Decyzja wykonawcza 2017/320 upoważniająca Francję do zawarcia umowy z Konfederacją Szwajcarską dotyczącej portu lotniczego Bazylea-Miluza, obejmującej postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2017/320
z dnia 21 lutego 2017 r.
upoważniająca Francję do zawarcia umowy z Konfederacją Szwajcarską dotyczącej portu lotniczego Bazylea-Miluza, obejmującej postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej 1 , w szczególności jej art. 396 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 5 dyrektywy 2006/112/WE, dotyczącym zakresu terytorialnego tej dyrektywy, system podatku od wartości dodanej ("VAT") ma zastosowanie, co do zasady, na terytorium państwa członkowskiego.

(2) W piśmie, które wpłynęło do Komisji w dniu 24 września 2015 r., Francja wystąpiła z wnioskiem o upoważnienie do zawarcia umowy z Konfederacją Szwajcarską (zwaną dalej "Szwajcarią") dotyczącej portu lotniczego Bazylea-Miluza (zwanego dalej "portem lotniczym"), obejmującej postanowienia, które stanowią odstępstwo od dyrektywy 2006/112/WE.

(3) Zgodnie z art. 396 ust. 2 akapit drugi dyrektywy 2006/112/WE Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie pismem z dnia 24 października 2016 r. o wniosku złożonym przez Francję. Pismem z dnia 25 października 2016 r. Komisja powiadomiła Francję, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

(4) Port lotniczy znajduje się w całości na terytorium Unii. Jednakże francusko-szwajcarska konwencja z dnia 4 lipca 1949 r. w sprawie budowy i eksploatacji portu lotniczego Bazylea-Miluza w Blotzheim (zwana dalej "konwencją") przewiduje specjalny szwajcarski sektor celny na wyznaczonym obszarze w porcie lotniczym, gdzie organy szwajcarskie są upoważnione do kontrolowania towarów i pasażerów wyjeżdżających ze Szwajcarii lub wjeżdżających do Szwajcarii. W konwencji tej przewidziano także, że pomiędzy danymi państwami zostanie zawarta umowa dotycząca między innymi reguł fiskalnych regulujących ten sektor.

(5) Wystąpiły problemy związane ze szwajcarskim sektorem celnym, w szczególności w odniesieniu do kontroli stosowania unijnych przepisów w zakresie VAT przez podmioty mające siedzibę w tym sektorze.

(6) W 2015 r. Francja i Szwajcaria uzgodniły, że podpiszą umowę międzynarodową, na mocy której szwajcarski sektor celny zostanie uznany za terytorium Szwajcarii do celów podatku VAT. Ponieważ stanowiłoby to odstępstwo od dyrektywy 2006/112/WE, wymagane jest uzyskanie upoważnienia na mocy art. 396 tej dyrektywy.

(7) Francja zapewni, aby odstępstwo nie miało wpływu na zasoby własne Unii z tytułu VAT,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się Francję do zawarcia umowy ze Szwajcarią dotyczącej portu lotniczego Bazylea-Miluza, która przewiduje - w drodze odstępstwa od dyrektywy 2006/112/WE - że szwajcarskiego sektora celnego w porcie lotniczym, ustanowionego na mocy art. 8 francusko-szwajcarskiej konwencji z dnia 4 lipca 1949 r. w sprawie budowy i eksploatacji portu lotniczego Bazylea-Miluza w Blotzheim, nie uznaje się za część terytorium państwa członkowskiego w rozumieniu art. 5 tej dyrektywy.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Francuskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 lutego 2017 r.

W imieniu Rady

E. SCICLUNA

Przewodniczący

1 Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.47.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2017/320 upoważniająca Francję do zawarcia umowy z Konfederacją Szwajcarską dotyczącej portu lotniczego Bazylea-Miluza, obejmującej postanowienia, które stanowią odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE
Data aktu: 21/02/2017
Data ogłoszenia: 24/02/2017