uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 396/2005 z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a) oraz art. 18 ust. 1 lit. b),
(1) Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) bifenazatu określono w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/698 2 odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej bifena- zat. Nie można było sfinalizować oceny ryzyka dla konsumentów w odniesieniu do jadalnych roślin uprawnych, ponieważ nie przedstawiono odpowiednich informacji niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów i nie można było określić toksyczności istotnego metabolitu. Wynikało to z istnienia luk w danych 3 , co mogło mieć wpływ na ocenę poziomów pozostałości w różnych uprawach, oraz z braku toksykologicznych wartości referencyjnych dla metabolitu D3598 (diazenu bifenazatu) ujętego w definicji pozostałości. W związku z powyższym rozporządzeniem (UE) 2022/698 ograniczono stosowanie substancji czynnej bifenazat do niejadalnych roślin uprawnych utrzymywanych w szklarniach trwałych
(3) Zgodnie z art. 46 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 4 państwa członkowskie mogą decydować o długości okresów na zużycie zapasów w odniesieniu do sprzedaży i dystrybucji, unieszkodliwienia, składowania i zużycia istniejących zapasów danego środka ochrony roślin. Maksymalne okresy na zużycie zapasów przyznane przez państwa członkowskie w odniesieniu do bifenazatu upłyną w dniu 1 stycznia 2024 r. lub przed tą datą.
(4) Ponieważ środki ochrony roślin na bazie bifenazatu są zatwierdzone do stosowania wyłącznie na niejadalnych roślinach uprawnych, NDP określone dla tej substancji w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 należy obniżyć i umieścić je w wykazie w załączniku V do tego rozporządzenia poprzez ustanowienie ich na granicy ozna- czalności po upływie okresów na zużycie zapasów. Ponadto, aby uniknąć wątpliwości, należy skreślić przypisy wskazujące na brak informacji na temat hydrolizy.
(5) Komisja skonsultowała się z laboratoriami referencyjnymi Unii Europejskiej ds. pozostałości pestycydów w związku z odpowiednimi granicami oznaczalności. Laboratoria te zaproponowały określone dla danego produktu granice oznaczalności, które są osiągalne pod względem analitycznym w odniesieniu do tych produktów, dla których NDP zostały ustalone na granicy oznaczalności.
(6) Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu przeprowadzono konsultacje na temat nowych NDP z partnerami handlowymi Unii, a ich uwagi zostały uwzględnione.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.
(8) Należy przewidzieć odpowiednio długi termin przed rozpoczęciem stosowania nowych NDP, aby umożliwić państwom członkowskim, państwom trzecim i podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze dostosowanie się do wymogów wynikających ze zmian.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2024 r.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.891 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie 2024/891 zmieniające załączniki II i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości bifenazatu w określonych produktach lub na ich powierzchni |
Data aktu: | 22/03/2024 |
Data ogłoszenia: | 25/03/2024 |
Data wejścia w życie: | 14/10/2024, 14/04/2024 |