziałami Politechnicznymi w Krakowie,
7)
Szkoła Inżynierska im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie,
8)
Szkoła Inżynierska w Poznaniu,
9)
Szkoła Inżynierska w Szczecinie,
10)
Szkoła Inżynierska w Częstochowie,
11)
Akademia Wychowania Fizycznego im. gen. broni Karola Świerczewskiego w Warszawie,
12)
Uniwersytet Warszawski,
13)
Szkoła Główna Planowania i Statystyki w Warszawie,
14)
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
15)
Szkoła Główna Służby Zagranicznej w Warszawie,
16)
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
17)
Wyższa Szkoła ekonomiczna w Krakowie,
18)
Uniwersytet Poznański,
19)
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Poznaniu,
20)
Uniwersytet Łódzki,
21)
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
22)
Uniwersytet M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
23)
Uniwersytet Wrocławski,
24)
Wyższa Sokoła Rolnicza w Olsztynie,
25) 1
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Częstochowie,
26) 2
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Łodzi,
27) 3
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Katowicach,
28) 4
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Szczecinie,
29) 5
Wyższa Szkoła Ekonomiczna we Wrocławiu,
30) 6
Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie
§  2.
1.
Wojskowemu szkoleniu podlegają studenci płci męskiej, odpowiadający warunkom, określonym w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 173).
2.
Wojskowemu szkleniu nie podlegają studenci, którzy odbywają czynną służbę wojskową lub posiadają stopień oficerski.
§  3.
1.
Wojskowemu szkoleniu mogą być poddani studenci:
1)
którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat życia,
2)
płci żeńskiej,

- jeżeli odpowiadają warunkom, określonym w art. 2 ust. 1 pkt 1), 3) i 4) ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. i zgłoszą się ochotniczo do odbywania wojskowego szkolenia.

2.
Do studentów, którzy zgłosili się ochotniczo do odbywania wojskowego szkolenia, stosuje się odpowiednio wszystkie przepisy, normujące prawa i obowiązki studentów, podlegających obowiązkowi wojskowego szkolenia.
§  4.
1.
Wojskowemu szkoleniu podlegają studenci pierwszego roku studiów.
2.
Studenci wyższego roku studiów podlegają wojskowemu szkoleniu tylko w przypadkach, gdy w roku poprzednim odbyli wojskowe szkolenie.
§  5.
1.
Kierownik studium wojskowego przeprowadza corocznie rejestrację studentów, którzy w danym roku szkolnym mają być wojskowo szkoleni.
2.
Kierownik studium wojskowego powołuje studentów do rejestracji za pomocą obwieszczeń, które podaje do wiadomości studentów w sposób przyjęty w danej szkole dla ogłoszeń urzędowych.
3.
W obwieszczeniu o rejestracji kierownik studium wojskowego podaje czas i miejsce rejestracji oraz dokumenty, które studenci winni przedstawić, a mianowicie:
1)
poświadczanie obywatelstwa,
2)
wyciąg z aktu urodzenia,
3)
poświadczenie szkoły wyższej, że są studentami zwyczajnymi,
4)
dokumenty (zaświadczenie) stwierdzające wykonanie obowiązków, ciążących na studentach z mocy przepisów ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
§  6.
1.
Studenci pierwszego roku studiów zarejestrowani dla celów wojskowego szkolenia (§ 5) podlegają badaniu lekarskiemu celem stwierdzenia ich zdolności fizycznej do wojskowego szkolenia.
2. 7
Badanie zdolności fizycznej studentów zarejestrowanych (§ 5) przeprowadza lekarz "zakładu leczniczo-zapobiegawczego dla studentów".
3. 8
Jeżeli lekarz "zakładu leczniczo-zapobiegawczego dla studentów" uważa studenta za niezdolnego do odbywania wojskowego szkolenia, kierownik studium wojskowego kieruje studenta celem zbadania i wydania orzeczenia do lekarza wojskowego.
4.
Warunki zdolności do odbywania wojskowego szkolenia i sposób badania studentów dla celów wojskowego szkolenia określają przepisy wojskowe.
§  7.
Studenci, którzy zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym zostali już uprzednio uznani za zdolnych lub zupełnie niezdolnych do służby wojskowej, nie podlegają badaniu lekarskiemu, o którym mowa w § 6.
§  8. 9
Studentów uznanych w trybie określonym w § 6 za zdolnych do odbywania wojskowego szkolenia, oraz studentów uznanych przez komisję poborową za zdolnych do służby liniowej lub zdolnych do służby liniowej z ograniczeniem kierownik studium wojskowego przeznacza i powołuje do odbywania wojskowego szkolenia, pozostałych zaś zarejestrowanych studentów zwalnia od obowiązku odbywania wojskowego szkolenia.
§  9. 10
Kierownik studium wojskowego może zwolnić od obowiązku odbywania wojskowego szkolenia studentów, którzy w tym roku kalendarzowym, w którym rozpoczynają studia wyższe, kończą 30 lat życia, mimo, iż zostali uznani za zdolnych do odbywania wojskowego szkolenia albo za zdolnych do służby liniowej lub zdolnych do służby liniowej z ograniczeniem.
