united kingdom
ukraine

Decyzja 2019/292 w sprawie upoważnienia do udostępniania informacji niejawnych UE państwom trzecim i organizacjom międzynarodowym

DECYZJA RADY (UE) 2019/292
z dnia 12 lutego 2019 r.
w sprawie upoważnienia do udostępniania informacji niejawnych UE państwom trzecim i organizacjom międzynarodowym

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając decyzję Rady 2013/488/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE 1 , w szczególności jej art. 13 i załącznik VI do niej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia Europejska zawiera z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi umowy w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych.

(2) Sekretarz Generalny, w imieniu Sekretariatu Generalnego Rady, może zawierać z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi porozumienia administracyjne w sprawie procedur bezpieczeństwa przy wymianie informacji niejawnych.

(3) Zgodnie z pkt 37 załącznika VI do decyzji 2013/488/UE Rada podejmuje upoważniającą Sekretarza Generalnego do udostępniania informacji niejawnych UE państwom trzecim lub organizacjom międzynarodowym na mocy umów w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych lub porozumień administracyjnych w sprawie procedur bezpieczeństwa przy wymianie informacji niejawnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
W przypadkach gdy obowiązuje umowa w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych (zwana dalej "umową o bezpieczeństwie informacji") między Unią a państwem trzecim lub organizacją międzynarodową, zgodnie z decyzją 2013/488/UE Sekretarz Generalny Rady jest upoważniony do udostępnienia temu państwu trzeciemu lub organizacji międzynarodowej, zgodnie z zasadą zgody wytwórcy, informacji niejawnych UE objętych zakresem danej umowy o bezpieczeństwie informacji, do poziomu określonego przez działający w Radzie Komitet ds. Bezpieczeństwa zgodnie z pkt 11 załącznika VI do decyzji 2013/488/UE. Decyzję o udostępnieniu informacji niejawnych UE państwu trzeciemu lub organizacji międzynarodowej na mocy umowy o bezpieczeństwie informacji Sekretarz Generalny podejmuje oddzielnie dla każdego przypadku.
2. 
W przypadkach gdy Sekretarz Generalny Rady zawarł z państwem trzecim lub organizacją międzynarodową, po zatwierdzeniu przez Radę i zgodnie z decyzją 2013/488/UE, porozumienie administracyjne w sprawie procedur bezpieczeństwa przy wymianie informacji niejawnych (zwane dalej "porozumieniem administracyjnym"), jest on upoważniony do udostępnienia temu państwu trzeciemu lub organizacji międzynarodowej, zgodnie z zasadą zgody wytwórcy, informacji niejawnych UE objętych zakresem danego porozumienia administracyjnego, do poziomu określonego w tym porozumieniu administracyjnym. Decyzję o udostępnieniu informacji niejawnych UE państwu trzeciemu lub organizacji międzynarodowej na mocy porozumienia administracyjnego Sekretarz Generalny podejmuje oddzielnie dla każdego przypadku.
3. 
Sekretarz Generalny Rady może przenieść uprawnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, na urzędników wysokiego szczebla w Sekretariacie Generalnym Rady.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja uchyla i zastępuje następujące decyzje:

1)
decyzja Rady z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie udostępniania informacji na mocy stałych umów z państwami trzecimi lub organizacjami międzynarodowymi w sprawie procedur bezpieczeństwa przy wymianie informacji niejawnych;
2)
decyzja Rady z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie udostępniania informacji na mocy porozumień administracyjnych z organizacjami międzynarodowymi w sprawie procedur bezpieczeństwa przy wymianie informacji niejawnych.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 lutego 2019 r.
W imieniu Rady
E.O. TEODOROVICI
Przewodniczący
1 Dz.U. L 274 z 15.10.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.48.20

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2019/292 w sprawie upoważnienia do udostępniania informacji niejawnych UE państwom trzecim i organizacjom międzynarodowym
Data aktu: 12/02/2019
Data ogłoszenia: 20/02/2019
Data wejścia w życie: 12/02/2019