Państwowa działalność wydawnicza.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie państwowej działalności wydawniczej.

Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 3 stycznia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 18) i § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 1949 r. w sprawie koncesjonowania przedsiębiorstw wydawniczych książek i druków nieperiodycznych (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 407) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Postanowieniom niniejszej uchwały podlega działalność wydawnicza:
1)
państwowych władz, urzędów, uczelni oraz naukowych i zawodowych zakładów i instytutów;
2)
państwowych i pozostających pod zarządem państwowym przedsiębiorstw bez względu na to, czy mają osobowość prawną i czy działalność wydawnicza jest ich wyłącznym przedmiotem. § 2.

Ministerstwa, Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego oraz urzędy centralne, podlegające Prezesowi Rady Ministrów, obowiązane są zgłaszać na piśmie Centralnej Komisji Wydawniczej przy Prezesie Rady Ministrów działalność wydawniczą zarówno własną jak i podległych im władz, urzędów, uczelni, zakładów, instytutów oraz przedsiębiorstw (§ 1 pkt. 1) i 2).

§  3.
Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie zgłaszanych jednostek wydawniczych;
2)
szczegółowe określenie rodzaju zamierzonej działalności wydawniczej;
3)
przy czasopismach - wskazanie tytułu i zakresu wydawnictwa oraz miejsca i terminów jego wydawania;
4)
oznaczenie zakładu, w którym wydawnictwa będą drukowane;
5)
imiona, nazwiska i adresy osób, upoważnionych do zarządzania wydawnictwem oraz osób odpowiedzialnych za redakcję całego wydawnictwa lub jego poszczególnych działów.
§  4.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
a)
program wydawniczy,
b)
plan finansowania wydawnictw,
c)
plan rozpowszechniania wydawnictw -

opracowane według schematów, ustalonych przez Centralną Komisję Wydawniczą.

§  5.
Centralna Komisja Wydawnicza przy Prezesie Rady Ministrów przedstawi zgłoszenie wraz ze swoją opinią Prezesowi Rady Ministrów do decyzji.
§  6.
1.
Prowadzenie działalności wydawniczej wolno rozpocząć dopiero po otrzymaniu zawiadomienia o decyzji Prezesa Rady Ministrów, że zgłoszenie nie wywołuje zastrzeżeń.
2.
Brak zawiadomienia w ciągu miesiąca od daty zgłoszenia uważa się za decyzję, że zgłoszenie nie wywołuje zastrzeżeń.
§  7.
Prowadzący dotychczas działalność wydawniczą powinni zgłosić swoją działalność wydawniczą w sposób przewidziany w §§ 2-4 w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.

Ich działalność wydawnicza podlega zaprzestaniu i likwidacji:

a)
po upływie terminu jednomiesięcznego w razie niezłożenia zgłoszenia w tym terminie lub
b)
w terminie przewidzianym w odmownej decyzji Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
Prezes Rady Ministrów może cofnąć udzielone zezwolenie, zawiadamiając o zastrzeżeniach przeciw prowadzeniu działalności wydawniczej oraz wskazując termin zaprzestania i likwidacji tej działalności.
§  9.
Decyzja Prezesa Rady Ministrów, że zgłoszenie nie wywołuje zastrzeżeń, traci moc, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawiadomienia o niej nie rozpoczęto działalności wydawniczej, objętej zgłoszeniem, albo jeżeli przerwa w wydawnictwie trwa ponad 6 miesięcy.
§  10.
O każdej zmianie w okolicznościach, wymienionych w zgłoszeniu, należy zawiadamiać Centralną Komisję Wydawniczą przy Prezesie Rady Ministrów w ciągu 7-miu dni od chwili powstania tej zmiany.
§  11.
Postanowienia niniejszej uchwały nie stosują się do państwowej działalności wydawniczej w zakresie:
a)
sprawozdań z posiedzeń Sejmu,
b)
działania Rady Państwa,
c)
obronności Państwa,
d)
bezpieczeństwa publicznego,
e)
wydawania Dziennika Ustaw R. P.,
f)
wydawania Monitora Polskiego,
g)
działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dla zagranicy.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-102.1196

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Państwowa działalność wydawnicza.
Data aktu: 30/11/1949
Data ogłoszenia: 24/12/1949
Data wejścia w życie: 24/12/1949