§  10.
Kierownik studium wojskowego powołuje studentów do odbywania wojskowego szkolenia za pomocą obwieszczenia, które podaje do wiadomości studentów w sposób przyjęty w danej szkole dla ogłoszeń urzędowych. W obwieszczeniu tym, kierownik studium wojskowego wskazuje również, jakie skutki pociąga za sobą uchylanie się od wojskowego szkolenia.
§  11.
1.
Studenci płci męskiej, odbywający wojskowe szkolenie, podlegają obowiązkowi zgłaszania się do pierwszej i drugiej rejestracji, obowiązkowi stawania do poboru i obowiązkowi meldunkowemu.
2.
Komisja poborowa wydaje w stosunku do studentów odbywających wojskowe szkolenie orzeczenie, w którym określa ich zdolność do służby wojskowej.
3. 11
Studenci odbywający wojskowe szkolenie, uznani przez komisję poborową za zdolnych do służby liniowej lub zdolnych do służby liniowej z ograniczeniem, odbywają nadal wojskowe szkolenie, jednak w okresie odbywania wojskowego szkolenia nie mogą być powołani do odbycia zasadniczej służby wojskowej i wolni są od obowiązku ponownego stawania do poboru.
4. 12
Studenci odbywający wojskowe szkolenie, uznani przez komisję poborową za zdolnych do służby nieliniowej lub zupełnie niezdolnych do służby wojskowej, winni być przez kierownika studium wojskowego zwolnieni od dalszego odbywania wojskowego szkolenia.
§  12.
1.
Studenci odbywający wojskowe szkolenie, powołani po zakończeniu roku szkolnego po raz pierwszy do odbycia ćwiczenia wojskowego, przewidzianego w art. 4 i 6 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r., podlegają badaniu lekarskiemu przez lekarza wojskowego celem stwierdzenia ich zdolności fizycznej do odbywania ćwiczeń wojskowych.
2.
Badaniu lekarskiemu, określonemu w ust. 1, nie podlegają studenci, którzy mają już ustaloną kategorię zdolności do służby wojskowej przez komisję poborową.
3.
Studenci, uznani za niezdolnych do odbywania ćwiczeń wojskowych w trybie określonym w ust. 1, winni być przez kierownika studium wojskowego zwolnieni od dalszego odbywania wojskowego szkolenia.
§  13.
1.
Jeżeli student odbywający wojskowe szkolenie stanie się wskutek choroby lub ułomności niezdolny do dalszego odbywania wojskowego szkolenia, kierownik studium wojskowego kieruje go celem zbadania i wydania orzeczenia o zdolności do odbywania wojskowego szkolenia do lekarza wojskowego. Jeżeli jednak student ma już ustaloną kategorię zdolności do służby wojskowej, kierownik studium wojskowego kieruje go do wojskowej komisji lekarskiej, która orzeka o jego zdolności do służby wojskowej w trybie, określonym w przepisach normujących zmianę kategorii zdrowia żołnierzy.
2. 13
Studenci, uznani przez lekarza wojskowego za niezdolnych do odbywania wojskowego szkolenia oraz studenci uznani przez wojskową komisję lekarską za zdolnych do służby nieliniowej lub zupełnie niezdolnych do służby wojskowej, winni być przez kierownika studium wojskowego zwolnieni od dalszego odbywania wojskowego szkolenia.
§  14.
Studenci płci męskiej, którzy ukończą wojskowe szkolenie i złożą egzamin końcowy z tego szkolenia z wynikiem co najmniej dostatecznym, są wolni od obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej i zostają zaliczeni do rezerwy; studenci płci żeńskiej zostają w tych warunkach zaliczeni do pomocniczej służby wojskowej.
§  15.
Studenci płci męskiej, którzy z jakichkolwiek przyczyn nie ukończą wojskowego szkolenia i nie złożą egzaminu końcowego z tego szkolenia z wynikiem co najmniej dostatecznym, obowiązani są, po osiągnięciu wieku poborowego, bez osobnego wezwania stawić się w najbliższym terminie do poboru.
§  16.
Kierownik studium wojskowego obowiązany jest zawiadomić właściwych wojskowych komendantów rejonowych o przeznaczeniu i powołaniu studentów do odbywania wojskowego szkolenia, o przebiegu tego szkolenia tudzież o każdym zwolnieniu lub przerwaniu wojskowego szkolenia - ze wskazaniem przyczyn zwolnienia lub przerwania.
§  17.
1.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 1949 r. w sprawie określenia władz powołanych do badania zdolności fizycznych i psychicznych studentów, do poddawania ich wojskowemu szkoleniu oraz w sprawie trybu postępowania w tych sprawach (Monitor Potoki Nr A-64, poz. 853).
1 § 1 pkt 25 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-10.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1951 r.
2 § 1 pkt 26 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-10.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1951 r.
3 § 1 pkt 27 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-10.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1951 r.
4 § 1 pkt 28 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-10.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1951 r.
5 § 1 pkt 29 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-10.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1951 r.
6 § 1 pkt 30 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1951 r. (M.P.51.A-10.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1951 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
8 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
10 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
11 § 11 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
12 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
13 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024