(Jedynie teksty w języku niemieckim, słowackim i węgierskim są autentyczne)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 2 kwietnia 2025 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Pryszczyca jest zakaźną chorobą wirusową występującą u ssaków z rzędu parzystokopytnych, która może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność chowu, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska pryszczycy u zwierząt należących do gatunków umieszczonych w wykazie istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady, w których utrzymywane są zwierzęta należące do gatunków umieszczonych w wykazie.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym pryszczycy, oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(4) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2025/613 4 przyjęto na podstawie rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej niektóre tymczasowe środki nadzwyczajne w odniesieniu do ognisk pryszczycy w zakładach, w których utrzymywano bydło, znajdujących się w komitacie Gyor-Moson-Sopron na Węgrzech oraz w kraju trnawskim na Słowacji. W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2025/613 przewiduje się, że obszary zapowietrzone i zagrożone, które należy ustanowić na Węgrzech i Słowacji zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 w następstwie wystąpienia ognisk choroby, powinny obejmować co najmniej obszary wymienione w załączniku do tej decyzji wykonawczej. Ponadto decyzja wykonawcza (UE) 2025/613 stanowi, że środki, które mają być stosowane na tych obszarach, muszą być stosowane co najmniej do dnia 30 kwietnia 2025 r.
(5) Od czasu ostatniej zmiany decyzji wykonawczej (UE) 2025/613 Słowacja i Węgry poinformowały Komisję o wystąpieniu nowych ognisk pryszczycy, które potwierdzono, odpowiednio, w dniach 25 i 26 marca 2025 r. Nowe ogniska choroby znajdują się w kraju trnawskim na Słowacji, blisko granicy z Węgrami, oraz w komitacie Gyor-Moson-Sopron na Węgrzech, blisko granicy z Austrią. Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687 Węgry, Słowacja i Austria ustanowiły wspólnie nowe obszary objęte ograniczeniami obejmujące obszary zapowietrzone i zagrożone, na których stosuje się środki zwalczania chorób określone w tymże rozporządzeniu delegowanym, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby.
(6) W obecnej sytuacji epidemiologicznej istnieje wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby, w szczególności ze względu na fakt, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez właściwe organy Węgier i Słowacji jedno z nowych ognisk choroby znajduje się poza granicami obszarów wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2025/613, a stopień rozprzestrzenienia choroby sugeruje, że dotknęła ona znacznych obszarów.
(7) W celu zapobieżenia niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także aby uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczna jest aktualizacja regionalizacji na poziomie Unii, a w załączniku do niniejszej decyzji należy określić obszary wskazane jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe na Węgrzech i Słowacji oraz jako obszary zagrożone i buforowe w Austrii oraz wyznaczyć okres stosowania tych środków, we współpracy z tymi państwami członkowskimi. W związku z tym obszary, które mają zostać włączone do wspomnianych obszarów objętych ograniczeniami, należy określić zarówno przestrzennie, jak i czasowo, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby z Austrii, Węgier i Słowacji do innych części tych państw członkowskich, do innych państw członkowskich lub do państw trzecich. Należy ponadto zapewnić jasność na poziomie Unii co do dokładnego zasięgu tych obszarów, a także co do okresu stosowania obowiązujących na nich środków, przyjmując akt prawny Unii w tej sprawie, tak aby uniknąć wszelkich nieuzasadnionych zakłóceń w przemieszczaniu zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii, a także w ich wywozie do państw trzecich.
(8) Ze względu na powagę i pilny charakter sytuacji epidemiologicznej konieczne jest przyjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych, aby zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby na terytoriach Austrii, Węgier i Słowacji oraz do innych państw członkowskich lub państw trzecich, a także uniknąć nieuzasadnionych barier handlowych w przemieszczaniu zwierząt i produktów. W tym celu należy zakazać przemieszczania gatunków podatnych z obszarów zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych ustanowionych na terytorium wspomnianych państw członkowskich do miejsc przeznaczenia znajdujących się poza zewnętrznymi granicami obszaru buforowego z jakiegokolwiek powodu innego niż przemieszczanie tych zwierząt bezpośrednio do rzeźni znajdującej się na terytorium tego samego państwa członkowskiego w celu ich natychmiastowego uboju, a także zadbać o spełnienie niektórych dodatkowych warunków.
(9) Decyzję wykonawczą (UE) 2025/613 należy zatem uchylić i zastąpić niniejszą decyzją.
(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 31 marca 2025 r.
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2025/696 z dnia 3 kwietnia 2025 r. (Dz.U.UE.L.2025.696) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2025/795 z dnia 14 kwietnia 2025 r. (Dz.U.UE.L.2025.795) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2025/827 z dnia 25 kwietnia 2025 r. (Dz.U.UE.L.2025.827) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.672 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2025/672 dotycząca niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ognisk pryszczycy na Węgrzech i Słowacji oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2025/613 |
Data aktu: | 31/03/2025 |
Data ogłoszenia: | 02/04/2025 |