Rozporządzenie 621/2004 ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 621/2004
z dnia 1 kwietnia 2004 r.
ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1164/94 z dnia 16 maja 2001 r. ustanawiające Fundusz Spójności(1), w szczególności jego art. 14 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wykonanie decyzji Komisji 96/455/WE z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie prowadzenia przez Państwa Członkowskie i Komisję działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94(2) wymaga uproszczenia, ponieważ niektóre środki okazały się zbyt skomplikowane, aby je wykonać.

(2) Jest sprawą podstawową, aby ułatwić wykonanie działań informacyjnych i promocyjnych oraz poprawę ich skuteczności w celu zwiększenia widoczności projektów i podniesienia publicznej świadomości roli, jaką odgrywa Unia Europejska poprzez politykę spójności.

(3) Środki informacji dotyczące Funduszu Spójności powinny być zharmonizowane z tymi dotyczącymi funduszy strukturalnych, jak ustanowiono rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1159/2000 z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie prowadzenia przez Państwa Członkowskie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących pomocy udzielanej z funduszy strukturalnych(3).

(4) Propagowane wiadomości powinny być wyjaśnione i instrumenty najlepiej dostosowane do celu zwiększenia zidentyfikowanej publicznej świadomości,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

ZASADY I ZAWARTOŚĆ DZIAŁAŃ

Artykuł  1

Działania informacyjne i promocyjne dotyczące pracy Funduszu Spójności będą miały na celu zwiększenie publicznej świadomości projektów częściowo finansowanych przez Fundusz i pokazanie roli, jaką Wspólnota odgrywa za pośrednictwem tego Funduszu.

Działania będą skierowane na opinię publiczną w Państwach Członkowskich, które z nich skorzystają i będą dążyć do zaprojektowania jednolitego wizerunku roli Wspólnoty.

W miarę potrzeb mogą one obejmować działalność dotyczącą programów i projektów częściowo finansowanych przez fundusze strukturalne na mocy rozporządzenia (WE) nr 1159/2000.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie zapewniają, że ich władze odpowiedzialne za wykonanie projektów Funduszu Spójności (zwane dalej władzami odpowiedzialnymi) podejmą wszelkie kroki administracyjne, aby zapewnić informacje i promocję tych projektów zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

Opracują one spójny zestaw środków na cały czas trwania projektów, po podjęciu decyzji w sprawie współfinansowania ze strony Funduszu Spójności.

Artykuł  3

Władze odpowiedzialne będą notyfikować Komisji, łącznie z jej biurem i odpowiednim Państwem Członkowskim, o działaniach określonych w art. 2 akapit drugi. Gdzie to właściwe, mogą one prosić o pomoc techniczną do ich wykonania.

Artykuł  4

W uzupełnieniu opisu projektu, zarówno działania, jak i informacje oraz instrumenty promocyjne, będą obejmować:

a) wyjaśnienie w następujących słowach lub w jakimś równoważnym wyrażeniu roli jaką odgrywa Unia poprzez Fundusz Spójności:

"Niniejszy projekt pomaga zmniejszyć gospodarcze i społeczne nierówności między obywatelami Unii Europejskiej";

b) flaga europejska, zgodnie z zasadami graficznymi wymienionymi w Załączniku, z następującymi słowami lub jakimś równoważnym wyrażeniem:

"Niniejszy projekt jest częściowo finansowany przez Unię Europejską".

Artykuł  5

Odpowiedzialne władze prześlą do Komisji wszelkie informacje potrzebne do przygotowania rocznego sprawozdania przewidzianego w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1164/94.

ROZDZIAŁ  II

DZIAŁANIA INFORMACYJNE I PROMOCYJNE

SEKCJA  1

Środki przymusowe

Artykuł  6

Środki określone w art. 7 i 8 zostaną podjęte, gdy projekty będą wykonywane.

Artykuł  7
1.
Gdy już Komisja podejmie decyzję o częściowym finansowaniu jakiegoś projektu, media (prasa, radio, telewizja) zostaną poinformowane o jego rozpoczęciu, głównych etapach jego wykonania i jego zakończeniu w najbardziej właściwej formie, głównie poprzez spotkania z prasą, lecz również przez komunikaty prasowe i inne środki.

Tam gdzie koszt całkowity projektu jest mniejszy niż 50 milionów EUR, konferencje prasowe określone w akapicie pierwszym nie będą obowiązkowe.

Odpowiedzialne władze zadecydują, stosownie, o prowadzeniu takich konferencji, w zależności od wagi i wpływu projektu.

2.
Dokumentacja dotycząca projektu będzie dostarczona mediom i każdej innej zainteresowanej stronie.
Artykuł  8
1.
Tablice reklamowe będą wznoszone w miejscach projektu w czasie prac.

Plakietki upamiętniające zastąpią tablice reklamowe w miejscach infrastruktury dostępnych ogółowi społeczeństwa przez czas nie dłuższy niż sześć miesięcy od zakończenia prac.

2.
Jeżeli projekt otrzymuje finansowanie z Funduszu Spójności, zostanie wzniesiona tablica reklamowa lub przytwierdzona plakietka opisująca projekt i podająca informacje wymienione w art. 4.

Ta informacja powinna zajmować co najmniej 25 % tablicy reklamowej.

SEKCJA  2

Inne działania

Artykuł  9

W uzupełnieniu środków wymienionych w art. 7 i 8 odpowiedzialne władze i promotorzy projektu mogą zastosować inne działania dla osiągnięcia celu publicznej świadomości określonego w art. 1, w szczególności:

a) prezentowanie plakatów w lokalizacjach o wysokiej oglądalności;

b) przygotowywanie publikacji (broszury, ulotki, listy reklamowe itp.) oraz materiału wideo;

c) tworzenie stron internetowych.

ROZDZIAŁ  III

ROLA KOMITETÓW MONITORUJĄCYCH

Artykuł  10

Na spotkaniach komitetu monitorującego, którego to dotyczy, przewodniczący złoży sprawozdanie o postępach w sprawie działań promocyjnych i dostarczy członkom kopie wytworzonych materiałów lub dowody na podjęte środki reklamowe i wykorzystane instrumenty, takie jak fotografie tablic reklamowych i wydarzeń.

Artykuł  11

Zgodnie z art. 7 przewodniczący komitetu monitorującego, z pomocą Komisji, będzie informował media o pracy komitetu i postępach projektów, za które jest odpowiedzialny.

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  12

Decyzja 96/455/EWG traci moc.

Odwołania do uchylonej decyzji należy traktować jako odwołania do niniejszej decyzji.

Artykuł  13

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 kwietnia 2004 r.

W imieniu Komisji
Michel BARNIER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 130 z 25.5.1994, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1265/1999 (Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 62).

(2) Dz.U. L 188 z 27.7.1996, str. 47.

(3) Dz.U. L 130 z 31.5.2000, str. 30.

ZAŁĄCZNIK

Szczegółowe zasady graficzne dotyczące flagi europejskiej można znaleźć na:

http://europa.eu.int/abc/symbols/emblem/index_en.htm

Przykład podstawowych elementów, jakie mają być włączone do informacji i instrumentów i środków reklamy:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.98.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 621/2004 ustanawiające zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94 w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności
Data aktu: 01/04/2004
Data ogłoszenia: 02/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/04/2004