Decyzja 2012/709/Euratom w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na lata 2012–2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

DECYZJA RADY
z dnia 13 listopada 2012 r.
w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na lata 2012-2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

(2012/709/Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 20 listopada 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po konsultacji z Komitetem Naukowo-Technicznym(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W ramach europejskiej przestrzeni badawczej reaktor wysokostrumieniowy w Petten (zwany dalej "reaktorem wysokostrumieniowym") zawsze był i przez pewien czas pozostanie ważnym narzędziem, dzięki któremu Wspólnota może przyczyniać się do rozwoju materiałoznawstwa i badań w tym zakresie, medycyny nuklearnej i badań nad bezpieczeństwem reaktorów w dziedzinie energii jądrowej.

(2) Eksploatacja reaktora wysokostrumieniowego była wspierana przez szereg dodatkowych programów badawczych, z których ostatni, ustanowiony decyzją Rady 2009/410/Euratom z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej(2), zakończył się dnia 31 grudnia 2011 r. Aby zapewnić ciągłość pomiędzy dodatkowymi programami badawczymi i sprawne działanie dodatkowego programu badawczego na lata 2012-2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie od 1 stycznia 2012 r.

(3) Z uwagi na to, że reaktor wysokostrumieniowy jest stale potrzebny, gdyż stanowi niezastąpioną infrastrukturę dla badań wspólnotowych w dziedzinach zwiększania bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, zdrowia, w tym rozwoju izotopów medycznych pozwalających znaleźć rozwiązania kwestii związanych z badaniami medycznymi, syntezy jądrowej, badań podstawowych i szkoleń oraz gospodarki odpadami, łącznie z możliwością badania bezpieczeństwa paliw jądrowych dla systemów reaktorów o istotnym znaczeniu dla Europy, należy kontynuować eksploatację tego reaktora do roku 2015 w ramach niniejszego dodatkowego programu badawczego.

(4) Niderlandy, Francja i Belgia, z uwagi na szczególne korzyści, jakie czerpią z dalszej eksploatacji reaktora wysokostrumieniowego, powinny, zgodnie z własnymi wskazaniami, finansować ten program poprzez wkłady finansowe wnoszone do budżetu ogólnego Unii Europejskiej w ramach dochodów przeznaczonych na określony cel,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się na okres czterech lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r., dodatkowy program badawczy dotyczący eksploatacji reaktora w Petten (zwany dalej "programem"), którego cele określono w załączniku I.

Artykuł  2

Koszty realizacji programu, szacowane na 31.400.000 EUR, finansowane są w całości z wkładów wnoszonych przez Niderlandy, Francję i Belgię. Podział tej kwoty przedstawiono w załączniku II. Wkłady te uważa się za dochody przeznaczone na określony cel zgodnie z art. 18 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002(3).

Artykuł  3
1.
Za zarządzanie programem odpowiada Komisja. W tym celu Komisja korzysta z usług Wspólnego Centrum Badawczego.
2.
Rada Gubernatorów Wspólnego Centrum Badawczego jest stale informowana o wdrażaniu programu.
Artykuł  4

Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie śródokresowe i sprawozdanie końcowe z wykonania niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 listopada 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

______

(1) Protokół posiedzenia Komitetu Naukowo-Technicznego, które odbyło się dnia 17 lutego 2012 r.

(2) Dz.U. L 132 z 29.5.2009, s. 13.

(3) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CELE NAUKOWE I TECHNICZNE

Główne cele programu są następujące:

1. Zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej eksploatacji reaktora w Petten, aby zagwarantować dostępność strumieni neutronów do celów eksperymentalnych.

2. Umożliwienie efektywnego wykorzystania reaktora w Petten przez instytucje badawcze reprezentujące szerokie spektrum dyscyplin naukowych: zwiększenie bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, zdrowie, w tym rozwój izotopów medycznych, synteza jądrowa, badania podstawowe i szkolenia oraz gospodarka odpadami, łącznie z możliwością badania bezpieczeństwa paliw jądrowych dla systemów reaktorów o istotnym znaczeniu dla Europy.

ZAŁĄCZNIK  II

PODZIAŁ WKŁADÓW

Wkłady finansowe na rzecz programu pochodzą z Niderlandów, Francji i Belgii.

Podział tych wkładów jest następujący:

Niderlandy: 29.000.000 EUR,

Francja: 1.200.000 EUR,

Belgia: 1.200.000 EUR,

ogółem: 31.400.000 EUR.

Wkłady te wnosi się do budżetu ogólnego Unii Europejskiej i przeznacza się je na niniejszy program.

Wkłady te są stałe i nie podlegają zmianom w odniesieniu do wahań kosztów eksploatacji, utrzymania i wycofania reaktora z eksploatacji.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.321.59

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2012/709/Euratom w sprawie przyjęcia dodatkowego programu badawczego na lata 2012–2015 dotyczącego reaktora wysokostrumieniowego, realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej
Data aktu: 13/11/2012
Data ogłoszenia: 20/11/2012
Data wejścia w życie: 20/11/2012, 01/01/2012