(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 17 marca 2020 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych mających zastosowanie w handlu wewnątrzunijnym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/47 3 została przyjęta w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwach, w których utrzymuje się drób, w niektórych państwach członkowskich oraz ustanowieniem obszarów zapowietrzonych i zagrożonych przez te państwa członkowskie zgodnie z dyrektywą Rady 2005/94/WE 4 .
(2) W decyzji wykonawczej (UE) 2020/47 przewiduje się, że ustanowione przez państwa członkowskie obszary zapowietrzone i zagrożone wymienione w załączniku do tej decyzji wykonawczej zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE powinny obejmować co najmniej obszary wymienione jako obszary zapowietrzone i zagrożone w tym załączniku.
(3) Załącznik do decyzji wykonawczej 2020/47 został niedawno zmieniony decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/384 5 w następstwie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w Bułgarii i Polsce, które należało odzwierciedlić w tym załączniku.
(4) Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2020/384 Polska powiadomiła Komisję o wystąpieniu kolejnych dwóch ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwach, w których utrzymuje się drób, w powiatach zgierskim i wrocławskim.
(5) Ponadto Bułgaria powiadomiła Komisję o wystąpieniu kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwach, w których utrzymuje się drób, w obwodach Plovdiv i Kurdzhali.
(6) Jedno z nowych ognisk, w powiecie zgierskim w Polsce, mieści się w granicach obszarów obecnie wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47. Niemniej jednak granice nowych obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wokół tego nowego ogniska, ustanowione przez właściwe organy Polski zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, wykraczają poza obszary obecnie wymienione w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47, zatem należy zaktualizować obszary wymienione we wspomnianym załączniku.
(7) Drugie nowe ognisko choroby, w powiecie wrocławskim w Polsce, występuje poza granicami obszarów obecnie wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47, a właściwe organy tego państwa członkowskiego wprowadziły niezbędne środki wymagane zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, w tym ustanowiły nowe obszary zapowietrzone i zagrożone wokół tego nowego ogniska.
(8) Nowe ogniska w Bułgarii, w obwodzie Plovdiv, mieści się w granicach obszarów obecnie wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47, jednak okres obowiązywania środków wymaganych zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych musi zostać przedłużony tak, aby uwzględnić obecną sytuację epidemiologiczną w tym państwie członkowskim.
(9) Nowe ognisko choroby w Bułgarii, w obwodzie Kurdzhali, występuje poza granicami obszarów obecnie wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47, a właściwe organy tego państwa członkowskiego wprowadziły niezbędne środki wymagane zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, w tym ustanowiły nowe obszary zapowietrzone i zagrożone wokół tego nowego ogniska.
(10) Komisja zbadała środki wprowadzone przez Bułgarię i Polskę zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE i uznaje, że granice nowych obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ustanowionych przez właściwe organy Polski i Bułgarii znajdują się w wystarczającej odległości od gospodarstw, w których potwierdzono niedawne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Komisja zbadała również okres obowiązywania wymaganych środków w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych w Bułgarii, w obwodzie Plovdiv, gdzie pojawiły się nowe ogniska, i stwierdziła, że wydłużony okres obowiązywania jest właściwy w obecnej sytuacji epidemiologicznej.
(11) W celu zapobieżenia niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także aby uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, konieczne jest niezwłoczne określenie na poziomie Unii, we współpracy z Bułgarią i Polską, nowych obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ustanowionych przez te państwa członkowskie oraz dostosowanego okresu obowiązywania środków mających zastosowanie w obwodzie Plovdiv w Bułgarii, zgodnie z wymogami dyrektywy 2005/94/WE. Należy zatem zmienić zakres obszarów zapowietrzonych i zagrożonych w Bułgarii i Polsce w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47, jak również wymagany okres obowiązywania środków mających zastosowanie w pewnych obszarach zapowietrzonych i zagrożonych w obwodzie Plovdiv w Bułgarii wymienionych w tym załączniku.
(12) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2020/47.
(13) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 ważne jest, aby zmiany wprowadzone niniejszą decyzją w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47 stały się skuteczne tak szybko, jak jest to możliwe.
(14) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Komisji | |
Stella KYRIAKIDES | |
Członek Komisji |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.80.8 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2020/406 zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2020/47 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich |
Data aktu: | 16/03/2020 |
Data ogłoszenia: | 17/03/2020 |
Data wejścia w życie: | 17/03/2020 |