Decyzja 2013/495/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Finlandię zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu łuparki klinowej

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 października 2013 r.
w sprawie środka wprowadzonego przez Finlandię zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu łuparki klinowej

(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 6442)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/495/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 października 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającą dyrektywę 95/16/WE 1 , w szczególności jej art. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z procedurą określoną w art. 11 ust. 2 dyrektywy 2006/42/WE, władze fińskie powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie o wprowadzeniu zakazu wprowadzania do obrotu i używania hydraulicznej łuparki klinowej typu Hakki Pilke Z100 produkowanej przez przedsiębiorstwo Maaselän Kone Oy, Valimotie 1, FI-85800 Haapajärvi, Finlandia i nałożeniu na producenta obowiązku podjęcia działań naprawczych w odniesieniu do urządzeń już wprowadzonych do obrotu.

(2) Podaną przez władze Finlandii przyczyną wprowadzenia tego środka była niezgodność urządzenia z następującymi zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa określonymi w załączniku I do dyrektywy 2006/42/WE (w odniesieniu do specyfikacji w normach EN 609-1 - Maszyny rolnicze i leśne - Wymagania bezpieczeństwa dotyczące łuparek do drewna - Część 1: Łuparki klinowe i EN 574 - Bezpieczeństwo maszyn - Urządzenia sterowania oburęcznego - Aspekty funkcjonalne - Zasady projektowania):

- 1.1.2 - Zasady bezpieczeństwa kompleksowego;

- 1.2.2 - Elementy sterownicze;

- 1.2.3 - Uruchamianie;

- 1.3.7 - Ryzyko związane z częściami ruchomymi;

- 1.4.3 - Wymagania szczególne dotyczące urządzeń ochronnych.

(3) Środek został wprowadzony przez władze Finlandii w następstwie dochodzenia w sprawie poważnego wypadku, kiedy dźwignie urządzenia sterowania oburęcznego zostały ze sobą powiązane. Władze Finlandii uznały, że przedmiotowe urządzenie sterowania oburęcznego nie zostało zaprojektowane w sposób uniemożliwiający jego łatwe wyłączenie lub uruchomienie jedną ręką lub inną częścią ciała.

(4) Komisja zwróciła się do producenta z prośbą o przedstawienie uwag na temat środka podjętego przez Finlandię. W odpowiedzi producent zaznaczył, że po wprowadzeniu środka dostosował projekt maszyny do wymogów, począwszy od jesieni 2010 r., a także zaproponował działania naprawcze odnośnie do urządzeń wprowadzonych do obrotu przed tym terminem. Od lata 2011 r. łuparka klinowa jest sprzedawana pod nazwą Hakki Pilke HH100.

(5) Władze Finlandii potwierdziły, że łuparki klinowe typu Hakki Pilke Z100 i HH100 wprowadzane do obrotu od jesieni 2010 r. są zgodne z wymogami dyrektywy 2006/42/WE i w związku z tym zakaz wprowadzania do obrotu i użytkowania tych urządzeń został zniesiony. Obowiązek wycofania z rynku i doprowadzenia do zgodności z wymogami łuparek klinowych wyprodukowanych przed jesienią 2010 r. pozostaje jednak w mocy.

(6) Badanie materiału dowodowego przedstawionego przez władze Finlandii oraz uwag przekazanych przez producenta potwierdza, że łuparki klinowe typu Hakki Pilke Z100 z urządzeniem sterowania oburęcznego, które można łatwo wyłączyć lub uruchomić przy użyciu jednej ręki lub innych części ciała, nie są zgodne z zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa określonymi w załączniku I do dyrektywy 2006/42/WE i że niezgodność ta stwarza poważne ryzyko doznania obrażeń użytkowników,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Środek wprowadzony przez władze Finlandii zakazujący wprowadzania do obrotu i używania łuparek klinowych typu Hakki Pilke Z100 z urządzeniem sterowania oburęcznego, które można łatwo wyłączyć lub uruchomić przy użyciu jednej ręki lub innych części ciała, oraz określający wobec producenta wymóg wycofania z rynku lub dostosowania do wymogów urządzeń niezgodnych z wymogami jest uzasadniony.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 października 2013 r.

W imieniu Komisji

Antonio TAJANI

Wiceprzewodniczący

1 Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 24.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.270.7

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/495/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Finlandię zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu łuparki klinowej
Data aktu: 09/10/2013
Data ogłoszenia: 11/10/2013
Data wejścia w życie: 11/10/2013