Rozporządzenie 821/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2229/2003 nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym poborze tymczasowego cła nałożonego na przywóz krzemu pochodzącego z Rosji

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 821/2004
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2229/2003 nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym poborze tymczasowego cła nałożonego na przywóz krzemu pochodzącego z Rosji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów nie będących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) (rozporządzenie podstawowe), w szczególności jego art. 8 i 9,

uwzględniając wniosek przedłożony przez Komisję po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 2229/2003(2) Rada nałożyła ostateczne cła antydumpingowe na przywóz krzemu pochodzącego z Rosji (rozporządzenie ostateczne).

(2) SKU LLC, Sual - Kremny - Ural i ZAO KREMNY, współpracujący producenci z Rosji, należący do SUAL Holding Group, wraz z powiązanym podmiotem gospodarczym ASMP GmbH ze Szwajcarii (SKU LLC, Sual - Kremny - Ural; ZAO KREMNY i ASMP GmbH dalej wspólnie zwane spółką) złożyły ofertę zobowiązania możliwą do przyjęcia przed opublikowaniem ostatecznych ustaleń, ale na etapie na którym niemożliwe było w trybie administracyjnym przyjęcie oferty w rozporządzeniu ostatecznym.

(3) Komisja decyzją 2004/445/WE(3) przyjęła ofertę zobowiązania spółki. Powody przyjęcia zobowiązania są określone w tej decyzji. Rada uznaje, że przejrzana oferta zobowiązania znosi szkodliwe efekty dumpingu oraz minimalizuje ryzyko obejścia w formie krzyżowej rekompensaty z innymi produktami.

(4) W świetle przyjęcia zobowiązania należy zmienić odpowiednio rozporządzenie (WE) nr 2229/2003.

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2229/2003 wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 2 otrzymuje numer 3, a art. 3 otrzymuje numer 4;

2) dodaje się art. 2 w brzmieniu:

"Artykuł 2

1. Przywóz zgłoszony do dopuszczenia do swobodnego obrotu przez spółki, których oferty zobowiązań zostały przyjęte i wymienione w decyzji Komisji 2004/445/WE(*) zwolnione są z ceł antydumpingowych nałożonych na mocy art. 1; pod warunkiem że produkty te zostały wyprodukowane, załadowane i zafakturowane bezpośrednio przez wspomniane spółki do pierwszych niezależnych klientów we Wspólnocie; oraz pod warunkiem że takiemu przywozowi towarzyszy faktura handlowa zawierająca co najmniej elementy oraz świadectwo stwierdzające chemiczną analizę każdego stopnia rozważanego produktu wyszczególnionego na fakturze handlowej.

2. Zwolnienie z cła nadal jest warunkowe w odniesieniu do towarów zgłoszonych i przedstawionych do oclenia odpowiadających dokładnie opisowi na fakturze handlowej i świadectwu analizy chemicznej.

______

(*) Dz.U. L 127, z 29.3.2004, str. 114.";

3) dodaje się Załącznik w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK

Następujące elementy zostaną wskazane w fakturze handlowej przy sprzedaży krzemu do Wspólnoty objętej zobowiązaniem:

1. nagłówek »FAKTURA HANDLOWA DOTYCZĄCA TOWARÓW OBJĘTYCH ZOBOWIĄZANIEM«;

2. nazwa spółki wymienionej w art. 2 ust. 1 wystawiającego fakturę handlową;

3. numer faktury handlowej;

4. data wystawienia faktury handlowej;

5. dodatkowy kod TARIC, pod którym towary wymienione w fakturze mają być zgłoszone do odprawy celnej na granicy wspólnotowej;

6. dokładny opis towarów, w tym:

- kod produktu,

- opis towarów odpowiadających kodowi,

- kod spółki,

- kod CN,

- ilość (w tonach);

7. opis warunków sprzedaży, w tym:

- cena tony,

- warunki płatności,

- warunki dostawy,

- wszystkie upusty lub zniżki;

8. nazwa spółki będącego importerem, na które bezpośrednio spółka wystawia fakturę;

9. nazwisko przedstawiciela spółki, który wystawił fakturę oraz następujące, podpisane, oświadczenie:

»Ja, niżej podpisany(-a), zaświadczam, że sprzedaż przez [nazwa spółki] w celu bezpośredniego wywozu do Unii Europejskiej towarów objętych niniejszą fakturą jest zgodna z warunkami zobowiązania oferowanego przez[nazwa spółki] i przyjętego przez Komisję Europejską w [decyzja......]. Oświadczam, że informacje w niniejszej fakturze są pełne i prawidłowe.«"

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 26 kwietnia 2004 r.

W imieniu Rady
B. COWEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(2) Dz.U. L 339 z 24.12.2003, str. 3.

(3) Zobacz strona 114 niniejszego Dziennika Urzędowego.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.127.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 821/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2229/2003 nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym poborze tymczasowego cła nałożonego na przywóz krzemu pochodzącego z Rosji
Data aktu: 26/04/2004
Data ogłoszenia: 29/04/2004
Data wejścia w życie: 30/04/2004, 01/05/2004