uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych 1 , w szczególności jej art. 49b ust. 4,
(1) System wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) ustanowiono rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 2 jako narzędzie elektroniczne udostępnione przez Komisję w celu ułatwiania współpracy administracyjnej między uczestnikami tego systemu.
(2) W obszarze uznawania kwalifikacji zawodowych art. 56 dyrektywy 2005/36/WE nakłada na właściwe organy przyjmującego państwa członkowskiego i rodzimego państwa członkowskiego obowiązek korzystania z IMI do celów współpracy administracyjnej.
(3) System IMI dodatkowo rozbudowano, aby umożliwić organom krajowym wydawanie instruktorom narciarstwa świadectw kompetencji wprowadzonych na podstawie art. 8 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/907 3 . W związku z tym nieaktualny stał się wymóg zawarty w art. 8 ust. 3 tego rozporządzenia delegowanego, zgodnie z którym do świadectwa kompetencji dołącza się naklejkę, którą należy umieścić na krajowej legitymacji instruktora narciarstwa. Art. 8 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907 należy zatem zmienić poprzez wprowadzenie wymogu stosowania IMI do celów wydawania świadectw kompetencji instruktorom narciarstwa oraz poprzez usunięcie odniesienia do naklejki.
(4) W związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii i zakończeniem okresu przejściowego przewidzianego w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 4 od dnia 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie nie można wydawać dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zdefiniowanych w art. 3 ust. 1 lit. c) dyrektywy 2005/36/WE. Dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji wydane przed dniem 1 stycznia 2021 r. zachowują jednak ważność.
(5) Obywatele Unii posiadający kwalifikacje, w przypadku których poświadczający je dokument wydano przed dniem 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie, są uprawnieni do udziału we wspólnym teście kształcenia.
(6) Aby zapewnić większą elastyczność, możliwość rejestrowania informacji w systemie IMI powinien mieć każdy właściwy podmiot w państwie członkowskim, który figuruje w załączniku I. Możliwość dokonywania wpisów, w tym na wniosek obywatela Unii posiadającego kwalifikacje poświadczone przed dniem 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie, powinna zasadniczo przysługiwać właściwemu podmiotowi odpowiedzialnemu za wspólny test kształcenia, ale także każdemu innemu właściwemu podmiotowi, na przykład w przypadku praw nabytych, w tym również wtedy, gdy o dokonanie wpisu wnioskuje obywatel Unii posiadający kwalifikacje poświadczone przed dniem 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie.
(7) Finlandia zwróciła się o usunięcie "Instytutu Sportowego w Vuokatti" z załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907, ponieważ podmiot ten nie przyznaje w Finlandii kwalifikacji poziomu 3 wymienionych w tym załączniku.
(8) Regiony i prowincje autonomiczne Trydent i Bolzano mają wyłączne kompetencje do przyznawania kwalifikacji "Maestro di Sci" i mogą przekazać je innym włoskim podmiotom wymienionym w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907.
(9) W 2018 r. utworzono Litewskie Stowarzyszenie Instruktorów Sportów Zimowych (Lithuanian Snowsports Instructors Association). Przyznaje ono kwalifikacje "Instruktor narciarstwa - Poziom 4". Należy zmienić załącznik I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907, aby uwzględnić te kwalifikacje, a tym samym zapewnić instruktorom narciarstwa, którzy pomyślnie ukończyli odpowiednie szkolenie, możliwość udziału we wspólnym teście kształcenia. Litwa jednocześnie zwróciła się z wnioskiem o usunięcie z tego załącznika Narodowej Rosyjskiej Ligi Instruktorów (NRLI).
(10) Fakt, że Brytyjskie Stowarzyszenie Instruktorów Sportów Zimowych (British Association of Snowsport Instructors, BASI), wskazane jako podmiot właściwy dla Zjednoczonego Królestwa, nie posiada już kompetencji do organizowania wspólnego testu kształcenia, należy odzwierciedlić w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907.
(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/907,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 23 lutego 2023 r.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2023.113.1 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie delegowane 2023/865 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/907 w odniesieniu do świadectw kompetencji i kwalifikacji zawodowych w niektórych państwach członkowskich |
Data aktu: | 23/02/2023 |
Data ogłoszenia: | 28/04/2023 |
Data wejścia w życie: | 18/05/2023 |