united kingdom
ukraine

Decyzja wykonawcza 2021/1321 zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Kanady i Irlandii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2021/1321
z dnia 6 sierpnia 2021 r.
zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Kanady i Irlandii

(notyfikowana jako dokument nr C(2021) 5789)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 10 sierpnia 2021 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 2 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 stanowi, że państwa członkowskie, państwa trzecie lub ich regiony ("państwa lub regiony") kwalifikuje się zgodnie z ich statusem gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) do jednej z trzech kategorii: nieznaczne ryzyko występowania BSE, kontrolowane ryzyko występowania BSE oraz nieokreślone ryzyko występowania BSE.

(2) Art. 5 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 999/2001 stanowi, że jeśli Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) umieściła państwo składające wniosek w jednej z kategorii BSE, można podjąć decyzję o ponownej ocenie kwalifikacji na poziomie Unii.

(3) W decyzji Komisji 2007/453/WE 2  wymieniono status BSE państw lub regionów zgodnie z ich ryzykiem BSE w części A, B lub C załącznika do tego aktu. Państwa lub regiony wymienione w części A tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o nieznacznym ryzyku BSE, państwa i regiony wymienione w części B tego załącznika uznaje się za państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE, a część C tego załącznika stanowi, że państwa lub regiony niewymienione w części A ani B mają być uznane za państwa o nieokreślonym ryzyku BSE.

(4) Kanada i Irlandia są obecnie objęte częścią B załącznika do decyzji 2007/453/WE jako państwa o kontrolowanym ryzyku BSE.

(5) W dniu 27 maja 2021 r. Światowe Zgromadzenie Delegatów OIE przyjęło rezolucję nr 17 dotyczącą uznawania statusu członków w odniesieniu do ryzyka gąbczastej encefalopatii bydła 3 , która to rezolucja miała wejść w życie 29 maja 2021 r. W rezolucji tej uznano Kanadę i Irlandię za państwa o nieznacznym ryzyku BSE, zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE. Po dokonaniu ponownej oceny sytuacji na poziomie Unii, w wyniku rezolucji nr 17 OIE, Komisja uznała, że nowy status BSE tych państw wg OIE powinien zostać odzwierciedlony w załączniku do decyzji 2007/453/WE.

(6) Wykaz państw lub regionów w załączniku do decyzji 2007/453/WE powinien zatem zostać zmieniony, tak aby Kanada i Irlandia zostały wymienione w części A jako państwa lub regiony o nieznacznym ryzyku BSE.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do decyzji 2007/453/WE.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2007/453/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 sierpnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Załącznik do decyzji 2007/453/WE otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PAŃSTW LUB REGIONÓW

A. Państwa lub regiony o nieznacznym ryzyku BSE

Państwa członkowskie

– Belgia

– Bułgaria

– Czechy

– Dania

– Niemcy

– Estonia

– Irlandia

– Hiszpania

– Chorwacja

– Włochy

– Cypr

– Łotwa

– Litwa

– Luksemburg

– Węgry

– Malta

– Niderlandy

– Austria

– Polska

– Portugalia

– Rumunia

– Słowenia

– Słowacja

– Finlandia

– Szwecja

Regiony państw członkowskich *

– Irlandia Północna

Państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu

– Islandia

– Liechtenstein

– Norwegia

– Szwajcaria

Państwa trzecie

– Argentyna

– Australia

– Brazylia

– Kanada

– Chile

– Kolumbia

– Kostaryka

– Indie

– Izrael

– Japonia

– Jersey

– Namibia

– Nowa Zelandia

– Panama

– Paragwaj

– Peru

– Serbia *

– Singapur

– Stany Zjednoczone

– Urugwaj

B. Państwa lub regiony o kontrolowanym ryzyku BSE

Państwa członkowskie

– Grecja

– Francja

Państwa trzecie

– Meksyk

– Nikaragua

– Korea Południowa

– Tajwan

– Zjednoczone Królestwo z wyjątkiem Irlandii Północnej

C. Państwa lub regiony o nieokreślonym ryzyku BSE

– Państwa lub regiony niewymienione w pkt A ani B.

1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Decyzja Komisji 2007/453/WE z dnia 29 czerwca 2007 r. ustanawiająca status BSE państw członkowskich i krajów trzecich lub ich regionów zgodnie z ryzykiem wystąpienia BSE (Dz.U. L 172 z 30.6.2007, s. 84).
* Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, a w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii / Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do państw członkowskich obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.
**) Zgodnie z art. 135 Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Serbii, z drugiej strony (Dz.U. L 278 z 18.10.2013, s. 16)."

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.286.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2021/1321 zmieniająca załącznik do decyzji 2007/453/WE w odniesieniu do statusu BSE Kanady i Irlandii
Data aktu: 06/08/2021
Data ogłoszenia: 10/08/2021
Data wejścia w życie: 10/08/2021