Decyzja wykonawcza 2012/375/UE zmieniająca decyzję wykonawczą 2011/77/UE w sprawie przyznania Irlandii pomocy finansowej Unii

DECYZJA WYKONAWCZA RADY
z dnia 22 czerwca 2012 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą 2011/77/UE w sprawie przyznania Irlandii pomocy finansowej Unii

(2012/375/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 lipca 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 407/2010 z dnia 11 maja 2010 r. ustanawiające europejski mechanizm stabilizacji finansowej(1), w szczególności jego art. 3 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na wniosek Irlandii Rada przyznała temu państwu, w drodze decyzji wykonawczej 2011/77/UE(2), pomoc finansową w celu wsparcia programu istotnych reform gospodarczych i finansowych (zwanego dalej "programem"), ukierunkowanego na przywrócenie zaufania, umożliwienie powrotu gospodarki na ścieżkę trwałego wzrostu oraz zapewnienie stabilności finansowej w Irlandii, w strefie euro i w Unii.

(2) Zgodnie z art. 3 ust. 9 decyzji wykonawczej 2011/77/UE Komisja, wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i we współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), dokonała szóstego przeglądu postępów poczynionych przez władze Irlandii we wdrażaniu uzgodnionych środków, a także skuteczności i wpływu tych środków na gospodarkę i społeczeństwo.

(3) We wrześniu 2011 r., zgodnie z programem, władze Irlandii przedłożyły parlamentowi przepisy prawne mające na celu poprawę długoterminowej stabilności finansów publicznych. Niektóre elementy przewidzianej reformy nie zostały przyjęte przez parlament przed zakończeniem wspomnianego wyżej szóstego przeglądu kwartalnego, w szczególności w odniesieniu do uprawnień emerytalnych dla nowych pracowników sektora publicznego, w tym przeglądu wcześniejszego przechodzenia na emeryturę niektórych kategorii urzędników państwowych i indeksacji emerytur do cen konsumpcyjnych, a także uzależnienia świadczeń emerytalnych od średniego wynagrodzenia w ciągu całego okresu aktywności zawodowej oraz powiązania wieku emerytalnego z ustawowym wiekiem emerytalnym. Władze zobowiązały się do zapewnienia przyjęcia tych przepisów do końca 2012 r.

(4) W kontekście odroczenia do 2013 r. ogólnounijnej operacji testu warunków skrajnych, przeprowadzanej pod auspicjami Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, uważa się za właściwe, by kolejny test warunków skrajnych krajowych banków irlandzkich został odroczony do roku 2013. Tymczasem władze określiły główne kierunki prac przygotowawczych, które zostaną ukończone w 2012 r.

(5) Władze irlandzkie określiły dodatkowe środki, które zostaną podjęte w 2012 r. w celu zmniejszenia bezrobocia i które stanowią podstawę dla realizacji celów programu. W szczególności władze irlandzkie podejmą działania w celu podniesienia efektywności ich polityki ożywiania rynku pracy i polityki kształcenia oraz zapewnią, by świadczenia socjalne nie działały demobilizująco na gotowość pracowników do podejmowania pracy przy jednoczesnej ochronie najsłabszych grup społecznych.

(6) W świetle powyższych zmian i okoliczności należy zmienić decyzję wykonawczą 2011/77/UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 3 decyzji wykonawczej 2011/77/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)
ust. 7 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) przyjęcie przepisów przewidujących podwyższenie ustawowego wieku emerytalnego do 66 lat w 2014 r., 67 lat w 2021 r. oraz 68 lat w 2028 r. w celu zwiększenia długoterminowej stabilności finansów publicznych.";

2)
w ust. 8 dodaje się litery w brzmieniu:

"f) zakończenie następujących prac w krajowych bankach irlandzkich, których wyniki władze irlandzkie będą przekazywały Komisji, EBC i MFW: (i) niezależny przegląd jakości aktywów w celu dokonania oceny jakości indywidualnych i zbiorczych portfeli kredytowych oraz procesów wykorzystywanych dla ustalenia i monitorowania jakości aktywów; (ii) przegląd zagrożonych operacji kredytowych w celu dokonania oceny potencjału operacyjnego i skuteczności zarządzania portfelem pożyczek zagrożonych w bankach, w tym zarządzania zadłużeniem przeterminowanym i wypracowanie praktyk w zakresie zaradzania pożyczkom zagrożonym i ograniczenia strat kredytowych; (iii) zatwierdzanie integralności danych w celu dokonania oceny wiarygodności danych bankowych; oraz (iv) ujmowanie dochodów i ponowne przeterminowanie projektu w celu dokonania przeglądu istniejących praktyk w świetle międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF) oraz odpowiednich wytycznych regulacyjnych;

g) ocena postępów banków pod względem postępowania z ich nieopłacalnymi portfelami;

h) przekazanie Komisji, EBC i MFW oceny działań podjętych w odniesieniu do otrzymujących świadczenia osób poszukujących pracy, które nie uczestniczą w rozmowach dotyczących aktywacji zawodowej;

i) zakończenie międzydepartamentalnego sprawozdania celem zbadania możliwości ograniczenia wszelkich niepożądanych zachęt w dziedzinie zatrudnienia, wynikających ze struktury świadczeń socjalnych;

j) przyjęcie przepisów służących reformie uprawnień emerytalnych dla nowych pracowników sektora publicznego. Reforma ta musi obejmować przegląd wcześniejszego przechodzenia na emeryturę niektórych kategorii urzędników państwowych i indeksację emerytur do cen konsumpcyjnych. Emerytury zostają uzależnione od średniego wynagrodzenia w ciągu całego okresu aktywności zawodowej. Wiek emerytalny nowych pracowników zostaje powiązany z ustawowym wiekiem emerytalnym.";

3)
dodaje się ustęp w brzmieniu:

"10. W 2013 r., zgodnie ze specyfikacjami określonymi w protokole ustaleń, Irlandia zakończy przeprowadzanie testów warunków skrajnych banków, które zostały włączone do PCAR (ang. Prudential Capital Assessment Review) z 2011 r. Testy warunków skrajnych będą dostosowane do operacji Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EUNB) oraz będą opierać się na wynikach PCAR z 2011 r. i na programie środków finansowych z 2012 r. Testy warunków skrajnych będą rygorystyczne i nadal będą opierać się na solidnych prognozach dotyczących strat kredytowych oraz na wysokim poziomie przejrzystości. Publikacja wyników będzie dostosowana do harmonogramu kolejnej operacji EUNB.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Irlandii.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 22 czerwca 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 118 z 12.5.2010, s. 1.

(2) Dz.U. L 30 z 4.2.2011, s. 34.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.182.37

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2012/375/UE zmieniająca decyzję wykonawczą 2011/77/UE w sprawie przyznania Irlandii pomocy finansowej Unii
Data aktu: 22/06/2012
Data ogłoszenia: 13/07/2012
Data wejścia w życie: 13/07/2012