united kingdom
ukraine

Rozporządzenie wykonawcze 2022/1354 dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/1354
z dnia 4 sierpnia 2022 r.
dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 269/2014.

(2) Unia nadal potępia działania i polityki podważające integralność terytorialną Ukrainy.

(3) Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym, zawartego

w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014, należy dodać dwie osoby w związku z ich rolą w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy lub w zagrażaniu im, a także w związku z uzyskiwaniem korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu lub destabilizację wschodniej Ukrainy.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 269/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 269/2014 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 sierpnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
M. BEK

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 dodaje się następujące osoby:

Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"209. Oleksandr Viktorovych YANUKOVYCH

(Олександр Вiкторович ЯНУКОВИЧ)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

10.7.1973

Miejsce urodzenia: Jenakijewe, obwód doniecki, była Ukraińska SRR (obecnie Ukraina)

Obywatelstwo: ukraińskie

Ołeksandr Janukowycz jest biznesmenem i synem byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Za prezydentury Wiktora Janukowycza, dzięki osobistym powiązaniom z grupą osób bliskich jego ojcu, wszedł w posiadanie udziałów w szeregu przedsiębiorstw i zgromadził znaczny majątek. Nadal prowadzi działalność gospodarczą w regionie Donbasu kontrolowanym przez grupy separatystyczne, zwłaszcza w sektorach: energetycznym, węglowym, budowlanym, bankowym i nieruchomości. W szczególności dzięki bliskim powiązaniom z prorosyjskimi separatystami nabył kluczowe aktywa gospodarcze w tzw. »Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej«, między innymi w sektorach energetyki, węgla i nieruchomości. Separatystyczny batalion »Opłot« (umieszczony w wykazie od lutego 2015 r.) chronił jego projekty deweloperskie w tzw. »Donieckiej Republice Ludowej«.

Tym samym Ołeksandr Janukowycz jest odpowiedzialny za wspieranie lub realizację działań lub polityk podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających, a także przeprowadzał transakcje z grupami separatystycznymi w regionie Donbasu na Ukrainie.

Ponadto jest on powiązany ze swoim ojcem, Wiktorem Janukowyczem, który jest odpowiedzialny za wspieranie lub realizację działań lub polityk zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy, a także stabilności i bezpieczeństwu państwa.

4.8.2022
210. Viktor Fedorovych YANUKOVYCH

(Вiктор Федорович Янукович)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

9.7.1950

Miejsce urodzenia: Jenakijewe, obwód doniecki, była Ukraińska SRR (obecnie Ukraina)

Obywatelstwo: ukraińskie

Stanowisko: były prezydent Ukrainy, oligarcha

Od 2010 r. do 2014 r. Wiktor Janukowycz był prezydentem Ukrainy. Podczas sprawowania urzędu prowadził prorosyjską politykę. Ukraiński sąd uznał Wiktora Janukowycza winnym zdrady ze względu na zachęcanie Federacji Rosyjskiej do inwazji na Ukrainę. Po odsunięciu od władzy przeniósł się do Rosji, skąd kontynuował działania mające na celu destabilizację Ukrainy.

Wspierał rosyjską ingerencję wojskową na Ukrainie, wzywając prezydenta Federacji Rosyjskiej do wysłania rosyjskich oddziałów na Ukrainę w marcu 2014 r. Wiktor Janukowycz wspierał prorosyjskich polityków, którzy sprawowali funkcje publiczne na okupowanym Krymie. W 2021 r. w Ukrainie wszczęto nowe postępowanie przygotowawcze; zgodnie z ustaleniami poczynionymi w tym postępowaniu Wiktor Janukowycz wraz z dwoma byłymi ministrami obrony celowo ograniczył zdolność obronną Ukrainy, zwłaszcza w Republice Autonomicznej Krymu. Uważa się za prawowitego prezydenta Ukrainy, a w swoich wystąpieniach publicznych konsekwentnie prezentował prorosyjskie stanowisko. Według różnych źródeł Wiktor Janukowycz był częścią rosyjskiej operacji specjalnej mającej na celu zastąpienie nim ukraińskiego prezydenta w pierwszych fazach niczym niesprowokowanej bezprawnej agresji wojskowej wobec Ukrainy. Ponadto prezydent Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow zwrócił się do prezydenta Ukrainy o przekazanie wszystkich uprawnień Wiktorowi Janukowyczowi.

Tym samym Wiktor Janukowycz jest odpowiedzialny za wspieranie lub realizację działań lub polityk zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy, a także stabilności i bezpieczeństwu państwa.

4.8.2022"
1 Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.204I.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/1354 dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi
Data aktu: 04/08/2022
Data ogłoszenia: 04/08/2022
Data wejścia w życie: 04/08/2022