united kingdom
ukraine

Rozporządzenie wykonawcze 151/2010 kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) NR 151/2010
z dnia 22 lutego 2010 r.
kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1225/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 11 ust. 3 i art. 9 ust. 1,

uwzględniając wniosek przedstawiony przez Komisję Europejską po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. PROCEDURA

1.1. Obowiązujące środki

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 260/2007(2) Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W przypadku trzech przedsiębiorstw objętych indywidualnymi stawkami celnymi stawki te wynoszą od 17 % do 38,8 %. Cło rezydualne wynosi 63,5 %.

1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu

(2) W maju 2008 r. Komisja otrzymała od jednego z producentów eksportujących niektóre rodzaje elektrod wolframowych pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej wniosek o przeprowadzenie częściowego przeglądu okresowego na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego.

(3) Wniosek został złożony przez Shandong Weldstone Tungsten Industry Co. Ltd. ("SWT" lub "wnioskodawca").

(4) Wnioskodawca przedstawił dowody prima facie wskazujące, że na podstawie porównania skonstruowanych wartości normalnych z cenami eksportowymi stosowanymi w wywozie do Unii margines dumpingu wydaje się być znacznie niższy niż obecny poziom środka i dalsze stosowanie środka na obecnym poziomie nie jest już konieczne w celu zrównoważenia skutków dumpingu.

1.3. Wszczęcie postępowania

(5) Po konsultacji z Komitetem Doradczym i po ustaleniu, że istnieją wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie częściowego przeglądu okresowego, Komisja ogłosiła, w drodze publikacji zawiadomienia ("zawiadomienie o wszczęciu postępowania") w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej(3), wszczęcie częściowego przeglądu okresowego, zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego, ograniczonego do zbadania dumpingu w odniesieniu do SWT. "Produkt objęty postępowaniem" to ten sam produkt, którego dotyczy rozporządzenie Rady (WE) nr 260/2007, mianowicie spawalnicze elektrody wolframowe o zawartości wagowej wolframu co najmniej 94 %, inne niż otrzymane przez zwykłe spiekanie, przycięte na długość lub nie, objęte kodami CN ex 8101 99 10 i ex 8515 90 00 i pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej.

(6) Dochodzenie w sprawie dumpingu objęło okres od dnia 1 października 2007 r. do dnia 30 września 2008 r.

(7) Komisja oficjalnie powiadomiła wnioskodawcę, przedstawicieli przemysłu unijnego oraz przedstawicieli kraju wywozu o wszczęciu przeglądu. Zainteresowanym stronom dano możliwość przedstawienia uwag na piśmie oraz zgłoszenia wniosku o przesłuchanie w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania.

2. WYCOFANIE WNIOSKU I ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

(8) Pismem z dnia 9 listopada 2009 r. skierowanym do Komisji SWT wycofało swój wniosek dotyczący wszczęcia częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W świetle niedawnego kryzysu gospodarczego wnioskodawca ponownie rozważył ekonomiczną żywotność niektórych aspektów swojej działalności.

(9) Przedstawiciele przemysłu unijnego uznali, że powody wycofania wniosku przedstawione przez wnioskodawcę są nieistotne i nie do przyjęcia.

(10) Komisja jednak nie może uznać powodów wycofania wniosku za nieistotne, ponieważ wnioskodawca złożył wniosek już w maju 2008 r., a więc zanim zaczął się kryzys gospodarczy, i wycofał swój wniosek długo po rozpoczęciu się kryzysu, kiedy dochodzenie było jeszcze w toku i nie zostało zakończone.

(11) Rozważono, czy kontynuowanie dochodzenia przeglądowego z urzędu byłoby uzasadnione. Służby Komisji uznały, że zakończenie dochodzenia nie wpłynie na same środki antydumpingowe; nie otrzymano też żadnych istotnych argumentów świadczących o tym, że byłoby to sprzeczne z interesem Unii. Z tych względów dochodzenie przeglądowe powinno zostać zakończone.

(12) Zainteresowane strony zostały poinformowane o zamiarze zakończenia dochodzenia przeglądowego i miały możliwość przedstawienia uwag. Nie otrzymano żadnych uwag dających podstawę do zmiany wniosków wymienionych w motywach 10 i 11.

(13) Komisja stwierdza zatem, że przegląd dotyczący przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej powinien zostać zakończony bez zmiany obowiązujących środków antydumpingowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Częściowy przegląd tymczasowy środków antydumpingowych stosowanych w odniesieniu do przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, wszczęty na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009, zostaje niniejszym zakończony bez zmiany obowiązujących środków antydumpingowych.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lutego 2010 r.
W imieniu Rady
C. ASHTON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 51.

(2) Dz.U. L 72 z 13.3.2007, s. 1.

(3) Dz.U. C 309 z 4.12.2008, s. 11.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.48.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 151/2010 kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej
Data aktu: 22/02/2010
Data ogłoszenia: 25/02/2010